Hõbeda/kulla tester

Kõik, mis ei puutu otseselt müntidesse + "jutunurgad". Seaduse ja sündsuse piires, muidugi!
Vasta
hennotes
50 senti
Postitusi: 79
Liitunud: 29 Mai 2019, 21:23

Hõbeda/kulla tester

Postitus Postitas hennotes » 03 Juul 2021, 09:02

Oskab keegi soovitada mingit testrit või komplekti millega tuvastada kas tegemist hõbe/kuld mündiga/ehtega? Mitu tuhat euri ei tahaks maksta, aga mõnesaja raha eest võiks midagi soetada. On kellelgi kogemusi?

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Hõbeda/kulla tester

Postitus Postitas mart » 03 Juul 2021, 20:49

on kaks tooli, ühel on ... st on 2 tehnoloogiat, üks on odav ja teine on hea, alguses ostad odava ja siis hea, aga muidugi kalli

odavam pinnapõhine pole kõige täpsem, juveliiride / proovikoja happe või pinnapõhine eeldab pinna rikkumist, mistõttu ei sobi korralikele müntidele

ise prooviks leida mõne sõbraliku juveliiri, kelle seadet / tehnoloogiat kasutada, õigel lähenemisel ja vedamisel võib seda saada teha ka tasuta :D
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

hennotes
50 senti
Postitusi: 79
Liitunud: 29 Mai 2019, 21:23

Re: Hõbeda/kulla tester

Postitus Postitas hennotes » 04 Juul 2021, 09:03

Mulle sobiks pinna rikkumine esialgu küll. Olen hädas vanade müntidega (17,18 sajandi omadega) enamus neist on madalama säilivusega, aga peale vaadates ei saa aru kas on hõbedast või mitte ning ma ei julge müüa ka neid,kui päris kindel ei ole. Mõned kallimad kahtlased olen saatnud ngc-sse ja on siiamaani ilusti karpi pandud, aga paarikümne eurost münti pole mõtet karbistada ja minema ka ei taha visata.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5021
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Hõbeda/kulla tester

Postitus Postitas muhfff » 04 Juul 2021, 18:37

hennotes kirjutas:
04 Juul 2021, 09:03
aga peale vaadates ei saa aru kas on hõbedast või mitte ning ma ei julge müüa ka neid,kui päris kindel ei ole
Soovitan en.numista.com'ist järgi vaadata.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 932
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Hõbeda/kulla tester

Postitus Postitas aldok2 » 04 Juul 2021, 20:43

Kui testrit on vaja ainult selleks, et teha kindlaks, kas madalama säilivusega 17-18. saj mündid on hõbedast või mitte, siis on suure tõenäosusega tegemist mingite väiksemate madalaprooviliste hõberahadega. Nende hõbedasisaldus on sageli üsna väike ja turuväärtus kah üsna sümboolne, see paarkümmend eurot mündi kohta võib olla isegi liiga optimistlikult hinnatud (erandid pole muidugi välistatud). Ma määraksin nad kõigepealt ära ja paneks nad siis lihtsalt müüki. Või siis kõik ühe/paari lotina. Üldiselt rusikareeglina võiks väita, et enam-vähem kõik vähemalt Euroopas välja antud valgest metallist 17.-18. saj mündid on mingisuguse hõbedasisaldusega, sest sel ajal sisuliselt kasutatigi müntimiseks põhimetallidena ainult kulda, hõbedat ja vaske mingites proportsioonides. Kui otsida, siis muidugi leiaks ka muid metalle, aga eeldatavasti ei ole see antud kontekstis oluline.

