Hõbemündid

Müntide hoiustamine, puhastamine jmt. Küsi nõu või jaga tarkust!
Vasta
Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Hõbemündid

Postitus Postitas muhfff » 05 Mai 2022, 23:00

Pildi pealt hindamine on üks tänamatu töö, kuid mõlemad tunduvad MS säilivuses. Pildi pealt hõõrumisjälgi või mingeid kriime ka ei paista (mis ei tähenda muidugi, et neid seal olla ei või)
Aga puhtalt pildi põhjal ma laseks mõlemad karpi panna.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

121
Topeltkroon
Postitusi: 256
Liitunud: 18 Okt 2020, 21:50

Re: Hõbemündid

Postitus Postitas 121 » 05 Mai 2022, 23:13

Esialgu ei osanud sellest hindamisest eriti midagi arvata, aga kui sellised kenad mündid täiesti tavahinnaga kätte tulid, siis tekkis väike huvi ja vist prooviks ära. 8-)
Üks Lutheri kahene on ka templiläikega, aga pind justkui ei ole nii hea kui eelnevatel.

Clipboard1.jpg
Clipboard2.jpg
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Hõbemündid

Postitus Postitas muhfff » 06 Mai 2022, 07:40

See münt on minu meelest hea näide, kuidas piltide pealt on raske säilivust hinnata. Esimese kahe pildi pealt tundub kõik korras, aga kolmanda pildi pealt tundub, et Lutheri peal on hõõrumisjäljed.
Piltide põhjal mina seda münti ei saadaks (kui see juts mingi haruldane aastakäik pole)
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

121
Topeltkroon
Postitusi: 256
Liitunud: 18 Okt 2020, 21:50

Re: Hõbemündid

Postitus Postitas 121 » 06 Mai 2022, 16:17

See F-tähega just kõige vähem liikuvam versioon ei ole sellest mündist, valmistatud 100 000 tk (G-tähega on 61 000 tk). Ise puhastanud/hõõrunud pole, aga kas on siis veidike käibel olnud ja sealt need saanud või on hiljem midagi tehtud. See tundus omalegi neist eelmistest natuke kehvem ja ilmselt seda ei hakka saatma praegu.

121
Topeltkroon
Postitusi: 256
Liitunud: 18 Okt 2020, 21:50

Re: Hõbemündid

Postitus Postitas 121 » 22 Mai 2022, 11:10

Praegu pole puutunud seda mitte mingi puhastusmeetodiga kuna tagumisel poolel nagu oleks kergelt ka templiläiget (kui templiläiget kindlasti pole, siis ma tihti puhastan kuna mündi väärtus sellest ei lange? Peale seda läheb ka hermeetilisse pakendisse, mis peaks vältima edasiste kihtide tekkimise). Pole proovinud, aga nii palju kui mõnede teiste müntidega teinud olen, siis võiks arvata, et atsetoon ei tee suurt midagi selle kihiga. Kas mingite muude meetoditega tasuks seda puhastada? Ei hakka iga hinna eest just riskima, aga lihtsalt mulle meeldib kui hõbe näeb välja hõbe (ehk nii nagu see uuena välja nägi). :D

1kr_e.jpg
1kr_t.jpg
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Hõbemündid

Postitus Postitas muhfff » 22 Mai 2022, 14:25

Tegemist on ilmselt oksiidi- või sulfiidikihiga.
Seega saab seda eemaldada hapetega. Näiteks äädikaga.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

121
Topeltkroon
Postitusi: 256
Liitunud: 18 Okt 2020, 21:50

Re: Hõbemündid

Postitus Postitas 121 » 22 Dets 2023, 22:51

Väike tagasiside mõnede kohta, mis hindamisel käisid ja mida piltide põhjal sai siin veidi arutatud. Äkki on edaspidisel "piltide põhjal hindamisel" veidi kasuks. Kuigi tegelikult vist ei ole. :lol:
Seda Laulupeo münti ei puhastanud, sai MS63.

See ka MS63 (erinevate nurkade alt tehtud pildid samast mündist):
download/file.php?id=3448
download/file.php?id=3449

Sellel pildil on 3 münti (vasakult paremale), lihtsalt on ka 2 erineva nurga alt tehtud. Need said vastavalt piltidel olevale järjekorrale MS63, MS63, MS65.
MS65 oli selle mündi (konkreetne aasta ja täht) kohta kõva sõna, kõrgema hindega neid NGC registris ei ole.
63,63,65.jpg
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.

Vasta