Müntide käsitsemine

Üldine (informatiivne münditeemaline) arutelu. Kõik teemad müntidest, mis mujale ei sobi
Vasta
Kasutaja avatar
fengarm
Topeltkroon
Postitusi: 362
Liitunud: 25 Apr 2011, 16:28

Müntide käsitsemine

Postitus Postitas fengarm » 28 Veebr 2013, 22:20

Esimene reegel müntidele kätega liginedes on mitte puutuda nende esi- ja tagakülge. Alati hoia münte üksnes servadest. Kui mündid on komplekti originaalpakendites, kapslites või holderites, ei tohiks neid sealt eemaldada, kui selleks pole just vältimatut vajadust. Eriti rangelt käib viimane gradeerimisfirmade õhutihedate holderite või rahapajakapslite kohta.

Vahel tuleb münt oma hoidikust siiski eemaldada, et seda lähemalt uurida või pildistada. Selleks, et niisugusel juhul münte võimalikult vähe kahjustada, on olemas järgmine meelespea.


Kuidas käsitseda lahtisi münte?

Kui münt on lahtine (väljas kapslist või holderist), on sinu peamine mure vältida müntide kahjustamist. Järgi neid punkte:

Loo turvaline töökeskkond. Aseta oma töölauale pehme rätik või mõni muu küllaltki paks ja pehme kangas, et mündi kukkumise korral vältida selle kahjustumist või põrandale veeremist. Pehme kangas vähendab põrutust ja takistab veeremist, seega tööta alati kanga või spetsiaalse vildiga kaetud kausikese kohal. Ühtlasi tuleks vältida kangaid, mis lõhnavad pesupulbri või muu kemikaali järele, sest need ained võivad münte kahjustada.

Tee käed puhtaks! Kuigi mõned inimesed kasutavad müntide käsitsemisel puuvillaseid kindaid, ei ole tegelikult soovitatav oma käsi katta. Ka kõige professionaalsemad mündidiilerid ei kasuta kindaid, sest need vähendavad sõrmede tundlikkust. Kokkuvõttes muutuvad liigutused kohmakamaks ja mündi kukutamise risk suureneb. Kui su käed on korralikult pestud, ei kahjusta sa münti õli ega mustusega niikuinii ja kindad teevad olukorra vaid keerulisemaks.

Kõige levinum müntide kahjustamise viis on puudutada nende pildiga külgesid ehk aversit ja/või reversit nii-et neile jääb loomulik naharasu või sõrmejäljed. Kuigi minevikus soovitasid eksperdid käed enne müntidega tegelemist puhtaks pesta, pole nüüd enam seegi vajalik, sest peamine mündi vaenlane on siiski naharasu. Õigem on kasutada alkoholipõhiseid steriliseerivaid kätepuhastusvahendeid, kuna need eemaldavad väga efektiivselt nahast õlid ja samas ka puhastavad käsi. Pane vaid tähele, et vahend oleks lõhnastamata, sest aroomiained võivad jällegi metallidega reageerida.

Hoia münte vaid servadest. Pole olemas põhjust, miks oleks vaja mündi kumbagi pildiga külge sõrmedega puutuda. Isegi, kui käed on korralikult puhtad, ei ole nad kunagi ideaalselt puhtad ja iga väiksemgi rasu- või mustuseraas võib mündi pinna jäädavalt rikkuda. Võta münt kätte oma põhilise käega (enamik inimesi on paremakäelised) kasutades mündi kindlaks fikseerimiseks pöialt ja nimetissõrme. Alati hoia münti pehmendatud töölaua kohal ja pigem kummardu mündi poole kui lähenda seda oma näole. Väldi ka mündi sattumist väljahingatava õhu voogu.

Kui sa vaatad lahtist münti mõnel näitusel või poes, järgi võimalusel kõiki eeltoodud õpetussõnu. Enamik mündiärikaid on oma kauba küll holderitesse pakkinud, kuid vahetevahel tuleb tegemist teha ka lahtiste müntidega, saamata kasutada pehmendatud aluspinda. Sel juhul kasuta enda teist kätt kui püünist, hoides seda kausina käsitsetava mündi all. Nii väldid sa mündi kukkumise korral muidu tekkida võivat suuremat kahju.

