RAHA LUGU: Tartu katoliku piiskop võitles müntidega reformatsiooni vastu!

Vasta
Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 3497
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

RAHA LUGU: Tartu katoliku piiskop võitles müntidega reformatsiooni vastu!

Postitus Postitas muhfff » 22 Mai 2017, 19:01

http://forte.delfi.ee/news/ajaloomuuseu ... d=78288520

Järgnevate kuude jooksul toome lugejateni põnevamaid leide Eesti Ajaloomuuseumi rahakogudest. Sel nädalal kirjutab Ivar Leimus Tartu veeringutest!

Kui Tartu, Tallinna ja Riia piiskop Johann V Blankenfeld 1527. aastal kodunt kaugel Hispaanias suri, valis Tartu toomkapiitel tema järglaseks oma kaaslinlase ning nimekaimu Johann VI Bey. Ehkki linnakodaniku poeg, kaitses uus piiskop innukalt vana katoliku usku ja võitles koos teiste maaisandatega pealetungiva reformatsiooni vastu.

See suhtumine paistab välja ka tema suurema mündisordi veeringu kujundusest (lisaks lasi Johann VI Bey vermida väikemaid rahasid – killingeid ja penne). Mündi esiküljel nõjatub piiskopi neljaväljalisele vapikilbile veel vana katolikuaegne Tartu kaitsepühak Peetrus, taevaväravate võti peos. Rahatüki tagaküljel näeme ristatud võtme ja mõõgaga vappi, mida võisid kasutada nii piiskop kui ka linn. Samuti ei luba vapikilpi ümbritsev kiri: MONETA∙ NOVA∙ AR[GENTEA]∙ TA[RBATENSIS] otsustada, kumba neist on siin mõeldud.

Teatavat tuge küsimuse lahendamiseks pakub tõik, et korralduse osundatud pealiskirja vermimiseks müntidele andis juba Tartu eelmine piiskop Johann V Blankenfeld. Kinnitades 1524. aastal piiskopkonna ja linna privileegid, sätestas ta sõnaselgelt: „Meie (st piiskopi) müntide pealiskirjadega tuleb meie tavapäraste müntide puhul talitada nõnda, et ühele küljele lüüakse niisugune kiri: Moneta nova argentea Tarbatensis.“ Et too piiskop oli oma ülimuslikkust puudutavates küsimustes (mille hulka mündiõigus kindlasti kuulus) võimukas ja linnal kaasa rääkida ei lubanud, siis võiks ka tekst tema ametijärglase veeringul esindada pigem piiskoppi kui linna. Esimest korda mainitakse linna osalust Tartu müntidel (MONETA+ NOVA+ CIVI[TATIS]+ TA[RBATENSIS]) vaid mõni aasta hiljem – sellesama Johann VI Bey 1543. aasta killingitel.


Pilt
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Vasta