Jõgevamaalt leiti üle tuhande aasta maapõues peitunud aare

Uudised, artiklid ja pressiteated müntide teemal. Ärge unustage viiteid!
Vasta
Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 3860
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Jõgevamaalt leiti üle tuhande aasta maapõues peitunud aare

Postitus Postitas muhfff » 16 Juun 2013, 21:40

http://uudised.err.ee/index.php?06281527

16.06.2013 21:08
Marju Kaasik

Jõgevamaalt leiti haruldane, üle tuhande aasta maapõues varjul olnud ohverdatud aare, praegu on müntidest ja ehetest koosnev leid konserveerimisel Tallinna ülikooli ajaloo instituudis.
Arheoloog Mauri Kiudsoo laob ajaloo instituudi aknalauale 21 mündist ja mitmetest ehetest koosnevat aaret, mille eest 11. sajandi lõpus oleks saanud osta oda või pool ratsahobust ja see oli tollal kõva sõna. Eesti arheoloogidel on leiu üle põhjust rõõmustada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See ohvriaare on eesti seisukohast äärmiselt oluline, kuna siiani pole meil ühtegi tõendusmaterjali hilisviikingi ajal sohu ohverdatud varanduste kohta," rääkis TLÜ ajaloo instituudi arheoloog Mauri Kiudsoo.

Ohvriaarde mündid pärinevad sellistest kohtadest nagu Araabia kalifaat ja Bütsantsi keisririik, aga ka Saksamaa ja Sigtuna rahapadadest. Müntide vanuse järgi võib arvata, et ohverdus tehti umbes aastal 1080 ja lisaks rahale ja ehetele ohverdati ka hobune. Tegu oli meie esivanemate jaoks igati hea perioodiga, sest käes oli läänemeresoomlaste kaubanduslik kõrgaeg. Toonaste kommete kohaselt on mitmed esemed katki murtud.

"Leid on hästi säilinud, kõigi leidudega on selline asi, et pärast maapõuest väljatulekut antakse nad konservaatori kätte, kes peatab esemete hävingu, ja konkreetne leid on päris heas korras ja loomulikult pärast täiendavat puhastamist saab ta veel hõbedasema läike," sõnas Kiudsoo.

Päevavalgele tulnud raudesemed nagu käe-ja kaelavõrud ongi hetkel konserveerimislaboris. Aarde leidja on hobiuurija, keda ootab seaduskuuleka käitumise eest kopsakas leiutasu.

"Tegemist on nii väärtusliku leiuga, need leiukesed ise kui ka kogu see kontekst, millise muistise Eesti arheoloogiateadus juurde sai, siis kahtlemata see on objekt, mille puhul leidjal on õigus saada leiuautasu," nentis muinsuskaitseameti arheoloogiamälestiste peainspektor Ulla Kadakas.

Leiutasu suuruse määrab arheoloogia ekspertnõukogu ja selle suurus võib olla kuni 100 protsenti aarde täisväärtusest. Leitud varandused lüüakse läikima ja pannakse näitustele vaatamiseks välja.


http://uudised.err.ee/external/iframepl ... &vid=57046
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Vasta