Belgia 2,5-eurone

Vasta
mart
Kümnekroonine
Postitusi: 2300
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Belgia 2,5-eurone

Postitus Postitas mart » 09 Juun 2015, 12:07

Belgia tahtis välja lasta ilmselt tavakäibe 2-eurosena Waterloo lahingu mündi, mis ei saanud kaotajamaale - Prantsusmaale muidugi meeldida ja bürokraatlike trikkide tõttu tehakse vaid Belgias kehtivad 2,5-eurosed, mis tiraazhi ja mürapromo arvestades ilmselt tavakäibesse ei jõuagi

Belgias lähevad käibele 2,5 eurosed mündid, mille põhjustas Prantsusmaa Napoleoni kompleks

Pilt
Waterloo lahingu 200 aastapäeva tähistamine põhjustas huvitava vääringuga müntide väljalaskmise.

Järgmisel nädalal möödub 200 aastat Waterloo lahingu lõpust, kus üle Euroopa liitunud tolleaegsed suurvõimud võitsid lõplikult Prantsusmaa keisri Napoleon I väed.

Sel puhul kavatseb Belgia alates 18. juunist käibele lasta aastapäeva tähistavad erimündid. Ja tõesti, tegemist on erakorralise nähtusega, sest müntide nimiväärtuseks on pressitud 2½ eurot.

Müntide valmistamisega on Belgias olnud üpris kiire, sest paari kuu eest selgus, et Prantsusmaa erutub kaks sajandit aset leidnud sündmustest veel tänapäevalgi.

Belgia keskpank lasi juba varem valmistada kokku vähemalt 170 000 2-eurost erikujundusega käibemünti suure lahingu mälestuseks. Kui aga Pariisis märtsis asjast teada saadi, anti Belgia vastu väike bürokraatlik lahing.

Prantsuse võimud esitasid ametliku protesti, milles teatasid, et nende jaoks kujutab Belgia plaan Waterloo lahingut sel viisil tähistada negatiivset sümbolit. Lisati, et sellise mündi käibelelaskmine võib Prantsusmaal põhjustada vastakaid tundeid „ajal, mil eurotsooni riigid üritavad tugevdada ühtsust ja koostööd“.

Belgial ei jäänud muud üle, kui juba valmis tehtud mündid taas üles sulatada, sest eurotsooni reeglite järgi peavad kõik ühisraha kasutavad riigid regulaarsetes vääringutes olevad rahakavandid heaks kiitma.

Ent siiski ei jäetud suursündmuse numismaatilist tähistamist asja sinnapaika. Reeglid ei ütle midagi ebaregulaarses vääringus olevate müntide vermimise ja käibelelaskmise kohta ja seega tegid belglased oma plaani väikese kavalusega ringi ja asuvad peatselt välja laskma 2,5 euroseid münte.

Münte vermitakse 70 000 tükki ja need on Belgias igapäevaselt maksvad. Samas arvatakse, et enamuse neist napsavad siiski omale mündikogujad.

Belgia rahandusminister Johan Van Overtveldt kinnitas eilsel 2,5 euroste müntide tutvustusüritusel, et eriskummalise raha väljalaskime ei toimu siiski Prantsusmaa ärritamiseks. „Eesmärgiks pole vanade tülide elluäratamine. Tänapäevases Euroopas on olulisemaid asju, millega tegeleda,“ rääkis minister.

Ta lisas siiski, et Waterloo aastapäevast ei saa üle ega ümber. „Hiljutises ajaloos pole teist niisugust lahingut, mis oleks nii oluline või pakuks võrreldavat kujutlusainet.“
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 3410
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Belgia 2,5-eurone

Postitus Postitas muhfff » 10 Juun 2015, 09:30

mart kirjutas:Belgia keskpank lasi juba varem valmistada kokku vähemalt 170 000 2-eurost erikujundusega käibemünti suure lahingu mälestuseks. /---/
Belgial ei jäänud muud üle, kui juba valmis tehtud mündid taas üles sulatada
Huvitav, kas mõni "vasakule" ka läks?