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Hõbeda/kulla tester

Postitus Postitas mart » 04 Juul 2021, 22:43

aldok2 kirjutas:
04 Juul 2021, 20:43
...
Üldiselt rusikareeglina võiks väita, et enam-vähem kõik vähemalt Euroopas välja antud valgest metallist 17.-18. saj mündid on mingisuguse hõbedasisaldusega, sest sel ajal sisuliselt kasutatigi müntimiseks põhimetallidena ainult kulda, hõbedat ja vaske mingites proportsioonides.
...
madala prooviga hõbemündid, tavajuhul ka korrodeerunud-paatinaga, on välimuselt ikka vask, mis vask, kesk- ja uusaja alguse müntide kõrval ka näiteks isiklikel kogemustel 1830ndate-40ndate 194-prooviga (19,4%) tsaari-poola 10-krossised. pisut vale puhastus ja "alt tuleb välja puhas vask"
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 932
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Hõbeda/kulla tester

Postitus Postitas aldok2 » 04 Juul 2021, 23:05

mart kirjutas:
04 Juul 2021, 22:43
madala prooviga hõbemündid, tavajuhul ka korrodeerunud-paatinaga, on välimuselt ikka vask, mis vask, kesk- ja uusaja alguse müntide kõrval ka näiteks isiklikel kogemustel 1830ndate-40ndate 194-prooviga (19,4%) tsaari-poola 10-krossised. pisut vale puhastus ja "alt tuleb välja puhas vask"
See võib nii olla, aga ei pruugi. Nt 17. sajandil oli tavapärane, et väikese hõbedasisaldusega hõbemüntide (biljoonmüntide, alla 50% hõbedasisaldusega müntide) toorikud keedeti enne kujutise peale kandmist mingis happelises keskkonnas valgeks- keemiliselt eemaldati metalli pinnalt aktiivsem metall vask, mille tulemusena jäi tooriku pinnale väga õhuke, kuid väga suure hõbedasisaldusega kiht, mis pressiti vermimise/valtsimise käigus tugevaks pinnaks. Pikemaajalisel käibimisel kulus see hõbedakiht muidugi maha ja mündid tundusid punakad, samas vähekäibinud mündid võisid läikida päris valgelt nagu kõrgeproovilised hõbemündid. Ka kulunud täpselt samasugused mündid võivad olla nii valged kui ka punased sõltuvalt sellest, kuidas neid puhastati, palju nad käibisid, kus hoiti jne. Hea näide on ka tänapäeval tüübina erakordselt tavalised Riia 17. sajandi killingud (solidused), eriti Kristiina ja Karlide omad. Nende hõbedasisaldus on alla 10% ja neid võib leida täiesti valgetena kui ka täiesti punastena, rääkimata igasugustest vahevariantidest.
Viimati muutis aldok2, 05 Juul 2021, 11:29, muudetud 1 kord kokku.

hennotes
50 senti
Postitusi: 79
Liitunud: 29 Mai 2019, 21:23

Re: Hõbeda/kulla tester

Postitus Postitas hennotes » 05 Juul 2021, 07:16

Aga kas on kellelgi kogemust testriga? Mingeid testimisvedelikke leian internetist küll, lootsin ehk mõnel kasutajal on soovitusi anda, mis reaalselt töötab ka.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5021
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Hõbeda/kulla tester

Postitus Postitas muhfff » 05 Juul 2021, 09:03

No kõige odavam meetod on juveliirikivi ja komplekt happeid. Mündi või ehtega kratsitakse kivi ja happega vaadatakse, millisele happele kivile tehtud joon veel vastu peab. Miinusena, see kindlasti rikub münte/ehteid.
XRF skännerid maksavad tuhandeid, aga need ei riku münte.

Aga ma ikkagi ei saa päris hästi aru, miks neid vanu münte testida on vaja?
Ses mõttes, et kui vanad mündid on ära rikutud, siis on järgi ainult metalli väärtus. Kui rikkumata münt maksab paarkümmend eurot, siis metalli võib seal olla maksimaalselt paari euro eest.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

hennotes
50 senti
Postitusi: 79
Liitunud: 29 Mai 2019, 21:23

Re: Hõbeda/kulla tester

Postitus Postitas hennotes » 05 Juul 2021, 09:53

Ok, jätame mündi nimetuse minu küsimusest välja ja oletame et mul on kaks metallitükki, üks hall ja teine kollane ning tahaks teada kas need on väärismetallid või on koopiad. Ning etteruttavalt tunnistan, et silma järgi, hambaga proovides, näpuvahel kõlistades jne. mina aru ei saa millest asi tehtud on. Ega google otsingud ka palju variante ei anna, enamus viivad mingite kahtlaste veebipoodideni, aga eks pusin edasi, midagi peab ju kuskil olema.

Vasta