Ida-Virumaa paistab silma illegaalse arheoloogia rohkusega

Uudised, artiklid ja pressiteated müntide teemal. Ärge unustage viiteid!
Vasta
Kasutaja avatar
fengarm
Topeltkroon
Postitusi: 362
Liitunud: 25 Apr 2011, 16:28

Ida-Virumaa paistab silma illegaalse arheoloogia rohkusega

Postitus Postitas fengarm » 23 Jaan 2013, 18:33

http://eestielu.delfi.ee/eesti/ida-viru ... d=65568824" onclick="window.open(this.href);return false;

Muinsuskaitseamet uurib osta.ee netioksjonil kalmetest pärit leide müünud Jõhvi elaniku Mihhaili tegevust ja palub kodanike tähelepanu otsimisdetektoriga tegelaste suhtes, kirjutab Põhjarannik.

Ida-Virumaal on huvi metallidetektorismi vastu väga suur, ligemale pooled otsingu loa saanud inimestest pärinevad just sealt. Oma osa on ka selles, et seni toimunud viiest koolitusest kaks on läbi viidud Narvas. Millised on Ida-Viru loaga otsijate mullu toimunud otsingute tulemused, selgub täpsemalt pärast aruannete laekumist.

Osa detektoriste jätkab ka illegaalset otsimist. Oluline on toonitada, et lisaks muinsuskaitseameti loale on otsingu läbiviimiseks vajalik tingimata ka maaomaniku nõusolek. Kui kellelegi kuuluval maal on näha metallidetektoriga maapinnast esemeid otsimas, on maaomanikul alati õigus selline tegelane kohe ära saata või siis uurida, millega on tegu ja kas on olemas sellekohane luba ametilt.
Kogun vanemaid Eesti aladel käibinud münte ning Rootsi kuld- ja hõbemünte.

Kasutaja avatar
fengarm
Topeltkroon
Postitusi: 362
Liitunud: 25 Apr 2011, 16:28

Re: Ida-Virumaa paistab silma illegaalse arheoloogia rohkuse

Postitus Postitas fengarm » 23 Jaan 2013, 18:38

Uskumatu, mida muinsuskaitse ja ajakirjanduse koostöös inimestele pähe aetakse. Pole olemas ühtegi seadust, mis sätestaks, et detektorita otsimine on MKA loata keelatud. Õigupoolest sellist luba isegi ei eksisteeri! Olemas on vaid kultuuriväärtusega asja otsimise luba ja kui mina olen oma aparaadiga põllul, siis tahaks näha, kuidas keegi hakkab tõestama, et ma kultuuriväärtusega asja otsin? Nõiajaht on alanud ja tavainimest õhutatakse kaaskodanikule otseselt ***** keerama. Ma saan aru, kui keegi käiks kaitsealal otsimas ja siis karistada saab, sest seale ei või otsida nimetet loaga ega ka loata detektoristid. Aga et kohe iga põllul olev metalliotsijaga inimene kurikaelaks tembeldada, no ma ei või sellist lugu taluda.

Ning ikka ja jälle unustatakse ära kõik need leiud, mis detektoristid on muinsuskaitsele üle andnud! Samas ega sellise seadusandluse juures ei kipugi andma. Seadus ei näe leiutasu tegelikult ette ja igal võimalusel jäetakse see ka maksmata. Kirjas ju on, et leiutasu maksmise korra ja suuruse määrab vastav komisjon, aga midagi muud eriti arvesse ei võetagi kui vaid nende ARVAMUST. Ilus jutt kelleltki reporteris olnud arheoloogilt, kuidas ühele leidjale olla nooleotsa eest 500€ makstud, kõlab küll hästi, aga tegelikkuses see nii ei toimi kahjuks. Tean, kuidas ühe mitu kuud tagasi leitud rahapaja eest ei ole siiani midagi makstud, kuigi leidja käitus seadusele vastavalt ning leiutasu pole näinud ka ühe pronksist muinasaegse kirve leidja ja muinsuskaitsele üle andja.

2013 on muinsuskaitseaasta. See on pühendatud veel leidmata kultuuriväärtuste kaitsele. Kas on olemas veel otsesemat vabandust selgele laiskusele ja viitsimatusele leidudega tegelda, vastumeelsusele leiutasusid maksta?
Kogun vanemaid Eesti aladel käibinud münte ning Rootsi kuld- ja hõbemünte.

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Ida-Virumaa paistab silma illegaalse arheoloogia rohkuse

Postitus Postitas mart » 23 Jaan 2013, 20:36

ehk mõni mitte-harrastusjurist seletab harrastusdetektoristile, mis vahe on riigi või eramaal kaevamisel
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Vasta