Aga see prantslaste ülisensitiivsus Napoleoni teemal on muidugi lihtsalt naljakas...
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

mart
Kümnekroonine
Postitusi: 2300
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Belgia 2,5-eurone

Postitus Postitas mart » 10 Juun 2015, 10:18

muhfff kirjutas:Aga see prantslaste ülisensitiivsus Napoleoni teemal on muidugi lihtsalt naljakas...
prantslased vähemalt ei marsi paraadidel Napoleoni plakatitega, erinevalt stalini-kultusest venemaal, muidugi meestel on ka "väike 140-aastane ajavahe", aga ka stalini surmast on möödas juba üle 60 aasta.
mõlemad sõdisid edukalt kuningvõimu vastu, aga ajaloolaste hinnangul oli Napoleon suurem geenius ja stalini meetodeid kasutades oleks ilmselt jõudnud ka venemaa vallutada, aga juba 1800 polnud need meetodid euroopalikud ja näiteks Napoleon läks vallutatud riigi keisriga ooperisse.
stalini "stiilinäiteks" tooks 1939 "nõrga Poola" ründamise, mille järel lasi Katõnnis hukata Poola tippsõjaväelased ja hiljem püüti seda Nürnbergis natside kaela määrida
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 3410
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Belgia 2,5-eurone

Postitus Postitas muhfff » 17 Juun 2015, 09:28

http://tarbija24.postimees.ee/3227781/b ... uromundiga

17. juuni 2015 06:51

Belgias tuli käibele 2½ väärtusega euromünt, millega tähistatakse Waterloo lahingu 200 aastapäeva ja mis prantslased välja vihastas.

Algselt plaanis Belgia Waterloo aastapäeva tähistamiseks vermida kaheeurose mündi, kuid oli sunnitud sellest loobuma Prantsusmaa vastuseisu tõttu, kirjutab France24. Prantsusmaa põhjendas vastuseisu sellega, et münt vermitakse tähistamaks Prantsuse keisri Napoelon Bonaparte lõplikku lüüasaamist Briti ja Preisi vägede poolt ja see tekitab pingeid ajal, kui Euroopa ühtsus on ohus.

Belgia oli sunnitud juba valmis tehtud 180 000 münti üles sulatama, sest kõik eurotsooni riigid peavad regulaarsetes vääringutes olevad rahakavandid heaks kiitma.

Belglased aga kasutasid ära võimaluse, mis lubab ilma teiste euroala riikide heakskiiduta vermida ebaregulaarses vääringus münte ja nii tehti 70 000 münti, mille nimiväärtus on 2½ eurot.

Münte saab maksmiseks kasutada Belgias, kuid arvatakse, et enamuse neist ostavad üles kogujad. Münte müüakse kuus eurot maksva pakina ning sellel on kujutatud Waterloo lahingu paigal asuvat lõvi kuju. Samuti vermiti lahingu aastapäeva tähistamiseks kümneeurose nimiväärtusega hõbemünte, mille müügihind on 40 eurot.

Waterloo lahing toimus 18. juunil 1815 Prantsuse ja Seitsmenda Koalitsiooni ühendvägede vahel, mille moodustasid peamiselt Briti, Madalmaade ja Preisimaa väed. See jäi Napoleoni viimaseks lahinguks. Briti vägesid juhtis Arthur Wellesley, esimene Wellingtoni hertsog ning nendega liidus olevaid Preisi vägesid feldmarssal Gebhard Leberecht von Blücher.

Lahingukoht asub tänapäeva Belgias, kahe kilomeetri kaugusel Waterloo linnast ja 15 km kaugusel Brüsselist ning see toimus väikesel, umbes 10 km pikkusel alal Brüsselisse suunduval maanteel.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Vasta