Lätis oli käibel tervisele ohtlik raha

Vasta
tolpa
10 senti
Postitusi: 41
Liitunud: 05 Jaan 2012, 04:45
Asukoht: Tartu

Lätis oli käibel tervisele ohtlik raha

Postitus Postitas tolpa » 04 Nov 2016, 20:28

http://tarbija24.postimees.ee/v2/389834 ... htlik-raha


Läti ülikooli keemiaõppejõu Andris Actiņši sõnul kasutati Läti lattide tegemiseks vähki tekitavat ainet.
Läti poodidest leiti müügilt Hiinast pärit ehteid, mis sisaldavad kaadmiumi, vahendab mixnews Baltkomi raadiouudiseid. Läti ülikooli keemilise füüsika õppetooli juhi Andris Actiņši sõnul oli seda ainet kasutatud kahelatiste tegemisel.

«Arutelud sel teemal veel käivad, kuid mõned allikad on kinnitanud, et see metall on kantserogeenne,» rääkis Actiņš. Ta lisas, et praeguseks on kindel, et tervisel ohtlikud on kaadmiumi mikroosakesed, mis võivad põhjustada kopsuturset ja neerukahjustusi. «Kunagi tehti sellest metallist kahelatiseid. Kandes sellist münti taskus, oli võimalik saada mürgitus,» ütles Actiņš.

Läti tarbijakaitse kontrollis poodides müüdavaid ehteid, mis olid pärit Hiinast. Selgus, et mõned neist olid tehtud odavast kantserogeensest metallist ja nende ehete pidev kasutamine võib lõppeda kasvajasse haigestumisega. 14 kontrollitud ehtest kahe müük tuli peatada. Esimesel juhul oli tegu kõrvarõngastega, teisel juhul sõrmusega, milles kaadmiumi lubatud tase ületati 170kordselt.

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2647
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Lätis oli käibel tervisele ohtlik raha

Postitus Postitas mart » 04 Nov 2016, 21:45

"Lõikaks loo kõhu lahti":
1. Lätis avastati toksilist kaadmiumi sisaldavaid Hiinas tehtud ehteid
2. Üks "keemilise füüsika" õppejõud tuli välja "faktiga", et samast toksilisest kaadmiumist tehti Läti 2-latiseid.
===

1. lugesime, loodetavasti jäi kaadmiumi ohtlikkus meelde - KÕIK

2. Andris Actiņš on Läti Ülikooli FÜÜSIKALISE KEEMIA teaduskonna juht = FAIL, mis välistab edasise tõsiseltvõetavuse

2 latiseid on 2 tüüpi:
a) 1992-93 ühest metallist, mida hakati kohe kõrge nimiväärtuse tõttu järgi tegema, väidetavalt ka Pärnus
b) 1999-2009(?) bimetall
monometall-mündid korjati massilise võltsimise tõttu käibelt ära, Läti Panga võltsingute statistika järgi oli rekordiline 1998.a just enne bimetall-2-latise väljalaset (mis ilmselt viis selleni), kui korjati ära 15.476 latti = 7.738 tk 2-latist, keskmiselt üle 20 mündi päevas!!! ja kusagilt pole veel teada, et korjati ära kaadmiumisisalduse tõttu
Kui bimetall-2-latised oleks sisaldanud kaadmiumi sellisel määral, nagu "seltsimees prohvessor" seda seletas, et ainuüksi taskus kandes oleks tekkinud kopsuturse ja neerukahjustused (miskipärast tundub siiski, et sõrmenaha-toidu kaudu), oleks ka need ära korjatud.

Pole välistatud, et mõnes 2-latiste metallipartiis võis olla lubatust kõrgem kaadmiumi sisaldus, mis infoga võis vastav teadlane kokku puutuda, loodetavasti Läti pädevamad asutused annavad ka oma seletuse.
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Vasta