Sularahavabad riigid - mündifoorumi eksklusiivlugu :P

Uudised, artiklid ja pressiteated müntide teemal. Ärge unustage viiteid!
Vasta
mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2592
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Sularahavabad riigid - mündifoorumi eksklusiivlugu :P

Postitus Postitas mart » 31 Aug 2017, 13:35

Seoses ühejalgse mehe "väikeste" summadega 186 000 eurot ja 300 000 krooni, mis leiti läbiotsimisel 2015.a (kroonisäästud???), hakkasin vaatama sularahavabasid riike, rahvusvaheline termin "cashless society".

Alguseks vastupidine - sularahakäibe suurenemine ELANIKU kohta - esikümme + venemaa ja euroala 2011-15 aastase keskmise kasvuga, lõpus sulgudes viimased inflatsiooni andmed:
Türgi 12,1% (7,1%)
(Lõuna-)Korea 11,9% (1,3%)
Mehhiko 8,0% (3,3%)
India 7,9% (3,3%) - hiljutine "oma pavlovi reform" suurte kupüüride kehtivuse tühistamisega, andmed ilmselt enne seda
Brasiilia 6,0% (6,3%)
Hong Kong 6,0% (3,7%)
Singapur 5,5% (4,4%)
Saudi Araabia 5,4% (2,6%)
USA 5,1% (1,7%)
Šveits 4,4% (-0,3%)
venemaa 3,8% (6,1%)
euroala 3,8%
Kordan üle, et kasv on elaniku kohta - jääb välja rahvastiku kasvamise efekt, kasvu põhjustavad:
1. inflatsioon, selle esikümme lõpus lisana
2. "heaolu"=sissetulekute kasv
3. USA "vanema valuuta" (reservvaluuta) ülemaailmne jätkuv nõudlus
4. Šveitsis ilmselt negatiivne pangaintress - kasulikum on maksta laeka eest ja hoida sularaha + ilmselt ka reservvaluuta

"Cashless society" suunda näitab osade suuremate riikide sularahavaba arveldamise osa, wiki esikümme:
Singapur 61%
Holland 60%
Prantsusmaa 59%
Rootsi 59%
Kanada 57%
Belgia 56%
Suurbritannia 52%
USA 45%
Austraalia 35%
Saksamaa 33%
Probleemiks vähesed andmed, Eestis tehakse vaid pisut vähem kaardimakseid, kui Taanis-Rootsis-Soomes, wiki andmed pole kõige värskemad, praeguseks ilmselt Eestis u 60% kanti.

Sularahavabadest riikidest on enim räägitud Indiast ja Rootsist, ka Norra ja Taani; Taani lõpetas oma müntide vermimise 2016 detsembris, viidatest siiski, et münte tellitakse edaspidi mujalt.

Lipulaev India, millel on isegi riiklik programm: CASHLESS INDIA, mis rõhutab üleminekut "digitaalriigiks", peapõhjuseks võib olla valeraha - karm kombinatsioon: rahva madal haridustase, mis võimaldab kergemalt valeraha levitada ja "rahasõda" Pakistaniga, mille sõjaväeluure laseb Indias käibele valeraha.
Loodetavasti saadakse Indias aru, et kui "rahatrükkimisprobleem on lahenenud", ei saa riigieelarve täitmiseks "õhust raha teha", sularahavabas ühiskonnas on inflatsioon veel karmim, kuna inimesed peavad täiendavalt nuputama, kuidas "raha kätte saada", mis tähendab ka dollari-euro ja suurte naaberriikide Hiina-Pakistani raha paralleelkäivet.
Seejuures "digiraha" on vaestele kahjulik:
1. kerjused - minnakse tagasi mõned aastatuhanded ja nagu Buddale annetatakse toitu?
2. prügikorjajad ja odavate kaupade müüjad - kuidas nendega arveldada?

Rootsis-Taanis-Norras on põhjuseks "arenenud sotsialism" - kaardimakse mugavus ja maksumaksmise traditsioon - praktiliselt pole nt "musti ehitustöölisi", oma osa Jugoslaavia sõjapõgenikud, kes oskasid panku röövida, aga pangaröövide arv on vähenenud koos sularahakäibega.
Kuigi juba 2014 räägiti sularahavabast Rootsist, nende plaanid polnud siis "homse sihiga", kui 2015 oktoobris lasti käibele uus paber- ja metallraha, aga need võivad jääda viimasteks.

