India äri eripära – vahetusraha puudumise tõttu saate tagasi

Uudised, artiklid ja pressiteated müntide teemal. Ärge unustage viiteid!
Vasta
Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 3860
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

India äri eripära – vahetusraha puudumise tõttu saate tagasi

Postitus Postitas muhfff » 20 Juun 2013, 15:49

Sisuliselt on Indias sama olukord, mis näiteks Eestis 19. sajandil ja mis tõi endaga kaasa kodurahad.
Umbes miljardi elaniku jaoks on 15 miljardit münti, mis teeb umbes 15 per nägu. Eestis käibis krooni ajal umbes 200 münti inimese kohta, euromünte telliti umbes 150 tk inimese kohta.

India äri eripära – vahetusraha puudumise tõttu saate tagasi vaid maiustusi!

20. juuni 2013 09:21
Toimetas: Lauri Jürisoo

Kui olete kunagi Indias sisseoste sooritanud, olete tõenäoliselt ka järgneva murega silmitsi seisnud.

Te sisenete poodi ja valite välja paar asja ning kui käes on aeg kukrut kergendada, ulatate müüjale sularaha. Müüjal aga pole peenraha tagasi anda!

Paari võlgu jäädud ruupia asemel annab müüja teile hüvitiseks paar kommi või lehe nätsu.

Te eelistaksite münte, vahetuskaup ei tundu päris õiglane — ega kasulik teie hammastele —, aga te ei taha tühjast asjast tüli teha. Niisiis kõnnitegi poest välja tundega, nagu oleksite natuke tüssata saanud.

2012. aastal viis India keskne pangandusasutus Reserve Bank of India (RBI) avalikkuse nõudmisel läbi uuringu, millest selgus, et 44 protsendil tosina India linna elanikest on olnud samasuguseid kogemusi — kaupmehed on püüdnud võlgu jäädud peenraha asendada maiustustega.

Riigi valitsus hindas peenrahapõuda nii tõsiseks, et moodustas nõudluse ja pakkumise vaheliste lünkade lähemaks uurimiseks koguni kõrgetasemelise erikomisjoni.

56% uuringu raames küsitletud poepidajaist kinnitas, et neil on raskusi õige vahetusraha tagasiandmisega, kuna münte pole lihtne hankida. 27% protsenti teatas, et ei soovi suures koguses münte varuks hoida.

Kuid 11% olid veelgi otsekohesemad, mööndes, et peavad kohustust klientidele õigeid münte leida, loendada ja anda liiga tülikaks.

Kui letargilised poodnikud kõrvale jätta, siis mis on õigupoolest need majanduslikud tegurid, mis Indias peenrahakriisi tekitavad?

RBI värskeima, mullu ilmunud aastaaruande kohaselt kahanes väikses vääringus müntide üldarv järsult 15 miljardist mündist väiksemaks 2012. aasta märtsiks. Veel 2011. aastal oli väikseid münte olnud kokku umbes 55 miljardit.

Drastilise languse põhjuseks oli otsus kaotada käibelt 25-paisesed ehk veerand ruupiat väärt mündid. Samal määral ei suurenenud aga ühe- ja kaheruupiaste müntide varu.

Samaaegselt kasvas rahva nõudlus müntide järele uute tasuliste maanteede, allmaaraudteejaamade ja ostukeskuste tõttu, mille kasutamise eest tuleb tasuda väikseid, aga mitte täisarvulisi summasid.

RBI pressiesindaja Alpana Killawala kinnitusel püüab keskpank selle uue nõudluse rahuldamiseks nimetatud struktuure kohalike pankadega ühendada.

RBI iga-aastane rahanduspoliitika-avaldus aastate 2012–13 kohta (ülevaade krediidipakkumise määradest majanduses) kutsus kohalikke panku üles kodanike vajadustele parema vastutulemise huvides tugevdama oma jaotussüsteeme ja -protseduure.

Samuti ei paista üldine pakkumine sammuvat ühte jalga nõudlusega.
Valitsus vermib münte RBI-lt laekuvate tellimuste alusel.

Minevikus on probleemiks osutunud Mumbais, Hyderabadis, Kolkatas ja Noidas tegutseva nelja India rahapaja suutmatus majanduses ringlemiseks vajalikul hulgal raha toota.

Aastatel 2000–2003 ostis India riik oma rahapajade toodangu täiendamiseks üheruupialisi münte piiri tagant sisse. Nüüdseks on rahapajade sisseseade kaasajastatud.

RBI nendib, et hoolimata kaardimaksete võimaldamisest jätkab kupüüride ja müntide nõudlus kasvamist.

Pangandusreeglid kohustavad kohalikke panku kupüüre müntideks vahetama. Mõnede kaupmeeste osutusel seda tegelikult ei tehta.

Delhi lõunapiirkonnas Hauz Khasi turul tegutseva apteegi Religare juhataja Shiv Kumar kurdab, et on sageli sunnitud pankadest naasma tühjade kätega, kuna pankadel lihtsalt pole piisavalt münte.

"Pidevalt on puudus ühe-, kahe- ning isegi viie- ja kümneruupialistest müntidest," märkis hr Kumar. "Peame ootama, kuni münte peakorterist saadetakse."

Enamasti jäetakse kliendi arvele lisanduv ruupia või paar välja maksmata, selgitab ta, kuid mõned poodnikud väljastavad ostjatele suisa võlakirju või asendavad münte köhakaramellidega.

Hr Kumar keeldust möönmast, et tema apteek samamoodi arveldab, ega selgitanud, miks kassaaparaat sageli komme täis on.

