Soome iseseisvuse juubelimündil kujutati punavangide hukkamist

Vasta
Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 3924
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Soome iseseisvuse juubelimündil kujutati punavangide hukkamist

Postitus Postitas muhfff » 25 Apr 2017, 18:33

http://www.err.ee/591985/soome-iseseisv ... -hukkamist

Soomes puhkes terav skandaal seoses rahandusministeeriumi poolt tellitud mälestusmündiga, millega sooviti mälestada kodusõja katsumusi. Tegemist oli esimese väljalaskega müntidesarjast, mis on pühendatud Soome iseseisvuse 100. sünniaastale. Juba teisipäeva õhtul teatas ministeerium, et mündid kutsutakse käibelt tagasi.

Skandaali tekitas asjaolu, et riikliku rahapaja poolt emiteeritud mündi ühel küljel on pilt sellest, kuidas Soome valged vangi võetud punaseid hukkavad. Lisaks on mündil kujutatud ka olümpiastaadioni torn, vahendas ajaleht Helsingin Sanomat.

"Nostalgiline iseseisvuse aastakümnete 1917-1939 juubelimünt avab uhke, Soome iseseisvuse loo saavutustest ja ületatud katsumustest rääkiva müntidesarja," kirjeldas rahapaja uut münti oma veebilehel.

Mündil olev pilt tõi Soome kaasa laialdase kriitika.

Näiteks Tampere ülikooli ajalooprofessor Pertti Haapala, kes on kirjutanud kodusõjast mitmeid raamatuid, oli mündi kujundust nähes hämmastunud ning leiab, et kujunduse aurotil puudub nii ajalootunnetus kui ka hea maitse. Tema arvates oleks see sarnane olukorrale, kus Teise maailmasõja ohvreid ja kangelaslikult langenuid ning ületatud katsumusi sümboliseeritaks mälestusmündil laibahunnikuga. Haapala leiab, et kodusõja katsumuse ületamist sobiks palju paremini see, kui pöörataks kuidagi tähelepanu 1919. aastal saavutatud raskele ühiskondlikule kompromissile, milles peitusid muuhulgas ka hilisema "Talvesõja ime" juured.

Mündil on kusjuures kasutatud sõna "kansalaissota" (kodanikesõda), mitte aga laiemalt kasutusel olevat mõistet "sisällissota" (kodusõda), kuid seda ajaloolane iseenesest mingiks põhimõtteliseks eksimuseks ei pea.

Rahapaja selgitas oma pressiteates, et pildiga sooviti sümboliseerida "sisemist toimetulekut" ning lubati kujundust hiljem ka põhjalikumalt selgitada.

Koonderakonna juhist rahandusminister Petteri Orpo sõnul on juubeliraha maitsetu ning ta loodab, et sellise kujundusega mündid võetakse käibelt tagasi.

Orpo reaktsioon on aga selles mõttes üllatav, et juubelimüntide tegemine otsustati rahandusministeeriumi määrusega, mille Orpo ise allkirjastas. Münte on määruse eelnõus kusjuures väga täpselt kirjutatud.

Müntide kujunduse üle otsustas eraldi žürii, kuhu kuulusid rahandusministeeriumi, Soome keskpanga ning ka kultuuri- ning kunstivaldkonna esindajad.

Hiljem on selgunud ka asjaolu, et ajaloolaste hinnangul on mündi kujunduse aluseks olnud ajalooline hukkamisfoto küll tehtud kodusõja päevil, kuid sellel kujutatud hukkamine on suure tõenäosusega foto tegemise jaoks lavastatud.

Ministeerium teatas hiljem müntide tagasikutsumisest

Rahandusministeerium teatas hiljem teisipäeva õhtupoolikul, et nimetatud juubelimündid võetakse käibelt tagasi.

"Ma ei pööranud piisavalt tähelepanu ettepaneku visuaalsele kavandile," tunnistas rahandusminister Orpo.

Ministeeriumi kinnitusel on alustatud protsessi, millega juubelirahad kaotavad juriidiliselt kehtivuse.

Soome kodusõda (Suomen sisällissota) oli Soome senati ja Soome Rahvavabariigi ehk Soome Sotsialistliku Töölisvabariigi väeüksuste konflikt, mis kestis 1918. aasta 27. jaanuarist 15. maini.

Saksa keisririigi ning välismaiste vabatahtlike poolt toetatud senati vägesid kutsuti valgeteks ning Nõukogude Venemaa poolt toetatud vägesid punasteks. Võidukaks osutusid valged ning see omakorda viis pärast Saksamaa kaotust esimeses maailmasõjas ka selleni, et 1917. aasta detsembris välja kuulutatud Soome iseseisvus viidi reaalselt ellu.

Umbes 37 000 inimese surmaga lõppenud kodusõda on Soome ühiskonnas olnud üks valulisemaid küsimusi, sest mõlemad pooled kasutasid konflikti käigus jõhkraid meetodeid. Pärast sõja lõppu saadeti paljud punast leeri toetanud soomlased vangilaagritesse, kus neid ka hukati. Paljud surid seal ka haiguste ja nälja tõttu. Nii poliitistel kui ka perekondlikel põhjustel ei kutsuta seetõttu Soome iseseisvuseni viinud relvakonflikti ametlikult ega ka laiemas avalikkuses vabadussõjaks.


