Soome 1c ja 2c käibelt

Piisavalt suur ala väärimaks oma teemat
Vasta
echo
10 senti
Postitusi: 23
Liitunud: 16 Dets 2013, 22:17

Soome 1c ja 2c käibelt

Postitus Postitas echo » 11 Mai 2018, 19:47

Mis imelik lugu nende müntidega on? Millalgi 2017 sügisel sain Soome 1c 2008 käibelt mitmelt poolt, samuti jõudsid need Lõuna-Eestisse. Nüüd, kevadel 2018, on sama lugu Soome 1c 2001-ga: saan ise ja jõuavad samuti Lõuna-Eestisse. Mõlemal juhul on mündid väga ilusad ja läikivad, kohe näha, et väga vähe liikvel olnud. Kui nad Soomest siia jõuaks, oleks nad vast rohkem kulunud, seega oleks nagu Eestis käibele lastud.

Kas keegi on kusagil rulle hakanud lahti poetama? Arvestades statistikat/tõenäosust, paistab neid käibele olevat lastud massiliselt (tuhandeid), mitte vaid mõni üksik rull. Mina olen neid kokku saanud kumbagi 4-5.

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Soome 1c ja 2c käibelt

Postitus Postitas mart » 11 Mai 2018, 20:21

mmm... 1 000 rulli = 50 000 münti või vaid 1 000 münti? ilmselt sul pole ülevaadet, milline on sularaha hulk, 1 ja 2-sendiste hulk / suhe kodukoha käiberahas.
mõtle alguseks mitme 1-sendise kohta ja mis ajavahemikul said Soome 1-sendise, milline on pidev 1-sendiste voog ja erinevad esinemissagedused...
kaugeleulatuvat statistikat saaks teha ehk rahaveo firma ja sinna tuleb arvestada ka "mündipöörajatest" kassiirid

käisin 2003 Saksamaal turismireisil ja veidral kombel miskipärast sain poest tagasi peamiselt Soome euromünte, mis oleks jäänud müsteeriumiks, kui ma poleks süvenenud, et koos teiste eestlastega bussis keskel istudes ei jõudnud toidukohtadesse ja poodi esimeste seas, enne mind maksid teised, kes said ilmselt oma euro-peenraha Soomest ning vastavalt mulle anti kassast pealmised, teistelt Soomest pärinevad mündid.
Soome 1-2-sendiseid siis ei saanud, neid liikus euro alguses käibes vähe ja ka nüüd, aga meenub 2010 Soome rahapajast varastatud 1- ja 2-eurosed mündid, samamoodi on Soomes olnud erinevaid sularaharööve, et võimalikke seletusi jagub, eriti kui neid mõttekäike alustada koos alkoholiga...

tuttav käis u 2005 koos naisega kuskil euromaal (aga mitte San-Marinos) puhkamas ja nad said miskipärast üsna palju San-Marino 1-sendiseid (jagas mullegi 2 tk), mis on praeguseks ilmselt pea sama haruldane, kui Soome 1-2-sendised käibest - võimalikud variandid...
Viimati muutis mart, 11 Mai 2018, 21:01, muudetud 1 kord kokku.
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Soome 1c ja 2c käibelt

Postitus Postitas muhfff » 11 Mai 2018, 20:48

Sellega seoses meenub mõne kuu tagune kuulujutt, keegi rääkis, et Soome keskpank oli oma pisikese pudi varu Eestisse saatnud. Kas see tõele vastab, seda ma ei tea. Samas, kui neid münte tõesti "massiliselt" käibib, siis võib-olla...
Samas mina pole Tallinnas igatahes ühtegi Soome 1- või 2-sendist näinud.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Soome 1c ja 2c käibelt

Postitus Postitas mart » 11 Mai 2018, 21:08

Minu jaoks on hoopis müstilisem see, miks soomlased vähemalt 2017ni neid vermisid rohkem kui aastakomplektide jaoks, kui neid käibes ei kasutata
Soome Panga vermingustatistika: 2014-2016 vermiti 1-2-sendiseid 200 000 ja 2017 100 000 münti/aastas, 2008 viimased 1-2-sendiste miljonitiraazhid
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

echo
10 senti
Postitusi: 23
Liitunud: 16 Dets 2013, 22:17

Re: Soome 1c ja 2c käibelt

Postitus Postitas echo » 12 Mai 2018, 00:11

Ma ei ole arvutanud midagi, hindasin tuhandeid münte käibele lastuks väga laias laastus hinnates.

Aga kuulujutt -- kui see tõsi pole, siis võis selle algatada keegi, kes kah neid käibelt sai. Aga kõike kokku võttes kuulujutt vist kõige tõenäolisem, kuigi pole sellisest tegevusest varem kuulnud. Aga kui soomlased ise müüvad oma münte suure vaheltkasuga, nagu ma netist leidsin (minu kurbuseks), siis miks mitte nendegi pealt kasu lõigata? Ja kui nad mingite eest kasu teenivad, siis eks selleks neid olegi rohkem vermitud, et kollektsionääridele või vaheärikatele maha müüa. Aga kas just sellistest kogustes...