Suurbritannias on oma hiiliv protsess, kui käibel on suurim 20 naela (hetkel 21,7e), teisalt on seal veel tshekikultuur. Traditsioonide maal saab toimuda läbimurre vaid "nooruse toel" ja pakun, et kui seda kaalutakse, võib nihe olla u inimpõlve 20 aastat.

Eestis pole poliitikud sel teemal sõna võtnud, Eesti Panga president Ardo Hansson nimetas 2015.a seda õudusunenäoks ja pole vajadust vastandada kahte maksevahendit. "Tegelikult see elektrooniline raha on meid hästi teeninud, ta muudab meie elu palju paremaks paljudes valdkondades, ma ei tea, ostad bensiinijaamas või kus iganes kaardiga. Aga samal ajal on sularaha väga kasulik, väga vajalik, väga lugupeetud maksevahend". Hanssoni sõnul on sularaha teatud tingimustes kõige mõistlikum viis tegutseda, tal on ka teatud omadus, et ta kindlasti annab vabadust. See, et sa saad seda raha ka pangast välja võtta, on ka teatud vabadus ju, märkis ta. "Ei kujuta hästi ette olukorda, kus ükspäev öeldakse, et alates homsest meil enam sularaha Eestis ei kehti, ja sul ei olegi võimalik sellist asja teha nagu oma raha välja võtta."

Samas pankadel on omad plaanid ja huvid, välispankadest esimesena SEB ja edasi Swedi sularahavabad kontorid, millede ees on muidugi sissemaksega automaadid.

Kel rohkem aega, LHV sularahavabaduse arutelu ja sularahavaba ühiskonna vastaste leht.

Uus mängur on ka digiraha - bitcoin jms.

====
Wiki inflatsiooni esikümme, "viljastava sotsialismi" ja sõjariigid:
Venetsueela 741% - pidev sularahakriis
Lõuna-Sudaan 79%
Surinam 55%
Argentiina 41%
Süüria 37%
Sudaan 31,9%
Etioopia 23,4%
Malaavi 21,4%
Burundi 18%
Eritrea 17%
Huvitav, et Argentiina pole ikka veel jalgu alla saanud, aga see võib olla ka riigieelarve täitmine rahapressiga, nagu enne eurot Itaalias, Hispaanias, Kreekas ja Portugalis.
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 3860
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Sularahavabad riigid - mündifoorumi eksklusiivlugu :P

Postitus Postitas muhfff » 31 Aug 2017, 19:58

mart kirjutas:Seejuures "digiraha" on vaestele kahjulik:
1. kerjused - minnakse tagasi mõned aastatuhanded ja nagu Buddale annetatakse toitu?
2. prügikorjajad ja odavate kaupade müüjad - kuidas nendega arveldada?
Ma olen kuskilt lugenud, et Stockholmi kerjustel on makseterminalid. Vabandus, et pole peenraha, ei pidanud enam läbi minema.

Aga sularahavaba ja pangapõhine ühiskond oleks muidugi iga diktaatori/autoritaari unistus (ilmselt ka sotside). Vajadus opositsiooni vaigistada? "Ajutised probleemid" pangas ja opositsioon nälgib... Keegi üritab neid aidata? Tjah, "ajutised probleemid" kasteate... võivad nakkavad olla. Lisaks saaks riik iga hetk uusi makse kasseerida või lihtsalt kodanikelt "laenu" võtta. Ungaris mälu järgi riigistati mõned aastad tagasi erapensionifondid, raha läks eelarveaukude lappeks ja Ungari pole isegi autoritaarne riik.
Põhja-Koreas kujutaks täitsa ette sualarahavaba süsteemi.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2592
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Sularahavabad riigid - mündifoorumi eksklusiivlugu :P

