Müntide hindamine NGC-s

Üldine (informatiivne münditeemaline) arutelu. Kõik teemad müntidest, mis mujale ei sobi
Vasta
Jaakpoiss
5 senti
Postitusi: 9
Liitunud: 04 Aug 2019, 17:33

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas Jaakpoiss » 11 Dets 2022, 18:04

Neid ikka liigub. Tegemist on lihtsalt karbi peale kleebitud kleebisega. Turundusvärk. Diileri poolt lisatud. Kuskil olen näinud ka 'Eagle Eye' stickerit.
Üks kogemata ka minu kätte jõudnud.
wings slab mod.jpeg
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.

Viljar
10 senti
Postitusi: 35
Liitunud: 23 Juul 2017, 09:53

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas Viljar » 04 Jaan 2023, 13:47

Head uut aastat kõigile!

Kes soovivad oma rahasid gradeerida,  palun minu kätte toimetada gradeerimisele minevad objektid, hiljemalt 25 jaanuar 2023!    Ka sellel korral viin ma isiklikult rahad NGS kontorisse ja toon sealt tagasi (Hinnakiri on kodulehel https://coingrading.ee/ ).  Kallimate või raskemate rahade puhul võib lisanduda täiendav tasu, mis katab transpordikulu. Kui on küsimusi, olen meeleldi nõus nendele vastama.
   
Parimate soovidega, 
Viljar Karja

Coin Grading OÜ
+372 555 11 911
viljarkarja23@gmail.com
https://coingrading.ee/

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5029
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas muhfff » 05 Jaan 2023, 19:54

Kui noolte peale vajutate, siis saab piltide juurde.
muhfff kirjutas:
25 Sept 2022, 16:45
Paar uut asja saatmiseks.
Reisilt ostetud Läti 50 santiimi ja 2 santiimi 1922. 50 santiimi tegelt natuke küsitav, kas on mõtet saata. Luster on väga AU-lik. Samas pole mul sellisest metallist müntidega väga palju kokkupuudet, võib-olla peabki selline olema.
2-santiimine vist vajaks väga kerget äädika-vanni, LATVIJA all tundub natuke rohelist olevat.

Lisaks sain reisilt ka Osaka 15-kopsise
MS61, MS63 RB ja MS66
muhfff kirjutas:
25 Sept 2022, 16:45
Eilselt Luige vanavara laadalt õnnestus hankida Soome 2-margane ja 1912. aasta poolekopsine.
MS64 ja MS64 RB
muhfff kirjutas:
30 Juul 2022, 19:17
Kaks poolpidust münti Viljandi laadalt sain.
1 penn 1899 MS64 RB ja 1 penn 1911 MS64 RD
muhfff kirjutas:
20 Veebr 2022, 13:24
Lisaks mingi Läti deduška müüs oma kollektsiooni vist. Hinnad olid suht kirved, aga samas tundub, et hinnad ei sõltunud säilivusest. Hõberublasid oleks võib-olla midagi ilusat leidnud, aga mu luubi lamp on ära hävinud ja kehva valgusega ei julge suuremaid oste teha.
Pätsu tukat, millel kaks kriimu, oli näiteks 950 eurot. Natuke krõbedavõitu. Samas see leedukas tundus oma hinna kohta suht kobe.
MS65
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

121
Topeltkroon
Postitusi: 259
Liitunud: 18 Okt 2020, 21:50

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas 121 » 05 Jaan 2023, 20:27

Mõned paremate hinnetega Saksa omad.
Kõrgemaid hindeid NGC-s: 38 tk
MS63 2M_Luther 1933F.jpg
Kõrgemaid hindeid NGC-s: 2 tk
MS64 5M_1936F.jpg
Kõrgemaid hindeid NGC-s: 22 tk
MS65+ 2M_1913.jpg
Eks see hindamine on selline asi, millest ise (veel) aru ei saa. Lutherile arvasin pigem kõrgemat hinnet tulema ja 5M 1936 F-le madalamat kuna ühe natuke teise tähisega sellise sain eelmisel korral MS63 ja mu jaoks see tundus kehvem, mis nüüd MS64 sai. Ja seda MS65+ poleks ka osanud kuidagi loota, arvasin et see näo peal olev kriips annab madalama. :D
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.
Viimati muutis 121, 06 Jaan 2023, 00:53, muudetud 4 korda kokku.

Kasutaja avatar
Astra
50 senti
Postitusi: 79
Liitunud: 21 Veebr 2020, 15:14

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas Astra » 05 Jaan 2023, 22:35

Seekord on pull see, et esimesed hinded (näiteks mõned EW) on hakanud tilkuma, aga NGC populatsioonis pole numbrid veel suuremaks muutunud. :shock:

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1629
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas Andvari » 06 Jaan 2023, 17:46

121 kirjutas:
05 Jaan 2023, 20:27

Eks see hindamine on selline asi, millest ise (veel) aru ei saa.
Ma ka ei saa kuigi juba 5-6 aastat sinna neid saadetud :)

H

Kasutaja avatar
Astra
50 senti
Postitusi: 79
Liitunud: 21 Veebr 2020, 15:14

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas Astra » 06 Jaan 2023, 20:12

