Mõistatus Mündihuvilistele!

Ei tea millega tegu? Küsi, äkki keegi teab
Vasta
Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1629
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Mõistatus Mündihuvilistele!

Postitus Postitas Andvari » 24 Mai 2020, 21:40

Vaatasin järgi. EP lehel pole vermimise kvaliteeti kirjas.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5029
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Mõistatus Mündihuvilistele!

Postitus Postitas muhfff » 24 Mai 2020, 21:43

Et huvitavam oleks, siis spoilerisse
Spoiler:
RM tähistab minuteada Rahandusministeerimuit, kelle tellimusel need mündid vermiti.
Olen kuulnud ka versiooni, et need tähed tähistavad Rein Mikli't, kes oli Juveeli direktor. See variant siiski ei päde, sest esiteks vermiti need mündid Soomes ja teiseks sai Eesti Pank nende vermimisest teada tagantjärgi ajakirjandusest. Vaevalt keegi ka Juveeli varem informeeris.

Lisaks huvitav fakt - plaaniti neid münte teha 50 tuhat, valmis vermiti ametlikult 35,5 tuhat.

Mis toob järgmise punktini - mitu erinevat versiooni on olemas? Ametlikult muidugi üks, prooflike vermingukvaliteedis
AGA.... NGC eristab Proofi ja MS'i. Lisaks on olemas erineva "tasemega" praagid - n-ö triibulised mündid. Osasid litreid on enne vermimist natuke poleeritud, osasid pole üldse poleeritud.
Ja muidugi ei saa ära unustada "olümpiarõngastega" münte, mille tegid mündikogujate "suureks "õõmuks" ettevõtlikud Saksa ärimehed.
Ja oma osa tahavad pirukast saada ka hiinlased, kes turustasid Aliexpressis lausa koomiliselt kehvi koopiaid.

Loodan, et ma midagi ära ei unustanud.
EDIT: Hannes jõudis juba ette : )
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
Huviline007
Viiekroonine
Postitusi: 737
Liitunud: 25 Juun 2019, 21:40

Re: Mõistatus Mündihuvilistele!

Postitus Postitas Huviline007 » 24 Mai 2020, 21:50

98% Õige vastus!
Rahandusminister?
Rahapaja OY Toimitusjohtaja annavad viimased punktid!

Kasutaja avatar
Huviline007
Viiekroonine
Postitusi: 737
Liitunud: 25 Juun 2019, 21:40

Re: Mõistatus Mündihuvilistele!

Postitus Postitas Huviline007 » 24 Mai 2020, 21:56

See 2% tähendab kahte RM nimetähtedega asjaosalise nime - selgituseks!

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5029
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Mõistatus Mündihuvilistele!

Postitus Postitas muhfff » 24 Mai 2020, 21:57

Jah, rahandusminister Rein Miller on veel üks legend, mida olen kuulnud. Soome rahapaja direktor oli vist ka RM sel ajal, aga ma ei suuda ta nime meenutada.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
Huviline007
Viiekroonine
Postitusi: 737
Liitunud: 25 Juun 2019, 21:40

Re: Mõistatus Mündihuvilistele!

Postitus Postitas Huviline007 » 24 Mai 2020, 22:00

99% täis. Jah ka tema, Soome Rahapaja direktor oli RM!

Kasutaja avatar
Huviline007
Viiekroonine
Postitusi: 737
Liitunud: 25 Juun 2019, 21:40

Re: Mõistatus Mündihuvilistele!

Postitus Postitas Huviline007 » 24 Mai 2020, 22:07

Lisan vastuse kergemaks äraarvamiseks ta allkirja!
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5029
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Mõistatus Mündihuvilistele!

Postitus Postitas muhfff » 24 Mai 2020, 22:11

Raimo Makkonen
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
Huviline007
Viiekroonine
Postitusi: 737
Liitunud: 25 Juun 2019, 21:40

Re: Mõistatus Mündihuvilistele!

Postitus Postitas Huviline007 » 24 Mai 2020, 22:30

100% Vastusest koos!
Kolm mündikandidaati ja kolm nimekandidaati!
Kes või mis nende nimetähtede taga tegelikult on?
Arvestades toonast aega!?
Aeg annab teada!
Tänud Hannnes ja Kaupo kaasa mõtlemast!

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 935
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Mõistatus Mündihuvilistele!

Postitus Postitas aldok2 » 25 Mai 2020, 11:10

See, et Soome rahapaja juhataja võis oma initsiaalid teise riigi mündile panna, kuulub minu meelest küll soovmõtlemise valda. Miks oleks Eesti seda lubama või isik ise soovima pidanud? Eriti veel arvestades, et minu teada pole seda tehtud ka ühegi teise Soome Rahapaja poolt välja lastud mündi puhul. Soome Rahapajal on küll oma logo ja seda vahel müntidel pannakse, kuid see on hoopis teine asi. Kui T.Käärik omal ajal 25 sendisele oma nimetähed pani, siis tõusis selles kah piisavalt pahandust... Kui otsida suvalisi initsiaalide kokkulangevusi, siis võin pakkuda uue legendi: RM tähendab, et see on raudmünt- Eesti Pank teadagi parseldas lisaks oma kullavarudele ka hõbeda maha, nii et mündid tuli teha rauast ja kaeti õhukese hõbedakihiga. RM oli asjassepühendatule salamärgiks, et neid münte ei tasu hõbeda pärast osta :)

Mul on ka meelde jäänud, et RM tähistas Rahandusministeeriumit, kes mündi tellis. Pakun, et see jooksis omal ajal ka meediast läbi. Kuid vähemalt mina pole tollaseid lehti alles hoidnud.

Vasta