Postitus Postitas mart » 31 Aug 2017, 22:15

Seejuures "paremas-koreas" on osaliselt tõsine liberalism:
1. ei piirata kanepi kasvatamist ja tarvitamist. Arvestades Aasia suitsetamiskultuure - Hiina "oopiumisuitsetamise vabadus" peale oopiumisõdasid (1840-60) ja Jaapanis II ilmasõja järel suitsetas tubakat vähemalt 50% täiskasvanuid, võib kanepi suitsetamine "paremas-koreas" teatud ringkondades olla 100% kanti.
2. suurlinnades on oma "Kadaka turud", kus saab osta igasugust piraatkaupa ja valeraha
3. Hiina ettevõtjad on ilmselt saanud ehitada oma tehaseid ja valmistatakse piraatkaupa
4. valeraha - riiklikul tasemel dollarite trükkimine ja kuni "erategijad" ei trüki mingit kohalikku või Hiina maksevahendit, pole ilmselt suuremat probleemi
5. toitlustus ja põllumajandus on igasuguste "euronõueteta", mis muidugi tähendab, et "nagu välja tuli"-hügieeniga "kus kasvatada sai"-toidust võib saada mürgistuse. õnneks on seal vähe autosid, mis vähendab oluliselt elanikkonna plii- jms autokeemia mürgistusohtu
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2592
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Sularahavabad riigid - mündifoorumi eksklusiivlugu :P

Postitus Postitas mart » 21 Sept 2017, 14:05

Votsiis, "sularahavaba" Läänemaa, kuigi minu arusaamist mööda pangakontoris enam ei saa sularahatehinguid teha, sisse-väljamakseautomaadid jäävad ju alles, seejuures müntidega tegelesid nagu paberrahaga inkassofirmad, mitte "pangad".

Haapsalu kaotas viimase sularahaga arveldanud pangakontori
20. sept. 2017 11:05
Haapsalu SEB kontori nõustaja Gerdi Vooreli sõnul on klientidel kahju, et nad enam pangas münte vahetada ei saa.

Lääne maakonnas ei saa enam üheski pangakontoris oma kontole raha kanda ega välja võtta, samuti ei saa valuutat ega metallraha vahetada.

Läänemaal on üldse kaks pangakontorit: Swedbanki ja SEB kontor. Mõlemad asuvad Haapsalus. Swedbank lõpetas Haapsalu kontoris sularahaga arveldamise 2014. aasta kevadel, tänavu augustis otsustas sularahaga arveldamisest loobuda ka Haapsalu SEB kontor.

Spaad valuutat ei vaheta

21. augustil kolis kontor oma senisest asupaigast Haapsalu tagalinnas Posti tänavasse, hoonesse, kus viimati tegutses ööklubi Lemon. Pärast kolimist enam sularahaga ei tegelda.

„Ega inimestel selle üle väga hea meel ole, aga kartsime hullemat,” ütles Haapsalu SEB kontori nõustaja Gerdi Voorel.

Suurem osa inimesi tunneb Vooreli sõnul puudust just valuuta- ja mündivahetusest. Raha sissemakseautomaat võtab vastu paberraha, münte sinna panna ei saa. Mida nõustaja klientidele soovitab? Müntide puhul oleneb soovitus kogusest. „Kui münte on vähe, siis soovitame kauplustes vahetada. Kui palju, siis on lähemad sularahaga arveldavad kontorid Pärnus ja Tallinnas,” ütles Voorel.

Haapsalu spaad ja suuremad poed kasutavad juba aastaid inkassaatoreid, kes päeva jooksul kogunenud sularaha ära veavad. „Pankadega ei suhtle me juba ammu, vist isegi krooni ajast. Turvafirma viib ja toob raha. Nii on palju turvalisem,” ütles Haapsalu tarbijate ühistu juht Raimond Lunev.

Laine spaa juht Irene Väli märkis, et inkassaatoreid hakati kasutama siis, kui Haapsalu Swedbank sularahaga arveldamise lõpetas. „On odavam, mugavam ja isegi kasulikum, nii et meie äritegevust SEB panga otsus ei mõjuta,” nentis Väli.

Valuutavahetusega ei tegele Haapsalu spaad juba ammu. „Kunagi vahetasime Soome markasid, aga enam ei ole vajadust,” ütles Fra Mare spaa juht Maret Sukles. Irene Väli sõnul on suurem osa kliente eestlased ja soomlased. „Need, kellel on muu raha, peavad ise leidma lahenduse,” ütles Väli.

Haapsalus on ka ettevõtteid, kes kasutavad sularaha panka panekuks sissemakseautomaate. Et tegu on väga suure turvariskiga, ei soovi ükski neist, et ettevõtte nimi või sissemakseaeg lehes kirjas oleks. Pisemad ettevõtted katsuvad läbi saada, kuidas keegi.