Delhi südalinnas tegutseva kohviku Coffee Day juhataja Anuj Sharma tunnistas, et tema pangas vahetusmüntide järel ei käi.

"Peaksime müntide pärast järjekorras seisma ja kaotaksime kliente," selgitas hr Sharma oma suhtumist.

Selle asemel kasutab ta kohaliku vabakutselise "vahetusrahamüüja" teenuseid, kes käib iga päev kohvikus, kaasas väikesed hunnikud peenraha ning kasseerib rahavahetusteenuse osutamise eest ka vahendustasu.

Mõnikord jääb mündiparisnik hiljaks. "Täpse vahetusraha puudumisel oleme klientidele jaganud viis ruupiat maksvat nätsu või 12-ruupiaseid küpsiseid," tunnistas hr Sharma, lisades, et klientidel on ka võimalus oma vahetusrahale hiljem järele tulla.

Vahetusraha otse poodidesse toimetamise süsteemi parendamise huvides peaksid pangad tellima mündijaotusteenust kolmandatelt osapooltelt, soovitab mündipõuda uurinud valitsuskomisjon.

Lisaks soovitab komisjon rajada rahapadade juurde müntide täiendavaks ladustamiseks allmaapunkrid, kuhu külluse-aastatel saaks koguda münte, mida mündipuuduse ajal jälle käibele lasta.

Need, kes vajavad väiksemaid koguseid münte, näiteks taksojuhid, võivad RBI pressiesindaja prl Killawala osutusel lasta oma ametiühingutel või -liitudel münte hulgi tellida.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2592
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: India äri eripära – vahetusraha puudumise tõttu saate ta

Postitus Postitas mart » 20 Juun 2013, 16:50

itaalias oli sama asi 70-80ndatel, kui inflatsiooniga keskenduti üha suuremate kupüüride trükkimisele, mündid kadusid ära ning peenraha asemel pakuti marke, nätsu, tikke jms

arengumaades ja madala haridustasemega riikides on valeraha tavaline, lisaks on india veel rahasõjas pakistaniga, vaenulik pakistani luure puistab indiat üle võltsrahaga. seejuures on nõrk ka india pangandus, kui võltskupüürid jõuavad isegi pangaautomaatidesse!
sama oli näiteks 1788-1790 vene-rootsi sõjas, kui rootslased tegid vale-5-kopikalisi; napoleon lasi isamaasõja aeg 1812 võltsida vene paberraha, aga suhtleliselt oskamatult; saksamaa võltsis II ilmasõja aeg kõrgel tasemel inglise paberraha jne

kui aastajagu tagasi võltsiti peamiselt suurimaid kupüüre 500 ja 1000-ruupiat, ruupia hetkeväärtusega vastavalt ~6,5/13 eurot, siis on asutud võltsima ka väiksemaid rahatähti, 56% võltskupüüridest olid 2013 alguses 100-ruupiat, ~1,3 eurot, seejuures võltsitakse tiheda kontrolli tõttu juba 50, 20 ja isegi 10-ruupiasi paberrahasid, vastavalt ~65, 26 ja 13-eurosendi-väärtuses! indias on praegu käibel rahatähed 5st-1000 ruupiani
hiinas pidi valerahaga sama jama olema, turistidele täielik nuhtlus, paljud püüavad tagasi anda valeraha või ära vahetada "kontrolli aeg", nagu hoiatas eurex 2009. egiptuses ja türgis võidakse vahel tagasi anda mitte kehtivat raha

india mõõdukas inflatsioonis rahasüsteem meenutab sloveeniat enne eurot, kus käisin 2003, siis ei näinud seal metallraha, müügiautomaadid töötasid vaid paberrahal
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2592
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: India äri eripära – vahetusraha puudumise tõttu saate ta

Postitus Postitas mart » 26 Veebr 2015, 10:16

ka Bulgaarias petetakse valuutat tänaval vahetades reformieelse rahaga, turistide petmise TOP10st:
2. Bulgaaria rahavahetuse-skämm
Kasutaja Johngayton pakkus välja Bulgaarias levinud petuskeemi turistidega: tänaval astuvad juurde rahavahetajad, kes pakuvad uskumatult soodsa kursiga rahavahetust. Tegelik pettus seisneb aga selles, et raha vahetatakse vanade kupüüride vastu, mis olid käibel enne 1999. aastat. Nimelt toimus sel aastal raha devalveerimine suhtega 1000:1. Kui nüüd mõne sellise vana rahatähe vastu oma eurod või muu valuuta ära vahetada, siis tähendab see lihtsalt käibivast rahast loobumist. Sarnaseid skeeme kohtab ka mujal riikides, kus on hiljuti või mõni aeg tagasi toimunud rahareform. Võõrad neid rahatähtede erinevusi ei tunne ja numbrite järgi tundub kohutavalt ahvatlev mõne "ülisoodsa" kursiga oma rahast lahti saada.
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 3860
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: India äri eripära – vahetusraha puudumise tõttu saate ta

Postitus Postitas muhfff » 26 Veebr 2015, 21:26

Sellega seoses tuleb meelde, kuidas Egiptuses varem peteti - 50 naelase asemel anti 50 piastriseid (100x odavam). Nüüd on neil vist mündid paberpiastrite asemel.
Egiptuse kohta veel selline huvitav fakt, et vähemalt varem oli seal seaduse järgi sedasi, et kui raha väärtus polnud enam tuvastatav, siis ta kehtis kui kõige väiksema väärtusega paberraha.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Vasta