Pärlid ostas (mündid)

Nägid kuskil midagi huvitavat? Jaga teistegagi!
Vasta
mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: Pärlid ostas (mündid)

Postitus Postitas mvahtra » 27 Apr 2017, 17:18

Krt. kahjuks mul endal pole seda lehte,juhtusin seda lehitsema pubis lõunasöögilauas.Aga kindlast mõnel kaasfoorumlasel on see võimalus olemas..

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Pärlid ostas (mündid)

Postitus Postitas muhfff » 27 Apr 2017, 17:39

Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Pärlid ostas (mündid)

Postitus Postitas muhfff » 28 Apr 2017, 18:32

Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: Pärlid ostas (mündid)

Postitus Postitas mvahtra » 29 Apr 2017, 16:42

Tervist !

"Osta kohe" hinnaga- 20.-
https://osta-ee.postimees.ee/eesti-1992 ... rc=listing

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Pärlid ostas (mündid)

Postitus Postitas mart » 29 Apr 2017, 20:13

Pärliosas võiks olla siiski vähemalt 50-eurosed või siis midagi erilist - vigavermingud, võltsingud.
Seejuures sama müüja müüb ka odavamalt :D

osta andis analoogidest "pärli" - sama voldik 40ga, hind nagu 2010-2011 vahetusel.
osta foorumi järgi (peaks kogemusi olema) pisut ootamatu müüja, aga igal oma müügitaktika.
mvahtra kirjutas:Tervist !

"Osta kohe" hinnaga- 20.-
https://osta-ee.postimees.ee/eesti-1992 ... rc=listing
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

stimp432
Kroon
Postitusi: 106
Liitunud: 20 Jaan 2015, 22:51

Re: Pärlid ostas (mündid)

Postitus Postitas stimp432 » 29 Apr 2017, 22:17

Vb loll küsimus, aga midagi sellist karpi ka NGC poolt pannakse?

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1624
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Pärlid ostas (mündid)

Postitus Postitas Andvari » 29 Apr 2017, 23:56

Hetkel veel mitte. Kui suudad need kuidagi Krause kataloogi lisada, siis on mingi lootus tulevikus need karpi ka saada NGC-s.

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Pärlid ostas (mündid)

Postitus Postitas mart » 30 Apr 2017, 07:16

NGCl pole ka kõik vaid Krause järgi, nagu rääkisin - NGC pani Krause järgi karpi õhukesi ja pakse 1939 1-sendiseid, kirjutasin 2014 NGCle, et 1939 1-sendiste 0,9 ja 1mm paksus on jama (viga Platbarzdisest), kuna paksused kõiguvad 1,25-1,40mm + Kaupo tähelepanek Tshehhi lõvide osas - ???), NGC vastus:
"Thank you for your email. I've been in touch with our graders and they say that NGC no longer recognizes Thick or Thin Planchet on Estonian 1939 Sent coins since they all fall under tolerance."
ja NGC populationist võeti maha 1939 sendi thin-thick planchet.

"Krooni proovi" kohta ma infot Krausesse ei saadaks, teeks ikkagi vahet kavandil (eriti "kavandil") ja proovil.
Kavandit või "kavandisarnast toodet" võib teha ka hiljem - kuidas kindlaks teha nende "originaalsust"? Proov saadetakse kinnitamiseks, arhiivis peaks olema mingisugune märge selle heakskiidu kohta (nagu nt 1929 25-sendise pildiga 2-kroonise proov) ja peaks olema teada, mitu neid vermiti ja proovimatriitsid ilmselt hävitatakse selle järel.
Mina pean kogu selle ostas välja ilmunud jama peale II vabariigi sentide-kroonide usaldatavateks proovideks ainult 1991 rukkililli ja PROOV-lisaga 1993 ja 1994 5-krooniseid.
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1624
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Pärlid ostas (mündid)

Postitus Postitas Andvari » 30 Apr 2017, 13:29

Nõus, et peaks olema paberid mis kinnitavad nn. neid proove, aga neid ei ole ka 5 krooniste proovide osas Eesti Pangas olemas. Suur segadus saadab Eesti Panga tegemisi tänini. Võtame näiteks 1998.a. 100 krooni kalevipoeg BU; raharehvormi medalind jne.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Pärlid ostas (mündid)

Postitus Postitas muhfff » 30 Apr 2017, 13:36

stimp432 kirjutas:Vb loll küsimus, aga midagi sellist karpi ka NGC poolt pannakse?
Tegelikult pole see üldse loll küsimus, isegi päris õigustatud küsimus. Hetkel ilmselt mitte, sest NGC ei oska millegi põhjal hinnata, kas need on ametlikud või mitteametlikud või mis asjad need üldse on.