„Mina saan hakkama, sest sularaha jääb järjest vähemaks. Olen kuue aasta jooksul tähele pannud, et inimesed maksavad ikka rohkem ja rohkem kaardiga. Mündid on küll hädaks kaelas. Nendega peab kuidagi ise hakkama saama,” ütles Haapsalu Taksi pubi perenaine Tiina Kalamees. Eraisikuna tunnistas Kalamees, et pankade otsus sularahast loobuda häirib teda. „Venemaa-reisiks pidime valuutat spetsiaalselt Tallinnasse vahetama minema. Kui nii võtta, mis pank see on, kus ei saa sularahaga toimetada?! Minu teada ei ole sularaha mitteametlikuks maksevahendiks kuulutatud, aga tundub, et ta on kuidagi põlu all,” arutles Kalamees.

Kolmandik SEB kliendid

SEB kommunikatsioonijuht Julia Piilmann ütles, et sularahatehinguist Haapsalus loobuti, sest kliendid eelistavad järjest enam kaardimakseid. „Igapäevapanganduse tehingud on liikunud kontoritest elektroonilistesse kanalitesse,” märkis Piilmann.

Sularahaga arveldavad SEB kontorid asuvad Tallinnas (kolm kontorit), Pärnus, Tartus ja Jõhvis. Ülejäänud 16 SEB kontorit on sularahavabad. Läänemaal saab sularaha peale Haapsalus asuvate automaatide ka Lihula automaadist. Küsimusele, kas SEB paigaldab maakonda ehk veel mõne automaadi, vastas Piilmann, et see sõltub vajadusest. „Haapsallu just paigutati üks masin. Kindlasti pole mõtet paigaldada automaati piirkonda, kus selle kasutus jääb madalale tasemele. On vähetõenäoline, et kuskil maal hakkab kasvama sularaha vajadus,” ütles Piilmann.

Piilmanni sõnul on kolmandik Läänemaa elanikke SEB kliendid.

Pangakontorid ja automaadid Läänemaal

Swedbank

* Haapsalu kontor (sularahavaba 2014. aasta maist)
* Neli automaati Haapsalus, sh kaks sissemakseautomaati
* Kaks automaati Uuemõisas
* Üks automaat Virtsus, Lihulas, Ristil ja Taeblas

SEB pank

* Haapsalu kontor (sularahavaba 2017. aasta augustist)
* Kuus automaati Haapsalus, sh üks sissemakseautomaat
* Üks automaat Lihulas
Nordea/Danske

* Sularahaautomaat Haapsalus
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1124
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Sularahavabad riigid - mündifoorumi eksklusiivlugu :P

Postitus Postitas Andvari » 22 Sept 2017, 03:21

See on tegelikult jama, et pangad sularaha tehingutest loobuvad. Selle kohta peaks olema Eestis seadus, et nad peavad kontorites ka sularahaga arveldama.

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2592
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Sularahavabad riigid - mündifoorumi eksklusiivlugu :P

Postitus Postitas mart » 22 Sept 2017, 09:46

ideevargusena:
1. peaminister *ratas: "ma tean, enamik Eesti inimestest tahab maksta kaardiga"
2. FAKTIKONTROLL | Kas Eesti inimesed tahavad maksta kaardiga, nagu väitis peaminister *ratas?
Eesti on sularahata maksete poolest Euroopas esirinnas
"Keskmine Eesti elanik teeb 331 sularahata makset aastas ja neist maksetest 66 protsenti ehk 223 on kaardimaksed."
===
OTSUS

Pigem tõsi.

======
(c)
1. http://tehnika.postimees.ee/4242153/rat ... da-paberil
2. http://www.delfi.ee/news/kov2017/faktik ... d=79521392
======

Ühelt poolt peaks üle vaatama pankade seaduslikud kohustused, teisalt võivad hakata pangad küsima Eesti Pangalt sularahakäibe tagamise eest teenustasu, kuna: Eesti Panga seadus
"§ 2. Eesti Panga eesmärk ja ülesanded
...
5) raharingluse korraldamine, europangatähtede emiteerimisele kaasaaitamine ja euromüntide emiteerimine;"

Makseasutuste ja e-raha asutuste seadus'es sularahaga arveldamise kohustust pole.
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Vasta