Pärlid ostas (mündid)

Nägid kuskil midagi huvitavat? Jaga teistegagi!
Vasta
Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1629
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Pärlid ostas (mündid)

Postitus Postitas Andvari » 21 Dets 2016, 15:54

Tere. Mina ei ole selle loogikaga nõus, et inimene suudab maksta sita mündi eest 3300 ja 4000 ilusa eest ei suuda. Ma ise võtaks laenu või võlgu, aga kui on valida ja vaja, siis ikka ostaks ilusama. Eurosid ikka tulevikus saab. Pigem arvan ma, et tegemist on selliste ostude puhul emotsiooni pealt tehtud ostudega. Või teine asi inimesed ei hooma turgu. Ei teata, et seda 10 margast 1926 originaali liigub. Siis minnaksegi lolliks oma pakkumistega. Ega ma ise parem ei ole. Hea näide on 20 senti ms66 mille eest maksin vist mingi 600.- euri. Siis oli ta küll ainus parim selle hindega, aga nüüdseks juba 3 tükki selliseid. Tsiteerides klaasikuid: Kui raha eest saad, oled odavalt ja hästi saanud!

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5029
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Pärlid ostas (mündid)

Postitus Postitas muhfff » 21 Dets 2016, 16:07

Andvari kirjutas:Mina ei ole selle loogikaga nõus, et inimene suudab maksta sita mündi eest 3300 ja 4000 ilusa eest ei suuda. Ma ise võtaks laenu või võlgu, aga kui on valida ja vaja, siis ikka ostaks ilusama.
Võib-olla pidi ostja juba selle 3300 kokku laenama?
Tuletaks meelde, et Eesti keskmine palk on umbes 1000 ja mediaanpalk 800, pension üldse mingi 400? Sellise sissetuleku juures on isegi 100 eurot oluline summa.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1629
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Pärlid ostas (mündid)

Postitus Postitas Andvari » 21 Dets 2016, 16:32

Arvan, et need kes selliseid palku saavad nagu sa Kaupo siin välja tood ei kogu ka mitte midagi! Kõik läheb elu-olu peale ära.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5029
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Pärlid ostas (mündid)

Postitus Postitas muhfff » 21 Dets 2016, 16:51

Andvari kirjutas:Arvan, et need kes selliseid palku saavad nagu sa Kaupo siin välja tood ei kogu ka mitte midagi! Kõik läheb elu-olu peale ära.
Koguvad, kindlasti koguvad. Tõsi, nad ei kuluta 600 eurot MS66 säilivuses 20-sendiste peale, pigem ühe euro VF säilivuses mündi peale, aga koguvad ikkagi.
Sellised inimesed koguvadki 5, 10 või 100 eurot kuus kõrvale pannes omale 10-margase (või millegi muu sarnase) jaoks raha (et komplekti kokku saada). Ja selliste inimeste jaoks ongi näiteks 3300 eurot "üks-kord-elus" võimalus lõpuks oma unistus ellu viia. Vahet pole mis säilivuses, peaasi et saaks komplekti kokku!
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1629
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Pärlid ostas (mündid)

Postitus Postitas Andvari » 21 Dets 2016, 17:01

Ma jään sinuga selles osas eriarvamusele. Ainuke asi kuidas seda tõestada on saada kontakt selle inimesega kes selle 10 se ostast ostis. Siis saaks selgeks, tema ostu tagamaad ja kuupalk. Tunneb keegi seda inimest?

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5029
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Pärlid ostas (mündid)

Postitus Postitas muhfff » 21 Dets 2016, 17:09

Andvari kirjutas:Ainuke asi kuidas seda tõestada on saada kontakt selle inimesega kes selle 10 se ostast ostis.
Sellest kahjuks ei piisa. Sel juhul sa saad teada miks see konkreetne inimene nii palju maksis, mitte seda miks "sellised inimesed" nii palju maksavad. Tõestamiseks peaks võtma suurema valimi, vastasel juhul on statistiline viga liiga suur.

Aga otseloomulikult on sul õigus oma arvamusele : )
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 935
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Pärlid ostas (mündid)

