Läti võimud hakkavad jälitama "musti arheolooge"

Uudised, artiklid ja pressiteated müntide teemal. Ärge unustage viiteid!
Vasta
mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Läti võimud hakkavad jälitama "musti arheolooge"

Postitus Postitas mart » 13 Jaan 2013, 22:33

Google jämetõlge artiklist

Veidi enne jõule, seimi vastu seaduse muudatuste kohta Kultuurimälestiste kaitse, sätestades, et iga arheoloogiliste leidude üle 17. sajandil automaatselt kuulub riigile ja omanik leiab puhul müük vastuta seaduse ees, kirjutab Diena.

Eelmise aasta oktoobris, Läti amatöör arheoloog leiti suur klastri iidsed mündid ja hõbe baarid. Nagu kättesaadava teabe Diena mitteametlik info, leia ta pakutud 40.000 € kohalikele muuseumidele, kuid ükski neist ei olnud vajalik summa ning leida kiiresti kätte kollektsiooni Eestist.

Kuna avaldatud arheoloog ei jõutud, kuid sügisel, kui ajakirjanikud tehes uuringuid "musta arheoloogia" Lätis, siis ta ka põhjendatud nende tegevus - Läti muuseumides osta muistised mitte. Oma sõnul kutsuti ta anda leia naeruväärne summa. "Münte müüdi Lätis, mis nendega juhtus järgmisena, ma ei hooli," - ütles omanik leiab.

Varem on arheoloogid leidnud, vastavalt Läti õigusaktid, mingi hall ala - üles kaevama ametlikult tunnustatud kultuurimälestiste võiks ainult omanikud erilubasid ja levikut teistesse iidse keele tsiviilõigus leida kuulub leidjale. Uus sõnastus, mis sätestab, et midagi on vanemad kui 17. sajandil kuulub riigile, tähendab, et tuleb avastas kohe teatada sellest akrediteeritud muuseumis.

See tähendab, et deklareerimata mündi või muu selle ajaloolise väärtuse ja müüki pandud, siis on see kohe konfiskeerida.

"Ma ei usu, et muudab kõik korraga, vaid järk-järgult olukord paraneb. Enne pühi, helistas mulle paar inimest, kes olid huvitatud kuulutatakse. Lisaks muudatused on, et politsei ja piirivalve uus vahend võitluses müük muistised välismaal ja internetis, "- ütles arheoloogia osakond riigi Inspektsioon Muinsuskaitse Sandra Zirne.

Idee, et on vaja hankida litsentse ja amatöör arheoloog, on tagasi lükanud nii kontrolli võimatuks.

originaal: Государство будет преследовать "чёрных археологов"
Diena/Rus.db.lv, 3 января 2013 г. 9:57

Незадолго до Рождества Сейм принял поправки к закону об охране памятников культуры, предусматривающий, что любые археологические находки старше 17-го столетия автоматически принадлежат государству, и обладатель находки в случае ее продажи будет нести ответственность перед законом, пишет Diena.

В октябре минувшего года некий латвийский археолог-любитель обнаружил крупное скопление старинных монет и серебряных слитков. Как свидетельствует имеющаяся в распоряжении Diena неофициальная информация, свою находку он предложил за 40 тыс. евро местным музеям, но ни один из них нужной суммой не располагал, и находка быстро перешла в руки частного коллекционера из Эстонии.

С самим археологом изданию связаться не удалось, однако осенью, когда журналисты проводили исследование о "черной археологии" в Латвии, он так и оправдал свои действия — латвийские музеи покупать древности не в состоянии. По его собственным словам, ему предложили отдать находку за смешную сумму. "Монеты были проданы в Латвии, что случилось с ними дальше, мне все равно", - писал обладатель находки.

Ранее археология находилась, согласно латвийскому законодательству, в своеобразной серой зоне — вести раскопки на официально признанных памятниках культуры могли только обладатели специальных лицензий, а на другие древности распространялась формулировка Гражданского закона о том, что находка принадлежит нашедшему. Новая формулировка, предусматривающая, что любая вещь старше 17-го века принадлежит государству, означает, что обнаруживший ее должен сразу же сообщить об этом аккредитованному музею.

Это означает, что любую недекларированную монету или иной предмет, имеющий историческую ценность и выставленный на продажу, можно будет немедленно конфисковать.

“Не думаю, что все сразу изменится, но постепенно ситуация будет улучшаться. Еще перед праздниками мне позвонили несколько человек, которые интересовались декларированием. Кроме того, поправки станут для полиции и пограничной охраны новым инструментом в борьбе с продажей древностей за границу и через интернет”, - сказала руководитель отдела археологии Государственной инспекции по охране памятников культуры Сандра Зирне.

Идея о том, что получать лицензии должны и археологи-любители, была инспекцией отвергнута как невыполнимая на практике.
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Vasta