Müntide hindamine NGC-s

Üldine (informatiivne münditeemaline) arutelu. Kõik teemad müntidest, mis mujale ei sobi
Vasta
Marvin
Topeltkroon
Postitusi: 296
Liitunud: 02 Nov 2011, 11:49

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas Marvin » 22 Mär 2018, 11:00

Siin peab ikka reaalsusesse tagasi tulema. Mis Andvari tegi. Hõbedal võttis koleda paatina ära - triviaalne, aga alati risk, et paatina alt tulevad kriimud välja. 5 margasel võttis koleda täpi ära mis ilmselgelt oli madalama hinde põhjuseks (tuleb meeles pidada, et hindamisel peetakse ka üldist "ilu" silmas). Ning pruunid mündid sisuliselt võttis samamoodi "paatina" maha kus on täpselt sama risk nagu hõbedal - alt võivad tulla välja jooned. Ja kui liiga kaua leotad on risk, et münt läheb ebaloomulikult roosaks ning on sisuliselt rikutud.

Mingit maagikat ei toimunud ja mul küll pilte pole, aga mu üks Toompea münt oli enne leotamist tõenäoliselt UNC details münt tänu rohelistele plekkidele, hiljem sain MS64. Küll aga oli juba enne leotamist näha, et ülikoleda paatina all on ilus münt. See on ikkagi enamvähem ennustatav, et kas üldse tasub aega raisata või mitte.

mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas mvahtra » 22 Mär 2018, 11:20

Samas ei pruugi ülikole paatina olla madala hinde põhjuseks.
Näiteks Raini laulupidu koleda paatinaga
https://www.pegasusauctions.com/ab167-e ... r-ngc-ms65

võrdluseks "puhas " münt
https://www.pegasusauctions.com/zm574-e ... r-ngc-ms65

Ma ise saatsin viimase korraga"loomkatseks" ka puhastamatta mündi

https://www.ngccoin.com/certlookup/2819630-017/62/

Arvan,et puhastades oleks ühe astme võrra kõrgema hinde saanud,samas turuhinda poleks see suurt mõjutanud..

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1625
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas Andvari » 22 Mär 2018, 12:54

Ma arvasin ka varem, et vahet pole, kas münt on paatinaga või mitte ja NGC "proffid" suudavad adekvaatselt hinnet määrata. Minu kogemus on aga see, et paatinata münti hinnatakse NGC-s kõrgema hindega. Mõned arvavad jällegi, et paatina väärtustab münti rohkem. Mõni münt paatinaga on ikka väga ilus, aga ei ole võimalik hinnata sellise mündi tegelikku templiläike suurust. Kunagi küsisin, et kas paatinat on võimalik tekitada. Nüüd tean, et on. Ja see isetekitatud paatina läheb läbi ka NGC hindamise. Olevil on täiesti õigus - vase müntide mudimise puhul on see piir kus münt läheb ebardlikult roosaks väga õrn. Sellisele roosale mündile paneb NGC altered color karbile. Aastaid tagasi, kui alustasime NGC-sse saatmist, siis olid jutud, et seal on ime masinad, mis nuusutavad münti jne. Saavad kohe aru, kui mündiga on midagi tehtud. Sittagi nad aru ei saa! Ja nende poolset EW markade puhastust ma kellegile ei soovita. Nende puhastatud margad võivad jääda triibulised ( kollakad/tumedamad jutid laigud ). Kaupo arvas, et põhjus on mündi metalli erinev koostis. Tegelikult on võimalik ka need laigud/kohad kodustes tingimustes eemaldada.

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1625
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas Andvari » 22 Mär 2018, 20:39

Kui kedagi huvitab, siis leidsin selle Toompea MS65 NGC serdi numbri:
3171791-014

mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas mvahtra » 23 Mär 2018, 09:28

coinsis alljärgnev münt oktsjonil

http://www.coins.ee/dorpat-veering-herm ... e-ngc-ms63

Kas keegi on kokku puutunud,millised nõuded on NGC-s on MS-i saamisel nii vanadel müntidel?
Konkreetsel eksemplaril on löök kehvake(osad tähed pole välja löödud) aga paistab ,et see ei oma tähtsust.MS63 peaks nii vana mündi jaoka kõva hinne olema?

