Müntide pildistamine

Üldine (informatiivne münditeemaline) arutelu. Kõik teemad müntidest, mis mujale ei sobi
Vasta
Kasutaja avatar
fengarm
Topeltkroon
Postitusi: 362
Liitunud: 25 Apr 2011, 16:28

Müntide pildistamine

Postitus Postitas fengarm » 28 Apr 2011, 16:02

Kindlasti on paljud kollektsionäärid ostu-müügi keskkondades puutunud kokku fotodega udukogudest. Et "astronoomia" osakaalu numismaatikas vähendada, tegin siia teema, kuhu koguda linke mündifotograafia õpetustest, jagada omi nippe ja küsida nõu.

A&O algajatele (paljude informatiivsete linkidega teksti sees!):

MINIMAALNE FOOKUSKAUGUS: kõikidel objektiividel on oma kindel minimaalne fookuskaugus, alates millest on selle seadmega võimalik objekt teravalt pildile püüda. Ilmselt üks levinumaid põhjusi mündifotode udususe juures ongi püüd teha mündist pilti lähemalt, kui seade seda võimaldab. Kui leiad, et münt sinu fotol on udune, siis proovi esmalt kaugemalt pildistada. Kui saad nüüd terava pildi, oligi probleem just selles. Kaadrisse jäänud tühja tausta saad ära lõigata (crop) näiteks brauseripõhise tasuta fototöötlusprogrammiga Pixlr.

STABIILNE KAAMERA ASEND: et vältida käevärinast tekkinud liikumisudu, tuleks võimalusel kasutada statiivi või muud tuge, et kaamera säriaja jooksul ei liiguks. Kõige parem on kaamera täielikult fikseerida ja võimalusel kasutada pildistamisel viitsütikut (enamasti leitav kaamera seadetest) või pulti, et foto tegemise hetkel oleks välistatud igasugune vibratsioon. Eriti värinatundlik on pildistamine hämaras, mil säriajad kipuvad pikaks – pikema aja jooksul kui 1/30 sekundit on aga raske kätt piisavalt paigal hoida, et saada teravat pilti.

MIKS PILT ON TERALINE: ISO ehk tundlikkus tuleks seada madalaimale võimalikule tasemele (paljudel kaameratel vahemikus 50-200), et saada võimalikult selge kujutisega pilt. ISO tõstmisel tekib pildile nn digimüra ehk teralisus. Kui valgusolud aga ei võimalda nii madala ISO väärtusega saada piisavalt heledat pilti, siis proovi enne ISO tõstmist luua paremad valgusolud. Kui see on aga täiesti välistatud, siis tõsta ISO järk-järgult kuni saad soovitud tulemuse, aga lähtudes alati printsiibist, et mida väiksem ISO, seda parema kvaliteediga foto.

MAKROVÕTE ehk KUIDAS SAADA MÜNT KAADRIS SUUREMAKS: paljudel tänapäeva soodsatel kompaktkaameratel ja isegi telefonidel on olemas eraldi makro- ehk lähivõtterežiim. Üldlevinud tähistuseks on sellel tulbi kujutisega ikoon, aga et see võib kaamerati erineda, lugege selle võimaluse kohta oma seadme manuaalist. Enne müntide pildistamist tuleks makrorežiim sisse lülitada.

Vahetatavate objektiividega peegel- või hübriidkaameratega parima tulemuse saavutamiseks on hea kasutada spetsiaalseid väga teravaid ja väheste moonutustega makroobjektiive. Moodsad kvaliteetsed makroobjektiivid on aga uuena ühed kallimate killast, nii et tundlikuma rahakotiga hobitjatel tasub kammida järelturgu või kiigata sootuks vanade ilma automaatikata makroobjektiivide poole (tõenäoline on, et vanema objektiivi kasutamiseks on vaja ka sobivat üleminekurõngast, mis on enamasti üsna odav).

