1 ja 2 kroonise EW mündi võltsingud

Ei tea millega tegu? Küsi, äkki keegi teab
Vasta
Allan
Topeltkroon
Postitusi: 265
Liitunud: 28 Apr 2017, 20:47

1 ja 2 kroonise EW mündi võltsingud

Postitus Postitas Allan » 13 Juun 2017, 23:41

Kas keegi siit on kursis Toompea ja Viikingi võltsingutega ning oskab midagi ütelda nende müntide päritolu kohta. Ise ostsin mõlemad Ostast koos portsu teiste müntidega.

Mõõdud ja kaal on mõlemal ideaalsed. Kuna Toompeast on tükk ära siis raske ütelda, kas originaalis oli mündi kaal 12.00g või natuke vähem (ilmselt oli keegi varem seda münti juba kahtlustanud, et tükk välja hammustati). Viiking kaalub aga 0.15g vähem kui originaal. Need on nii hästi järgi tehtud, et minu silm arvas tükk aega, et tegu on õigete müntidega. Alles hiljuti kui Toompea korraks happesse panin oli hõbedane läige kadunud ja münt paari minutiga must.
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.
Peamiselt huvitavad mind täna Eesti Wabariigi vigamündid.

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1624
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: 1 ja 2 kroonise EW mündi võltsingud

Postitus Postitas Andvari » 14 Juun 2017, 04:39

Tere. Mina arvan, et 1 kroonine on originaal, ilmselt keemiliselt puhastatud. Mis happesse sa selle 2 kroonise panid? Proovi hõbeda puhastusvahendit. 2 kroonist peaks lähemalt uurima, aga kahtlustan, et seegi on originaal. Mis selle kaal on? Tee paremaid pilte ka nendest ei saa sittagi aru.

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: 1 ja 2 kroonise EW mündi võltsingud

Postitus Postitas mart » 14 Juun 2017, 10:26

"üle interneti targaks saamise" jaoks pead tegema tõesti paremaid (detailsemaid ja selgemaid) pilte.
mündi mingit osa pildistades on mõtet pildistada tähti, kuna neil on järsk üleminek, kus on kohe näha võltsingute muldvormi jäljed
Allan kirjutas:Viiking kaalub aga 0.15g vähem kui originaal.
minu silmale hõõrutud (riie, abrasiivpasta või muu abrasiiv), mis vähendab kaalu
Allan kirjutas:Alles hiljuti kui Toompea korraks happesse panin oli hõbedane läige kadunud ja münt paari minutiga must.
millisest "happest" jutt (ja parem ei kommenteeri "hõbedast läiget") ning kuidas käitus kindel originaal samas "happes"?
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Marvin
Topeltkroon
Postitusi: 296
Liitunud: 02 Nov 2011, 11:49

Re: 1 ja 2 kroonise EW mündi võltsingud

Postitus Postitas Marvin » 14 Juun 2017, 10:50

Halvasti hoitud originaalmündid ei muutu maagiliselt võltsmüntideks.

Allan
Topeltkroon
Postitusi: 265
Liitunud: 28 Apr 2017, 20:47

Re: 1 ja 2 kroonise EW mündi võltsingud

Postitus Postitas Allan » 14 Juun 2017, 11:58

Antud juhul olen siiski täiesti kindel, et tegemist on võltsinguga. 2 Toompead läksid õrna soolhappe lahusesse. Ühel tuli templiläige välja. Teine läks mustaks. Pärast seda viskasin 2tk veel sisse, et veenduda kas asi on minus või mündis. Tulemus oli alati sama. Siin on pilt milline münt enne välja nägi. Musta mündi kaal hetkel 11.4g. Hõbedane kriibitud Toompea 12.0g.

Siia ei saa ju suuri pilte üles laadida. Panin korraliku pildi Uploadi:
https://www.upload.ee/image/7118994/DSC01419.JPG
https://www.upload.ee/image/7118980/DSC01415.JPG
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.
Peamiselt huvitavad mind täna Eesti Wabariigi vigamündid.

mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: 1 ja 2 kroonise EW mündi võltsingud

Postitus Postitas mvahtra » 14 Juun 2017, 13:53

Tervist !