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 932
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas aldok2 » 23 Mär 2018, 10:26

Otseselt kokku puutunud ei ole. Oskan niipalju kommenteerida, et nõrka lööki jah tehnilises mõttes veaks ei loeta. Seda on keskaegsetel müntidel väga palju ja see on ka üks põhjus, miks ma olen suheliselt kriitiline selliste müntide karpipaneku suhtes. Mida teha müntidega, mis on tehniliselt käibimata, kuid koleda möödalöögiga või nõrga löögiga, õhukesest toorikust tulenevate udukogudega? Võrreldes nt korraliku VF+ mündiga, kus kõik detailid on näha? Ühest vastust ei ole, karbihinde võib nendele ju anda, kuid kas see hinne näitab ka hinda. Vaieldav...

Ka keskaegsete müntide hulgas on piisavalt templiläikega eksemplare, kuid nende hindamine on keeruline kui seda proovitakse teha tänapäevaste müntide hindamiskriteeriumide raamides. Enamasti on neil ikkagi korrosiooni- või puhastamisjäljed (mis see hinne siis tuleb?) ja vahel ei saa isegi templiläike korral olla kindel, et münt pole sisemiselt korrodeerunud ja ei murdu pooleks vähimagi painutuse korral. Minu meelest on nende müntide puhul mingite MS punktide tagaajamine suht mõttetu juba eeltoodud põhjusel. Rääkimata sellest, et erinevalt Eesti Vabariigi müntidest on selliseid Liivimaa münte väga palju ja nende kõigi kättesaamine on isegi säilivust arvestamata võimatu. Lisaks asjaolu, et Isegi enamlevinud müntide karpipanek maksaks juba üsna suure summa, mis oluliseks vähendaks keskmise koguja suutlikkust neid münte osta. Kui valida, kas koguda karpe (MS punkte) või münte, siis vähemalt mina valin mündid.

Kuid karbimüntide ost pole loomulikult keelatud, igaüks otsustab ise, millele oma raha kulutab :)

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5021
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas muhfff » 23 Mär 2018, 11:08

Huvitav on see, et Tsaari-Vene müntide puhul pannakse nõrgad vermingud enamasti automaatselt AU58.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas mart » 23 Mär 2018, 12:03

Nõrgemate vermingutega kaasneb probleem, et kõrgemad kohad jäävad selgelt välja vermimata ja on väga raske hinnata, kas kõrgemate kohtade/detailsuse puudumine on seotud nõrgema vermingu või kulumisega, mul on üks K II 1760ndate rubla, millel praktiliselt pole kulumisjälgi, aga nõrga vermingu tõttu ei saa üle AU.
Täiendavalt veel näiteks mulle silma jäänud Vene-Poola 3/4-rublaste ja N II 5-rublaste kaalu paikaajamise kraapimine - nõrga verminguga on veel raskem hinnata, kas kõrgemate kohtade kraapimisjäljed on kaalu paikaajamisest või kulumisest.
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas mvahtra » 23 Mär 2018, 20:45

Tervist !

Meie paki hinded siis alljärgnevad:
Kõige kõvem tegija selles pakis Olev-5 marka 1924 MS65 Super tulemus!
Isiklikult mina rõõmustan 1mark 1926 mint errori üle -saatsin prooviks ,et kas läheb üldse errorina karpi .Boonusena veel MS61,ise ei lootnud rohkem kui AU.
Teine kordaminek oli Andrusel 5 marka 1922 MS64 teistpidi tärnidega,
"Kirsiks tordil" kaks Toompead MS66,millest üks tuleb läbi puhastuse.
Ülikool 65 pole ka paha..


Saatmine jaanuar.png
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.

platinum
Viiekroonine
Postitusi: 612
Liitunud: 19 Mai 2012, 00:02

Re: Müntide hindamine NGC-s

Postitus Postitas platinum » 23 Mär 2018, 21:05

Marvin kirjutas:
21 Mär 2018, 15:10
Ma siis vahesaatmise all pidasin silmas, et mingi väiksema seltskonna mündid? Suurema kamba peale kokku nii ühtlaselt keskpärased mündid saata ikka väga nigel elu meil, ikka võiks paar paremat pärli olla kui need 2 laulupidu.
No nüüd tuli ja veel sul omal!
Siin teine huvitav asi.
https://www.ngccoin.com/certlookup/2820947-002/61/
Mint error kirjas ja midagi juurde me küll ei maksnud.

Viimane pakk on samast saatmisest veel ngc-s. Isegi quality controlis pole veel. Tavaline väike ew müntide tier millest mõned pildid ka eespool. Ei tea kuidas neil seal nii ebavõrdselt see hindamise aeg on.

Vasta