Pilt
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 3924
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Soome iseseisvuse juubelimündil kujutati punavangide hukkamist

Postitus Postitas muhfff » 25 Apr 2017, 18:35

Tundub, et soomlased said omale rariteedi... Huvitav, palju neid enne maha jõuti müüa, kui "tagasikutsumine" tehti
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 3924
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Soome iseseisvuse juubelimündil kujutati punavangide hukkamist

Postitus Postitas muhfff » 26 Apr 2017, 20:03

Skandaalse juubeliraha autor on müntide ärakorjamises pettunud

Soome punasõdurite hukkamist kujutava mündi kujundanud Ilkka Suppanen on pettunud Soome rahandusminister Petteri Orpo otsuses korjata mündid tagasi.

Kunstnik leiab, et mündi avaldamine Peteri Orppo ministriks oleku ajal oleks toonud talle positiivset tähelepanu, kirjutab Soome rahvusringhääling YLE.

«See oleks tulnud kasuks ka Orppole, kui tema ametiajal oleks avaldatud mündisari, millega mitte ainult ei tähistata Soome iseseisvusaega, vaid käsitletakse ka ajaloo tumedamaid külgi,» ütles Suppanen.

Kunstnik rääkis, et Soome rahapaja tellis temalt viiest juubelimündist koosneva sarja, millest iga münt pidi kujutama 20 aastat Soome saja-aastasest iseseisvusajast.

Suppaneni sõnul oli tema idee mündi kujundamisel see, et igal ajastul olid oma saavutused ja väljakutsed. Tema hinnangul oli aastatel 1919–1939 Soome jaoks kõige suurem väljakutse kodusõda. Pildil kujutatud stseeni võttis kunstnik Soome ametiühingute arhiivist leitud fotolt.

«Kodusõja ajal hukati palju inimesi mõlemalt poolelt. Ma tahtsin kirjeldada sõja tumedamat külge. Arhiivist leitud pilt oli minu meelest kõige ilmekam kujutis sellest ajastust. Kuna mündile mahub väike pilt, peab kujutis olema selge ja üheselt arusaadav ning seda fotol kujutatud hukkamine oli,» rääkis ta.

Kunstniku kinnitusel ei pööranud ta münti kujundades tähelepanu sellele, kes on hukkajad ja kes hukatavad. «Alles pärast skandaali puhkemist sain teada, et hukkajad olid valgete poolel,» rääkis ta.

Sarjas on ka teine vastakaid arvamusi tekitanud münt

Ilkka Suppaneni kujutatud mündiseerias on ka teine münt, mis on tekitanud Soomes vastakaid arvamusi. Nimelt kujutab üks münt Vahemeres uppunud Süüria last ja päästetöötajad. Suppanen rääkis, et ka selle stseeni võttis ta ühelt fotolt.

«Selle pildi keskmes on päästetöötajad, mitte uppunud laps. Tahtsin sellega esile tõsta, et Soome on osa globaalsest maailmast ja maailma hädad mõjutavad ka meid,» lausus kunstnik.

Soome korjab tagasi punavangide hukkamist kujutavad juubelimündid

Soome rahandusministeerium teatas eile, et korjab tagasi punasõdurite hukkamist kujutavad juubelimündid. «Ma ei pööranud piisavalt tähelepanu selle visuaalsele küljele,» seisis rahandusminister Petteri Orpo teadaandes.

Soome sajandaks juubelisünnipäevaks kujundatud poleemilisel mündil kujutati Soome iseseisvussõja käigus vangi võetud punaarmee sõdurite hukkamist.

«Nostalgiline iseseisvuse aastakümnete 1917–1939 juubelimünt avab Soome iseseisvuse saavutustest ja katsumustest rääkiva müntidesarja,» kirjeldas oma veebilehel münti Soome rahapaja.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1154
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Soome iseseisvuse juubelimündil kujutati punavangide hukkamist

Postitus Postitas Andvari » 27 Apr 2017, 00:35

Mina netist seda enam kuskil müügil ei leidnud. Kellel on pakkuda võib mulle privasse kirjutada. Või kes teab kus saab, andke märku.

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 510
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Soome iseseisvuse juubelimündil kujutati punavangide hukkamist

Postitus Postitas aldok2 » 27 Apr 2017, 15:11

Tundub, et vähemalt ametlikult neid müüki panna ei jõutudki. https://www.suomenrahapaja.fi/eng/news/ ... yden%20vk2
Mis aga muidugi ei välista, et midagi kusagil siiski tilkuma hakkab. Et siis tekib ka soomlastele midagi meie 10M 1926 taolist...Allpool pressiteade ise (oluline osa minu poolt rasvaseks tehtud).
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
25 April 2017 Release
Mint of Finland regrets the bad feeling caused by images on its collector coins series

In a release published by the Finnish Ministry of Finance at 4.08pm on 25 April 2017, Minister of Finance Petteri Orpo announced he had initiated a process to repeal the Decree on the Decades of Independence Collector Coin Series. According to the Ministry of Finance this decree has now been repealed. Mint of Finland, which produces collector coins, published information about the collector coin series on 24 April. None of the coins concerned have been released

Mint of Finland deeply regrets all the bad feeling caused by the images in the collector coin series.

Read the Ministry of Finance’s release here.

Mint of Finland’s FAQs are compiled here.

For more information, please contact:
Henna Karjalainen
Vice President,Communications
Mint of Finland
+358 50 575 9197
henna.karjalainen@mint.fi

Vasta