Kunagi ära puutu kellegi teise müntide pildiga külgesid. Isegi juhul, kui münt on paras rämps, kõvasti kulunud või odav näidis kellegi n-ö prahikarbis. Teiste inimeste müntide austamine on tähtsaim eetikakoodeksi punkt müntide vaatamisel mündinäitustel, -klubides ja -poodides.

Ära sülita müntidele! Kuigi see punkt näib liigagi iseenesestmõistetav, sülitavad inimesed müntidele erinevatel näitustel alailma. Rääkides lendavad pisikesed süljepiisad suust ja mõned neist võivad maanduda kaitsmata mündi pinnal. See on tihti laikude põhjuseks, mida on näha mõndadel vask-, hõbe- ja proof-müntidel. Lahtist münti hoides väldi selle sattumist väljahingatava õhu voogu. Kuigi mündile hingamine münti tavaliselt ei kahjusta (kuigi võib mõne joodud joogi puhul), kalduvad inimesed münti hoides ka lobisema. Seega tee endale harjumuseks suu kinni või münt suust eemal hoida.


Kuidas käsitseda proof-kvaliteedis münte?

Erinevalt tavalistest käibemüntidest, eriti juba ringelnutest, esitavad proof-kvaliteedis mündid erilise väljakutse neile kogujatele, kes tahavad neid käsitseda väljaspool kaitsvaid kapsleid või muid hoidikuid. Kuna kõige moodsamatel proof-müntidel on haljad peegelläikes pinnad, on igasugune väiksemgi mustuseosake või kriimustus neile müntidele katastroofiline. Niisugused mündid vajavad käsitsemisel erilist ettevaatlikkust.

Loo steriilne töökeskkond. Mitte küll medistsiinilises mõttes steriilne, kuid sa vajad siiski väga puhast, ülipehmet (nt sametist või seemisnahast) ja tolmuvaba töökeskkonda. Veendu, et su käed ja sõrmed on väga puhtad ja kõik on tegutsemiseks juba valmis seatud. Kui sul on kavas proof-münti pildistada, olgu kaamera valmis pandud enne mündi väliskeskkonnale avamist. Kui tahad münti uurida, olgu luup või mikroskoop ja valgustus juba valmis säetud. Kui soovid mündi pakendit vahetada, pane uus kapsel enne eelmise pakendi avamist juba lahtiselt valmis. Lühidalt öeldes vii mündi vabas keskkonnas olemise aeg miinimumini.

Hoia hinge kinni. Otseses mõttes hinge kinni hoidmine on tegelikult halb idee, kuid igal juhul ära hinga mündile ega räägi selle läheduses. Mingil juhul ära näri nätsu ajal, mil käsitsed proof-münti!


Kokkuvõte

Müntide käsitsemine ei tohiks kujuneda hirmuäratavaks protsessiks. Kasuta lihtsalt tervet mõistust, puhtaid käsi ja pehmet töökeskkonda ning sa tuled kenasti toime.
Kogun vanemaid Eesti aladel käibinud münte ning Rootsi kuld- ja hõbemünte.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Müntide käsitsemine

Postitus Postitas muhfff » 28 Veebr 2013, 22:54

Kui proof-müntide pildistamisest rääkida, siis ma lisaks ühe praktilise näpunäite.

Kui keegi plaanib proof münti pildistada, siis ma soovitaks mündi kapslisse jäta. Eemaldad kapsli ühe poole, teed pildi ära, asetad kapslipoole tagasi, pöörad kapsli teist pidi ja eemaldad teise kapslipoole.
Siis ei pea münti üldse näppima.
Ja kuna pilte peab hijem niikuinii töötlema, siis saab kapsli lihtsalt pildilt eemaldada.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Vasta