Müntide puhastamine atsetooniga

Müntide hoiustamine, puhastamine jmt. Küsi nõu või jaga tarkust!
Vasta
mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas mart » 11 Okt 2018, 23:09

igal lool on oma topeltpõhi, aga selleks korraks said nõuanded otsa
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

stimp432
Kroon
Postitusi: 106
Liitunud: 20 Jaan 2015, 22:51

Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas stimp432 » 12 Okt 2018, 22:00

Eks paljudel on oma ärinipid mida foorumites ei jagata :) . Loeks isegi hea meelega kuidas "päriselt" s***** saia tehakse :D
Isegi kunagi hoidsin ühte hõbemünti nädal atsetoonis ja ei juhtunud midagi. Paar münti olen ka ühes vedelikus 5 min hoidnud, peale seda läikisid kui prillikivid ja NGC's MS hinde saanud. Võimalik, et ka ilma puhastuseta oleks MS saanud :)
Vaskede puhul olen alla andnud ja neid ei leotaks kusagil.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas muhfff » 13 Okt 2018, 17:45

Ma ühte vaskmündi-atsetooni-äädika puhastuslugu võin tegelt jagada viimasest ajast.

Sain ühe Alex III vaskveerandilise.
Templiläikega, samas pind oli osaliselt kaetud mingi pruuni substantsiga. Tõenäoliselt lakk või šellak või midagi sarnast. Rohekat pinda ei paistnud.
Seega, elementaarne valik sellise mündi puhastamiseks oli atsetoon.

Atsteoon töötas väga hästi, pruun ollus lahustus mõne minutiga ja atsetooni sees olles säras münt väga kenasti vastu ka. Loputasin puhta atsetooniga mündi üle ja lasin kuivada.
Suur oli mu üllatus, kui münt tõmbas kuivades hallikas-rohekaks. Luubiga uurides selgus, et selle pruuni olluse alt tuli välja roheline oksiid. Õnneks pinnapealne, sisse ennast söönud veel polnud (vähemalt mitte sügavale).

Kui tegemist on oksiididega, tuleb tuleb mängu äädikas. Ma ei tea kuidas te äädikat kasutate (kuigi tahaks teada), aga müntide, eriti vaskmüntide puhastamine äädikaga pole nagu kurkide marineerimine, et purki ja pooleks aastaks riiulile. Isegi lahja äädikas on oma olemuselt hape ja nagu Mart eespool mainis, see söövitab. Ja vasele paistab eriti meeldivat hapetega reageerida. Seega vajab äädikaga puhastamine pidevat järelvalvet. Minut-paar lahjas äädikas (mida kangem hape, seda lühemat aega saab hoida), neutraliseerimine, tulemuse hindamine. Vajadusel tsükli kordamine.

Münt läbis 3 või 4 äädikatsüklit, hallikasroheline kiht enamjaolt kadus. Vajaks ilmselt ühte-kahte tsüklit veel, aga mul sai lahja äädikas otsa ja ei hakka ühe mündi pärast uut ostma. Tähtede-numbrite vahel/sees on veel õrnalt näha hallikas-rohekat, lasen NGC-l töö lõpuni viia. Kui münt pekki keeratakse, on vähemalt kedagi süüdistada : )

Kahjuks enne-pilte ei teinud, ma ei oodanud pruuni olluse alt oksiidi.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas mart » 13 Okt 2018, 18:56

stimp432 kirjutas:
12 Okt 2018, 22:00
Isegi kunagi hoidsin ühte hõbemünti nädal atsetoonis ja ei juhtunud midagi.
kõige lühemalt juba öeldud:
muhfff kirjutas:
11 Okt 2018, 09:10
atsetoon lahustab ära mündi PINNAL oleva orgaanilise olluse
kui orgaanikat pinnal pole, siis ei saa ka "midagi juhtuda"
.
stimp432 kirjutas:
12 Okt 2018, 22:00
Paar münti olen ka ühes vedelikus 5 min hoidnud, peale seda läikisid kui prillikivid ja NGC's MS hinde saanud. Võimalik, et ka ilma puhastuseta oleks MS saanud :)
minu ema ütles, et oleks ja pidi on s!taaugu tugi, loeb, mis hinne on karbil, on ka veavõimalus (details saab unc ja unc miskipärast liiga kriitiliselt details), aga see võimalus on isegi details => unc mitteuskumise kihlveo kaotamise järel vähemalt minu jaoks piisavalt väike.
orgaanika eemaldamise ainus mõte on, et mustusvaba pinna korral ei ole hindajal kahtlust, et mustus / "paatina" on mehhaanilise, keemilise puhastuse või vigastuse varjamiseks (nt ühe ülikooli auk oli täidetud plastiliiniga), osa münte on liiga suure (orgaanilise) mustusega bodybagis tagasi tulnud ja ühe korra tuvastusprobleemiga tagasi tulnud münt sai teisel ringil peale NGC konserveerimist MS64
stimp432 kirjutas:
12 Okt 2018, 22:00
Vaskede puhul olen alla andnud ja neid ei leotaks kusagil.
mõistlik!
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas mvahtra » 14 Okt 2018, 13:10