Vermingustatistika eest suur tänu -- otsisin seda infot millalgi, aga ei leidnud. Tahtsin teada, palju neid 5c 2017 siis ka tehti, mõned juba pihku sattunud, ja Numistasse jõudis see info alles tüki aja pärast.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Soome 1c ja 2c käibelt

Postitus Postitas muhfff » 19 Mai 2018, 16:54

Sain ka täna 2001. aasta 1-sendise. Või õigemini, isa sai Mustamäe turult ja ma rekvireerisin selle. Kah läikiv, kah vähe käibel olnud.

Ma vaatasin Eesti Panga dokumendiregistris natuke ringi. Võib-olla ainuke dokument, mis kinnitaks kuulujuttu, on "mini competition for Estonian circulation coins". Sisu pole küll avalik, aga vestlus on toimunud Mint of Finlandiga septembris 2017.
Kui nüüd natuke spekuleerida (sest fakte mul pole), siis võime oletada, et kuna Soome 1- ja 2-sendiste vermimisarvud olid päris suured, siis vedeleb/vedeles enamus neist ikka kuskil ladudes (käibele neid ju ei lastud ja palju neid aastate kaupa kogujaid ikka on, kes käivad pankadest omale rulle vahetamas?) ja hoiustamiskuluvd tiksuvad/tiksusid. Eesti pangal jällegi tekkis vajadus 1- ja 2-sendiste järgi, ja kuna 1- ja 2-sendiste valmistamine maksab rohkem, kui 1 või 2 senti, siis jõuti mõlemaid pooli rahuldavale kokkuleppele, kus Eesti pank sai nimiväärtuse eest mündid ja Mint of Finland sai nende hoiustamisest lahti. Tunduks täiesti loogiline ja majanduslikult väga mõistlik tehing.
Teine spekulatsioon võiks olla selline, et näiteks Sularahakeskus sai kuidagi otse Soome panga või Mint of Finlandiga kokkuleppele müntide "ostmises". Seejuures, kuna müntide hoiustamine nõuab raha, siis võib-olla näiteks oli võimalik Soome 1- ja 2-sendiseid saada nimiväärtusest natuke odavamalt (tulevaste hoiustamiskulude võrra).

Aga kui kellelegi on aega ja tahtmist, siis ma soovitaks Eesti Pangalt küsida, kas nad on Soome 1- ja 2-sendiseid saanud. Ei tohiks olla eriline saladus, kui see tõesti niimoodi oli.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Soome 1c ja 2c käibelt

Postitus Postitas mart » 19 Mai 2018, 21:16

Müntlas-keskpangas-muus hoidlas ladustatud "mündid" omandavad väärtuse alles peale ametlikku emiteerimist = sularahakeskusest väljumist "ringlusesse", enne seda on nad vaid tükk metalli, mille tüki hinnal pole mingit tähtsust, kuni neist saavad kindla omistatud väärtusega käibevahendid.

Äkki käib siin ka mõni pangandust õppinu, kes oskab seda teemat veel rohkem avada.
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Soome 1c ja 2c käibelt

Postitus Postitas aldok2 » 19 Mai 2018, 22:19

Sularaha käibeväärtuse seisukohalt võib olla tähtis, kas need on ametlikult käibele lastud või mitte. Kuid ladustamiskuludele see vaevalt, et mõju avaldab. Kui hoiad, siis maksad, eriti kui laopinda rendid. Pole vahet, kas laos on 3 tonni metalli või metallmünte. Omanik, antud juhul pank peab neid kulusid igal juhul maksma ja maksab pigem tonni kui väärtuse eest. Vaielda võib siis, kui münte hoitaks enda keldris, st kulud ei sõltu eriti sellest, kas see on juhtumisi täis või tühi. Kuid terve mõistus otsiks ikka kokkuhoidu ja ka siis võib seda pinda olla vaja millegi muu jaoks. St pangal võiks loogiliselt võttes olla huvi sularaha tegemise ja käitlemise kulud madalal hoida. Puhas terve mõistus :) Selles mõttes on muhfffi versioonid usutavad. Kas see ka täpselt nii juhtus, selleks oleks vaja täiendavat (sise)infot.

echo
10 senti
Postitusi: 23
Liitunud: 16 Dets 2013, 22:17

Re: Soome 1c ja 2c käibelt

Postitus Postitas echo » 01 Sept 2018, 22:00

Teema käib edasi: täna sain ilusa läikiva Soome 1-sendise 2013 :) Maxima poest. Olen märganud, et seal on selliseid rullidest võetud münte kuidagi rohkem kasutuses kui mujal, ka Eesti tutikaid eelmise aasta münte saab sealt jätkuvalt. Kui mälu ei peta, olen korra isegi näinud, kuidas kassiir münditropsi lahti tegi.

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Soome 1c ja 2c käibelt

Postitus Postitas aldok2 » 03 Sept 2018, 10:13

Lätis leitakse neid ka üsna tihti käibelt. Ilmselt on Soome Pank realiseerinud oma ülejääke: kogujatele polnud ilmselt võimalik kogu tiraaži kalli raha eest ära müüa, Soomes 1 ja 2 sendiselt jälle eriti ei kasutata, siis tuligi need Lätti (ehk siis ka meile) maha parseldada.

Vasta