Andvari kirjutas:
06 Jaan 2023, 17:46
121 kirjutas:
05 Jaan 2023, 20:27

Eks see hindamine on selline asi, millest ise (veel) aru ei saa.
Ma ka ei saa kuigi juba 5-6 aastat sinna neid saadetud :)
Põhimõtteliselt poleks üldse keeruline panna masinad neid münte hindama, kõik need hinnatavad parameetrid on hindamisalgoritmidele suhteliselt lihtne selgeks õpetada. Vastu punniks sellisele automatiseerimisele ilmselt suurem osa hindajaid, aga tulemused oleks järgepidavamad, taasmõõdetavad ja protsess kiirem. Tekiks nö standard. Küsimus on, kas see numismaatikale ikkagi kasuks tuleks... inimfaktor mängib oma rolli ja hindamisele uuestisaatmine on ka omamoodi meelelahutus. :lol:

Kasutaja avatar
Astra
50 senti
Postitusi: 79
Liitunud: 21 Veebr 2020, 15:14

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas Astra » 06 Jaan 2023, 20:57

Julgemad, kõmmutage oma tulemused välja..

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5029
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas muhfff » 06 Jaan 2023, 22:10

Astra kirjutas:
06 Jaan 2023, 20:12
Põhimõtteliselt poleks üldse keeruline panna masinad neid münte hindama, kõik need hinnatavad parameetrid on hindamisalgoritmidele suhteliselt lihtne selgeks õpetada.
Jah ja ei.

Suhteline lihne oleks masinad hindama modern münte (palju ühesuguseid). AI-le oleks võimalik ette anda "mündi ideaal" või lasta AI-l endal õppida tuhandete müntide pealt (mida suurem valim, seda täpsemad tulemused) ja asi võiks isegi töötada. Iga uue mündi jaoks muidugi tuleks suurema täpsuse huvides uus "ideaal" ja õppeprotsess läbi teha, aga teoorias on võimalik. Aga seejuures hindamistäpsus kasvaks alles ajapikku, esimesed hinnatud mündid võivad olla väga valesti hinnatud. Ja isegi õppides tuhandete või miljonite müntide pealt pole AI täpsus 100%, alati võib olla anomaaliaid.

Niipea kui tegemist on vanemate müntidega, on ainult probleemid ja küsimused.
Milline on näiteks suvalise mündi ideaalsäilivus (MS70)? Näiteks 1926. aasta 10-margane? Või mõni münt, mida on maailmas üksainus? Mille põhjal AI oskab hinnata, et münt on MS70, MS65 või MS62?
Mõned mündid on kehvasti vermitud madala reljeefiga ja ebatäpsete detailidega MS mündid, samas teistel müntidel on see põhjustatud kulumisest. Mille põhjal AI otsustab, kas tegemist on MS või AU mündiga?
Mõned hõbemündid on n-ö valged, mõnel on vikerkaarepaatina, mõned on pruuni paatinaga - kuidas hinnata?
Kuidas hinnata mündil olevaid mõrasid? Või mistahes vigamünte?
Kuidas teha vahet täketel ja disainielementidel, kui AI pole kunagi varem sellist münti näinud?
Või siis antiik- keskaegsed ja varauuaegsed mündid, mille vermimistehnoloogia on täiesti erinev tänapäevasest? Neid ei saa hinnata modern müntide standardi järgi.
Jne jne.

Iseenesest huvitav teema. Kui ma paar aastat tagasi võtsin masinõppe kursuse, siis ma mõtisklesin päris palju selle üle. Kindlasti oleks võimalik mõningad gradeerimise etapid ära automatiseerida (mündi tüübi määramine, võimalike löögijälgede, puhastusjälgede vms tuvastamine jne), aga päeva lõpuks on olukord selline, et münte koguvad siiski inimesed ja ilu on koguja silmis. Seda ei oska AI (veel?) hinnata.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1629
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas Andvari » 07 Jaan 2023, 12:29

Astra kirjutas:
06 Jaan 2023, 20:57
Julgemad, kõmmutage oma tulemused välja..
Tere. Ma pole küll eriliselt julge ja midagi erilist kõmmutada ei ole. Tegelikult võiks ju Viljar ise siin paremad hinded välja tuua. Tal ju kõik teada. Kummaliselt käib pidevalt mingi salatsemine ja varjamine. Eesti on nii väike ja me pea kõik tunneme üksteist kes karbimünte koguvad ja karbistavad. Varem või hiljem tuleb ikkagi välja mis hinded tulid. Ilmselt on põhjus siin NGC registris. Mul endal ei ole sellest küll erilist sooja ega külma. Jah tore on olla esimene või eesotsas, aga ma rõõmustan rohkem selle üle kui tuleb juurde väga heade hinnetega EW münte. See võitlus registri kohtade üle on mu meelest läinud täiesti absurdseks. Laenatakse teiste inimeste müntide numbreid, et neid siis õigel ajal enda registrisse panna. Minu jaoks on see kummaline. Aga nagu öeldud rõõmustan mina alati kui keegi saab ülihäid hindeid. Ka seekord kui tuli näiteks Toompea ms67 ja see on veel pikk 1! Igatahes super! Enda saatmise kohta nii palju, et suuremalt jaolt oli pettumus. Toompea 65 sai 64. Viiking 64 sai uuesti 64. 25 s sai uuesti 62. Ainuke mis natuke neid kompenseerib on 2 s 65RD (ainuke top pop).

Vasta