Postitus Postitas aldok2 » 21 Dets 2016, 17:33

Ma ei oska öelda, mis on 10M 26 või 5M 24 õige hind. Eile nägime, et emotsiooni toel on võimalikud igasugused asjad. Ma ei julgeks sellise üksiknäite puhul veel midagi järeldada, vaja oleks rohkem andmeid (tehinguid sarnaste müntidega). Kuid arvan, et raha loetakse üldiselt siiski üsna tublisti ja eriti tublisti peavad raha lugema sellised keskmise palga ringis (või vähem) teenivad kogujad, kes on asja veel ka suuremalt ette võtnud. Kelle jaoks nt ei ole 10M 26 ost tingimata elu suurim (mündialane) eesmärk, vaid ainult üks paljudest eesmärkidest (pole vahet, kas mündid või midagi muud), mida saavutada tahaks. Kui ainsaks eesmärgiks on tõepoolest saada kokku ülihea EV kogu, siis on muidugi suur vahe, kas osta see 10 margane 26 XF või MS säilivuses. Kuid kui ei ole, siis tuleb raha jagada konkureerivate eesmärkide vahel. Mis siis, kui lisaks EV kogule tuntakse huvi ka uue auto, maja, naise, tsaarimüntide jne vastu, kusjuures kõike seda tahaks saada. Siis võib juba olla suur vahe, kas maksta 10 margase eest 3300 või 4000 eur, sest säästetud 700 euroga võib soetada veel mõne teise mündi (või käia nt Türgis puhkamas). Jah, kui väga tahaks saada seda 10M heas säilivuses, siis põhimõtteliselt saaks endale seda lubada ka 4000 eest. Kuid siis võivad teised eesmärgid jääda üldse täitmata ja see ei pruugi olla nii vastuvõetav kui viletsama 10 margase ja nt mingi tsaarirubla ost.

Aga üldiselt on tõsiusklikud kogujad võimelised imedeks kui asi puudutab oma hobi jaoks raha hankimist. Selle nimel võidakse loobuda nii mõnestki asjast, mida veidi paremal järjel olevad poolkogujad-poolinvestorid ei peaks üldse võimalikuks. Kuid ka imedel on piirid ja siit pidev vajadus raha lugeda.

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1629
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Pärlid ostas (mündid)

Postitus Postitas Andvari » 21 Dets 2016, 18:37

Jah, olen mõelnud kogumise, kui fenomeni peale üldse. Ja mida rohkem ma mõtlen, seda rohkem arvan, et tegemist on haigusega. Enda näitel võin öelda, et lihtsalt seisavad albumite viisi münte ja postkaarte ja muud iga sugu träni. Mõnda albumit vaatan korra poolaastas vahest harvemgi. Olen jõudnud järelduseni, et see ei ole normaalne. Aga sellest lahti ka ei saa, selline sõltuvus on tekkinud. Ei raatsi oma "haruldusi" müüa. Nagu olen korduvalt öelnud, et eks see kogujate tulevik on see, et lapsed üldjuhul müüvad asjad maha ise tegelikku ( nii materiaalset, kui ka emotsionaalset ) väärtus teadmata. Ja kui lapsed ei müü, siis müüvad lapselapsed :) Aga jah see kogumine annab lihtsalt nii palju emotsioone, et seda lihtsalt koguja hingega inimene ei osta muud moodi. Nii ilus jutt tuli, et hakka või nutma :)

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 935
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Pärlid ostas (mündid)

Postitus Postitas aldok2 » 21 Dets 2016, 23:19

Nagu keegi kunagi tõsise kogumise kohta ütles: "Alguses on huvitav ja arendav ajaviide, siis kinnisidee ja lõpuks diagnoos :)

Aga eks kõik sõltub sellest, millega võrrelda. Nt erinevalt paljudest teistest hobidest on siin pärijatel vähemalt võimalik midagi ära müüa. Isegi kui müüakse alla õiglase väärtuse (mida see siis iganes peaks tähendama), on müügihind ikkagi nullist oluliselt suurem kui endal vähegi mõistust on asju mitte esimesele ettejuhtuvale antikvaarile poolmuidu ära müüa (sest "siin pole midagi huvitavat"). Kui arvestada, et hobiks võib olla ka nt pidutsemine, reisimine, vastassugupool, autod, purjetamine, oma tõelise mina otsimine (mida see siis iganes peaks tähendama) jms, siis ei ole keeruline ette kujutada, et sellised hobid ei tule kokkuvõttes sugugi odavamad, kui neid südamega harrastada. Küll aga on selliste hobide harrastaja asjade jääkväärtus pärast surma reeglina üsna olematu, kui just ei tegeleta vanade autode restaureerimise ja edasimüümisega (kuid ka siis võib juba vaielda, kas tegemist oli hobi või elatusallikaga).
Ammu on teada ka see, et keskpärasest erinevaid inimesi, kelle hulka ka paljud tõsiusklikud kogujad ilmselt kuuluvad, peetakse kas väljapaistvateks isiksusteks või lollakateks. Kummaks peetakse, sõltub paljuski ka taustsüsteemist, mitte inimesest endast.

Meelis2712
Kroon
Postitusi: 164
Liitunud: 15 Juul 2014, 18:06

Re: Pärlid ostas (mündid)

Postitus Postitas Meelis2712 » 21 Dets 2016, 23:20

No hea on kui lapsed müüvad. Koguja halvim unenägu on see, kui naine müüb asjad maha ja nende hindadega, mida sa talle öelnud oled ;)

Vasta