Käibelt kadunud Eesti kroon pakub kollektsionääridele huvi

Uudised, artiklid ja pressiteated müntide teemal. Ärge unustage viiteid!
Vasta
Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Käibelt kadunud Eesti kroon pakub kollektsionääridele huvi

Postitus Postitas muhfff » 08 Juul 2012, 20:32

http://uudised.err.ee/index.php?06256782

07.07.2012 20:49
Katrin Jüriso

Poolteist aastat tagasi käibelt lahkunud Eesti kroon pakub laialdast huvi kollektsionääridele. Rahavahetuse järel kerkis mõne rahatähe hind lakke, kuid nüüdseks on turg veidi rahunenud.
Eesti kroonidega kauplemine hoogustus rahavahetusega seoses märkimisväärselt: 92. aasta 1-kroonise hind kerkis isegi 5 euroni, mida võib pidada juba mullistumiseks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Minu teada on praegu krooniaja kõige haruldasem paberraha hoopis väga lihtne 10-kroonine, 2007. aasta seeria CY, mida on teada ainult üks eksemplar ühes erakogus," rääkis kollektsionäär Allan Tohv.

Nimelt lasi Eesti Pank vaid paar kuud enne eurole üleminekut käibele 2007. aastal trükitud väikeste nominaalide erinevaid seeriaid.
Tohvi hinnangul on need hetkel ülehinnatud. Rahatähe hind sõltub eelkõige harulduse astmest. Rolli mängib ka ringluses olevate kupüüride hulk. Praegu on inimeste käes veel üle 52 miljoni euro väärtuses kroone.

Tohv selgitas, et igal rahal on tulevikus mingi väärtus. Lihtsalt tuleb mõista, et eksisteerivad raha erinevad kvaliteedikategooriad.

1994. aasta 5-kroonist rahatähte ta siiski kuigi perspektiivikaks ei pidanud. "Samal ajal on siin peal Paul Keres, kes on ikkagi Eesti ajaloo jaoks väga tähtis inimene, et kui väga suurt tungi vahetamiseks ei ole, võib nad jätta, kuid sellises kvaliteedis kupüüridel tekib mingisugune turuhind ikkagi aastate ja aastate pärast," lausus Tohv.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

gottobeg
10 senti
Postitusi: 10
Liitunud: 31 Jaan 2012, 16:35

Re: Käibelt kadunud Eesti kroon pakub kollektsionääridele hu

Postitus Postitas gottobeg » 11 Juul 2012, 12:01

"Minu teada on praegu krooniaja kõige haruldasem paberraha hoopis väga lihtne 10-kroonine, 2007. aasta seeria CY, mida on teada ainult üks eksemplar ühes erakogus," rääkis kollektsionäär Allan Tohv.

Huvitav oleks teada, kas nimetatud kupüüri seerianumber oli siis CY000001 selles erakogus?

allanto
5 senti
Postitusi: 9
Liitunud: 03 Mai 2011, 12:14

Re: Käibelt kadunud Eesti kroon pakub kollektsionääridele hu

Postitus Postitas allanto » 13 Juul 2012, 09:47

Tere,

Ei ole CY 000001. Napi nädalaga on teada antud veel 2 CY olemasolust. Olen ERMi jaoks seeriat otsinud 18 kuud ja ei ole leidnud.
Kui kellelgi juhtub üle olema ja tahab ära müüa, palun andke teada.
Tervitan
Allan

Caesar
Topeltkroon
Postitusi: 216
Liitunud: 28 Apr 2011, 12:46

Re: Käibelt kadunud Eesti kroon pakub kollektsionääridele hu

Postitus Postitas Caesar » 14 Juul 2012, 00:13

Kaupo, peaksid ka pääsema kuidagi telesse oma raamatust rääkima, mõtle, mis võiks veel sedasi "välja ujuda"! Näiteks mõni haruldus proovimüntide näol või mõni seniteadmata võltsing vms. :D
Huvitavad heas säilivuses Eesti jt. Balti riikide mündid.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Käibelt kadunud Eesti kroon pakub kollektsionääridele hu

Postitus Postitas muhfff » 14 Juul 2012, 13:46

Caesar kirjutas:Kaupo, peaksid ka pääsema kuidagi telesse oma raamatust rääkima, mõtle, mis võiks veel sedasi "välja ujuda"!
Ega jah, kunagi ei või teada. Väheusutav, kuid siiski võimalik.

Kuigi sellega seoses tuli muhe seik meelde, kus raamatut tehes üritas üks isik mulle infot müüa. Ma ei mäletagi, tahtis vist 100 eurot saada vms, lubas rääkida võltsingutest.
Kuna ma info ostmisest huvitatud polnud, siis ta lõpuks rääkis niisama. Ja sealt ei tulnud midagi uut.
Ma kardan, et see on n-ö korduv muster. Inimesed teavad omast arust suuri saladusi, kuid tegelikult ei paku see mulle (ja ka teistele numismaatikahuvilistele) midagi uut.

Teine asi - kui paljud neist CY omanikest isiklikult Allan Tohvile teada andsid? Kardan, et mitte kumbki. Postimehe kommentaarides ainult uhkeldati :)
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Käibelt kadunud Eesti kroon pakub kollektsionääridele hu

Postitus Postitas mart » 16 Juul 2012, 08:09

muhfff kirjutas:Teine asi - kui paljud neist CY omanikest isiklikult Allan Tohvile teada andsid? Kardan, et mitte kumbki. Postimehe kommentaarides ainult uhkeldati :)
juures olid ka pildid? kui neid polnud, on tegu vaieldamatult intellektuaalselt huvitava materjaliga.
mulle pakuti eile telefonitsi 1895.a hõbe-5-kopikalist, ütlesin, et tahan näha või vähemalt pilte, nõustun, et elu on liiga lühike, et raisata seda mõttetustele
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Vasta