Krause kataloog on lihtsalt üks paljudest kataloogidest mida nad kasutavad, üldjuhul üritavad nad kasutada siiski rohkem spetsialiseerunud kirjandust. USA müntide jaoks on oma kataloogid, suuri hõbemünt hinnatakse vist Davenporti kataloogi järgi, Vene medaleid vaadatakse Diakovi kataloogist jne.
mart kirjutas:teeks ikkagi vahet kavandil (eriti "kavandil") ja proovil.
Inglisekeelne väljend pattern paistab selle koha pealt olema natuke üldistavam. Üldjuhul loetakse selle termini alla nii proovirahad, kavandmündid, testilöögid jmt. Need krooni-proovid on jah pigem kavandid.
mart kirjutas:Proov saadetakse kinnitamiseks, arhiivis peaks olema mingisugune märge selle heakskiidu kohta ja peaks olema teada, mitu neid vermiti ja proovimatriitsid ilmselt hävitatakse selle järel.
Nõustun, niimoodi võiks see tõesti olla. Samas tundub mulle, et Eesti Pangas see vähemalt 90ndatel niimoodi kahjuks ei olnud. Alustada võib näiteks sellest, et rikkilillega proovimündid erinevad oluliselt kavandatust, kavandite muutmine oli puhtalt Juveelis töötanud graveerijate isetegevus ja Eesti Pank ei tea vist isegi, kui palju neid münte siis ikkagi tehti. Jätkama peab ilmselt sellega, et tegelikult ei tea Eesti Pank vist midagi ka 5-kroonise proovidest. Aga parim näide Eesti Panga informeeritse kohta sel ajal on ilmselt siiski 1992. aasta 100-kroonised mündid, mille olemasolust sai Eesti Pank teada ajakirjanduse vahendusel (ja see ei ole nali).
Kui kirjeldada tolleaegset olukorda Juveelis (nagu mulle mulje on jäänud), siis seda ilmestab kõige paremini sõna "korralagedus". Müntide väljasmugeldamine oli vist pigem reegel kui erand, näiteks võeti vastu Telliskivis toimunud kokkutulekutel vastu tellimusi "praakide" ja rukkilillede jaoks.
mart kirjutas:Mina pean kogu selle ostas välja ilmunud jama peale II vabariigi sentide-kroonide usaldatavateks proovideks ainult 1991 rukkililli ja PROOV-lisaga 1993 ja 1994 5-krooniseid.
Sellega ma tegelikult ka nõustun, eriti selle usaldatavuse osaga.
Ma arvan (ja see on üksnes mu arvamus), et Juveeli graveerijad-kunstnikud Luhtein-Mölder-Raud olid tol ajal "riik-riigis" tegelased. Neil oli Eesti Pangas väga hea "katus" ja nad tegid põhimõtteliselt mida ise tahtsid. Et anda nende suhtumisest aimu anda, siis Luhtein on ka mingis intervjuus öelnud, et tema on parem mündikujundaja, kui mistahes mündikujundajad ja see oli täiesti normaalne, et ta rukkilille kavandid oma maitse järgi ümber tegi.
Need krooni-proovi kujundused võivad olla selliste mõttekäikude käegakatsutav tulemus. Font nendel on ju näiteks sama, mis käibesse jõudnud 10-sendistel. Kahel proovil (mis pole küll müügil, minu raamatus #P22 ja #P23) on 1-kroonise nominaalipool sama. Seega on võimalik, et need olid tõepoolest kroonide kavandid, millest üks jõudis käibesse. Samas tõestada seda on vist suhteliselt võimatu, sest... Eesti Panga informeerituse kohta saab lugeda eespoolt.
Müügis olevate müntide kohta olen ma pärast raamatu ilmumist mõningast lisainfot saanud, aga see on taaskord selline, et kas usud või ei. Templid olid väidetavalt Ants Raua omad (ületunnitöö?), Proovi külgede jaoks tehti hiljem eraldi tempel ja valmis tehtid need üldse veel hiljem. 4 tk igat ühte, sest siis said litrid otsa (kivi EP kapsaaeda? Miks ei ole litrid loetud? Kuidas on võimalik, et mingi osa litreid läheb "kõrvale"?)
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Vasta