See,et konkreetne münt mustaks läks ,ei pea ilmtingimatta näitama,et tegu on võltsinguga. Detailsus vastab originaalmündile.Pildilt on näha ,et must ei ole mitte terve mündipind.Ääred ja osad kohad (ooni vaheline ala) on tavalist e.õiget värvi. Seega pigem aravn ,et mündipinnal mingi sodi(lakk,värv jne)."Ava" kella 12 suunas viitaks ka nagu eemaldatud sangale,samas eelpoolmainitud "ava" nullib ka igasuguse "miljonilootuse"

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: 1 ja 2 kroonise EW mündi võltsingud

Postitus Postitas muhfff » 14 Juun 2017, 14:42

Esmapilgul tunduvad mõlemad (vähemalt mulle) ehtsad.
Viikingilaeva 0,15 g kaalukaotust pole just palju, see on 2,5% ja sellises seisukorras mündi puhul täiesti okei.

Toompea on kõvasti peksa saanud, kuid ühtegi ilmselge võltsingu märki ei paista. Tee servast kah pilti, seejuures pane võrdluseks ka mõni "kindel" originaal. Kui rihveldus on korras, siis ma ei usu üldse, et tegemist võiks olla võltsinguga.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Allan
Topeltkroon
Postitusi: 265
Liitunud: 28 Apr 2017, 20:47

Re: 1 ja 2 kroonise EW mündi võltsingud

Postitus Postitas Allan » 14 Juun 2017, 23:01

Hetkel tundub mulle mvahtra hüpotees mulle kõige loogilisem. Kui see tõesti on originaal siis võimalik, et münt oli kunagi mingi uuri, ehte või mille iganes vidina küljes ning see oli juba vene või I Eesti ajal kullasepa poolt mingi lakiga üle käidud. Selles suhtes, et need mündid leiti kuskilt Saaremaa talu pööningult koos teiste sentide ja markadega, mis olid kõik räigelt oksüdeerunud. Ainult need 2 münti nägid millegipärast nagu uued välja. Sellepärast tundus mulle ka see 1 kroonine natuke kahtlane. Kui ma ta teiste viikingite kõrvale panen siis ta on kuidagi teist värvi natuke. Samuti on mündi ülemises osas mingid mikromõrad, mida ma üldiselt enda viikingite peal ei ole täheldanud. Pluss veel siis see kaalu erinevus.

Igastahes kui ma kullasepa juurde peaksin sattuma siis kõige suurem tõenäosus on sealt teada saada, kas on ehtne hõbe või mitte. Ning samuti tasub tähelepanu pöörata sellele, et see väike tükk, mis mündi küljest puudu on, oleks pidanud kaaluma 0.6g, mis moodustab 1/20 mündi pindalast... Kas Eesti müntide puhul ei ole sellist sertifitseerimiseksperti nagu filatelistidel on? :D
Peamiselt huvitavad mind täna Eesti Wabariigi vigamündid.

mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: 1 ja 2 kroonise EW mündi võltsingud

Postitus Postitas mvahtra » 15 Juun 2017, 07:20

Kõige suuremad sertifitseerimiseksperdid on meil Mart ja Kaupo,kullasepal samas vist 500 prooviga happetesti pole...Tee servadest pilti nagu Kaupo soovitas ja saadki oma vastuse.

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: 1 ja 2 kroonise EW mündi võltsingud

Postitus Postitas mart » 15 Juun 2017, 08:56

Olemasolevatest piltidest paistab et enamusele arusaajatele piisas nägemast, et tegu on hõõrutud originaalidega.

Järgmised laadad on ülejärgmise nädala lõpus 1.juulil (laupäev) Seidlas ja 2.juulil (pühapäev) Tallinnas, kus Allan saab suurema huvi korral mõnele kirjutanule münte näidata.
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Vasta