Loomuliku Paatina mündid

Kõik, mis ei puutu otseselt müntidesse + "jutunurgad". Seaduse ja sündsuse piires, muidugi!
Vasta
mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Loomuliku Paatina mündid

Postitus Postitas mart » 04 Mär 2020, 11:53

Andres, Su kogus on ilmselt rohkem ja vähem meeldiva paatinaga münte

kui "lisal", paatinal on praktiliselt vaid emotsionaalne väärtus, siis tuleb ka selle järgi hinnata - "kuidas tundub", laiguline paatina ei näe hea välja...

võrdluseks vitiliigoga modell, seejuures mu vanaemal oli ka vitiliigo, õnneks ta näol oli pigment korras

Pilt
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Kasutaja avatar
Huviline007
Viiekroonine
Postitusi: 737
Liitunud: 25 Juun 2019, 21:40

Re: Loomuliku Paatina mündid

Postitus Postitas Huviline007 » 05 Mär 2020, 03:52

Mart, tänud vastamast.
Minu arvamus: paatina ja ka "laiguline" paatina näevad head välja.
Sinu vanaema ma ei tundnud. Usun, et ta oli meeldiv inimene. Mis tal ka polnud (liiga isiklikud andmed, et neid siin kommenteerida) - siis mulle tundub, et ta lapselapsega on kõik korras. Seega ... tee ise järeldus.
Mis mulle ei meeldi - on ülekemiseeritud ja n.n. "puhtad" mündid mida pakutakse igal oksjonil ja laadal.
Võrreldes vitiliigoga on see ikka nali.
Lisan samuti kaks pilti illustreerimaks arvamust, et paatina õiget münti ainult kaunistab ning liiigne puhtuseotsimine tulemust kahjustab :)
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1624
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Loomuliku Paatina mündid

Postitus Postitas Andvari » 05 Mär 2020, 06:23

Huviline007 kirjutas:
03 Mär 2020, 23:00
Värvid aga - Andvari avita - minule kui võhikule tundub, et siin on pisut kemiseeritud.
Nende piltide põhjal on keeruline öelda kas antud mündi puhul on midagi tehtud või mitte.
Ja nagu olen korduvalt öelnud ja kirjutanud, et ilu on vaataja silmades. Kellele meeldib ema, kellele tütar.
Mina isiklikult seda münti ei ostaks. Meeletult suuremat hinda ma ka sellele ei prognoosi, kui välimuselt tavalistele toompeadele. Kuigi OSTA on ettearvamatu. Kui saavad kokku vähemalt kaks huvilist, siis võib kõike juhtuda.

Kasutaja avatar
Huviline007
Viiekroonine
Postitusi: 737
Liitunud: 25 Juun 2019, 21:40

Re: Loomuliku Paatina mündid

Postitus Postitas Huviline007 » 01 Apr 2020, 01:18

Tänud!
Tekkis küsimus targematele (Mart, ... palun? :)) kas sellisel puhul kui värvide erisus tekib mitte paatinast või muust välisest tegurist (temperatuur või keemia) vaid algsest metallisulamist - siis kas on sel nähtusel on müntidel ka mingi oma nimetus? On see erim (ilmselt ei saa olla) või viga/praak (no ei tohiks ju olla) ? Või ...?
Mis nähtusega on tegu?
A
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.

mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: Loomuliku Paatina mündid

Postitus Postitas mvahtra » 01 Apr 2020, 07:37

viewtopic.php?f=19&t=766&start=1810#p14409

sellel lehel oli mul sama küsimus-vastus sulami viga-erim/viga/praak pole sai puhta hinde -vist MS 62 BN

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Loomuliku Paatina mündid

Postitus Postitas muhfff » 01 Apr 2020, 08:21

Tegemist peaks olema ebaühtlase sulamiga. Ehk siis mündimetall pole piisavalt hästi läbi segatud, metalli sisse on jäänud erineva koostisega "klimbid" ja siis need ajapikku reageerivad väliskeskkonnaga erinevalt.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Loomuliku Paatina mündid

Postitus Postitas mart » 01 Apr 2020, 12:27

Metallide elektrokeemiline pingerida, mida allpool, seda vähem reageerib hapetega

sulamite osas teatud vahekorraga sulamid, pindade katmine (kuldamine, hõbetamine vms) või siis uute tehnoloogiatena kihtidena kasvatatud vms võib olla reaktsioonivõime väiksem

1931 5-sendise ametlik* koostis: 95,5% vaske (Cu), 3% tina (Sn), 1,5% tsinki (Zn), tsink on kõige reageerivam, vask kõige inertsem

===
* - arvestades, et sel ajal ei kasutatud väga "puhtaid" metalle ja kokkhoidu (kasutati nt erinevaid padrunikesti vms), võib olla veel muid lisandeid, mis samuti mõjutavad reageerimist ja muudavad värvi
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Kasutaja avatar
Huviline007
Viiekroonine
Postitusi: 737
Liitunud: 25 Juun 2019, 21:40

Re: Loomuliku Paatina mündid

Postitus Postitas Huviline007 » 01 Apr 2020, 22:20

Tänud seletuste eest!

sh35
Sent
Postitusi: 4
Liitunud: 07 Apr 2012, 14:35

Re: Loomuliku Paatina mündid

Postitus Postitas sh35 » 29 Jaan 2021, 17:00

Kas ka Toner või miski kuumtöötlus vms.

https://www.osta.ee/ilusa-paatinaga-193 ... 01066.html
https://www.osta.ee/ilusa-paatinaga-193 ... 02434.html

Kaks sarnase välimusega päris suur tõenäosus, arvestades et neil kahel ka metall erinev. Isegi gaasiküttega korteris ei lähe hõbe selliseks.
Lisaks näha, tegemist müntidega millel kasutusest kulumisjäljed.

Kasutaja avatar
Astra
50 senti
Postitusi: 79
Liitunud: 21 Veebr 2020, 15:14

Re: Loomuliku Paatina mündid

Postitus Postitas Astra » 29 Jaan 2021, 17:34

Ahhoi, selle lilla Osta mündi video: https://youtu.be/ZPY9cnm9MWg

Müüjal kenasti kummikindad käes- Chemical Ali- tundub, et kogenud keemik :mrgreen:

Vasta