Siin on eluline näide ,tegemist OLI MS61-62 mündiga ,jätsin(tegelikult unustasin) õunaäädikasse pikemaks kui vaja .Hoian seda kui "hoiatavat näidet" nähtaval kohal,et ei ununeks.
Kindlasti on omal kohal ütlused "tark ei torma ja õpib teiste vigadest"
IMG_0658.JPG
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1624
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas Andvari » 14 Okt 2018, 17:19

Tere.
Puhastamise asja ei saa nii üks-ühele võtta!
Ma toon Margusele vastupidise näite.
Unustasin ka õunakasse 2 nädalaks 10 margase.
https://www.ngccoin.com/certlookup/2812880-009/63/
Münt oli täiesti tuhm ilma templiläiketa. Kui vaadata vapi poolt kl 12 ja 15 vahelist ala, siis selline oli kogu münt.
Samas olen marga mündid õunakas ka hetkega ära rikkunud! Võimalik, et põhjus on selles, et müntide metalliline koostis mingil määral kõigub.
Samuti on erinevate õunaäädikate kangus ja koostis väga erinev.
Müntide puhastamine on üks väga peene ja tundeline asi. Olen küll ja küll münte ära rikkunud. Samas ka väga palju ilusamaks ( loe kõrgema hinde ) saanud.

mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas mvahtra » 14 Okt 2018, 17:48

Hmm,Hannes Sinu 10 margasel mündil oli templiläige ikkagi olemas-aga mustuse all. Õunaäädikas eemaldas mustuse ja templiläige tuli välja.Templiläiget ei saa ju kunstlikult tekitada...

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas muhfff » 14 Okt 2018, 17:52

Andvari kirjutas:
14 Okt 2018, 17:19
Võimalik, et põhjus on selles, et müntide metalliline koostis mingil määral kõigub.
Kindlasti kõigub. Alates 1924 margad ning 10-, 20-, 25- ja 50-sendised valmistati padrunihülssidest, ainult nikkel osteti juurde. Padrunihülsside koostis kõikus, mündis võis olla näites 70% asemel 66% vaske. Ja kurja juur on see sulamites olev tsink.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1624
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas Andvari » 14 Okt 2018, 19:27

mvahtra kirjutas:
14 Okt 2018, 17:48
Hmm,Hannes Sinu 10 margasel mündil oli templiläige ikkagi olemas-aga mustuse all. Õunaäädikas eemaldas mustuse ja templiläige tuli välja.Templiläiget ei saa ju kunstlikult tekitada...
Selle loogikaga oleks pidanud mustuse ju atsetooniga eemaldama? Ôunakas on hape ja söövitava toimega. Mündist ei oleks tohtinud 2 nädalaga sellise säilivusega isendit järgi jääda.

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Müntide puhastamine atsetooniga

Postitus Postitas mart » 14 Okt 2018, 20:19

Andvari kirjutas:
14 Okt 2018, 19:27
mvahtra kirjutas:
14 Okt 2018, 17:48
Hmm,Hannes Sinu 10 margasel mündil oli templiläige ikkagi olemas-aga mustuse all. Õunaäädikas eemaldas mustuse ja templiläige tuli välja.Templiläiget ei saa ju kunstlikult tekitada...
Selle loogikaga oleks pidanud mustuse ju atsetooniga eemaldama? Ôunakas on hape ja söövitava toimega. Mündist ei oleks tohtinud 2 nädalaga sellise säilivusega isendit järgi jääda.
4 tundmatut:
1. mündi metalli koostis
2. mündi mustuse koostis
3. äädika koostis (sh kas enne seda on selles mingit muud münti püütud puhastada)
4. puhastusnõu sisepinnal olnud "kraam" enne äädika sissevalamist
(5. tinglikult ka temperatuur, sest temperatuuri tõusul 10'C võrra kasvab...*)

kui keegi väidab, et teab alati kõiki 4 komponenti, mul ootab kapis ülikond, millega minna kaasa sellele isikule Nobeli preemia üleandmise tseremooniale

ükski olukord ei sarnane täpselt teisele, siin on varem minu, Kaupo ja Marguse poolt kirjeldatud standardolukorrad, mis tagavad ohutu tulemuse (kui muidugi münt ei osutu "mündilaadseks tooteks" - fooliumist kleebitud käkk, mille "aversi-reversi" atsetoon leotab lahti)
===
* - kes suudab selle lause lõpetada, võib veel midagi lisada
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Vasta