Soodsad nipid lähivõtete tegemiseks on objektiivi pööramine vastava ülemineku abil, vaherõngad (käivad objektiivi ja kaamerakere vahele) ja suurendusfiltrid (käivad objektiivi ette). Kõik kolm meetodit muudavad praktiliselt iga objektiivi makrovõimeliseks, kuid igalühel on ka omad puudused. Kui sul tarvitseb aga mündipilte teha pigem harva ja sa ei sihi maailmaklassi tipptulemusi, siis on kõik need meetodid vägagi aktsepteeritavad.

MIKS ON MÜNT FOTOL VALET VÄRVI: Enne pildistamist tuleb valida vastavalt valgusoludele valge tasakaal ehk white balance. Enamikus kaamerates on olemas küllaltki sobivad eelseadistused paljudeks olukordadeks (päevavalgus, pilvine, hõõglamp, luminofoor jne) ning tihti teeb töö ära ka automaatne programm, aga kui sulle tundub, et münt pole fotol siiski seda õiget värvi, siis tuleks valge tasakaal käsitsi seadistada. Valge tasakaalu väljendatakse valgustemperatuuri ühikutes Kelvinites (K) ning suure tõenäosusega on vastav märge kirjas ka iga lambipirni pakendil. Kui viid nüüd kaamera seadistuse vastavusse mündi valgustamiseks kasutatava pirni näitajaga, peaks tulemuseks olema õige tooniga foto.

TAUST: Selgesti on mündi detailid näha neutraalsel valgel taustal. Kõige parem oleks kasutada alt valgustatud valget pinda, nt valguslauda, sest siis ei jää fotole mündi varju. Kanna kindlasti hoolt selle eest, et valguslaua, münti valgustava pirni ja kaamera valge tasakaalu seaded oleksid kõik omavahel kooskõlas (nt päevavalguse n-ö standardvahemik on 5500-6500K). Nii ei teki värvimoonutust taustal ega ka mündil.

SKÄNNIMINE: fotoaparaadi puudumisel saab münte hädapärast ka skännida. Selle meetodi juures PEAB kasutama skänneri maksimaalset resolutsiooni (enamasti tähistatud DPI või PPI – kusagil programmis see seade üldiselt olemas on – hea oleks vähemalt 1200) ja skänneri klaasi hoidma puhtana. Skännimine ei ole kuigi paindlik ja tulemused ei ole korralike fotodega võrreldavad, aga kahe eelnimetatud printsiibi jälgimisel saab enamasti (paljude skänneritega mitte) kasutatavaid pilte. Spetsiaalselt mündipiltide tegemiseks ei ole skännerit mõtet soetada. Investeerigem fototehnikasse ja -teadmistesse.

TEMAATILIST LISAMATERJALI:
* Coin Photography Techniques
* How to take standout photos of coins
* Mark Goodman's Coin Photography
* Special technique for coin photography
* Coin photography with axial lighting
Kogun vanemaid Eesti aladel käibinud münte ning Rootsi kuld- ja hõbemünte.

Kasutaja avatar
fengarm
Topeltkroon
Postitusi: 362
Liitunud: 25 Apr 2011, 16:28

Re: Müntide pildistamine

Postitus Postitas fengarm » 05 Jaan 2013, 14:51

Tegin täna katsetuse mobiiltelefoniga müntide pildistamisel. Vähegi kriitikat kannatava tulemuse sain, kui pildistasin automaatse pildistamiseolude tuvastamise režiimis niiet telefon lülitas end ise lähivõttefunktsiooni. Selliselt peaks toimima enam vähem igasugune kaameraga nutitelefon. Kel niisugune olemas, see saab vajadusel küllaltki fookuses pildid tehtud. Fotoaparaatidega ei hakka telefon muidugi mingilgi määral konkureerima, kuid üliudused pildid vabandusega "telefon ei tee paremat" ei peaks üldjuhul paika pidama. Viga on vaid selles, et inimene kipub objektiivi mündile liiga lähedale toppima ja telefon ei suuda lihtsalt teravustada. Olge mõistlikud ja pildistage sealt, kust telefon ütleb, et kaader on teravustatud!

Teine katsetus telefoniga seisnes selles, et asetasin objektiivi ette luubi. Kasutan Leuchtturmi 20x suurendusega luupi ja kui telefon vaatas münti läbi selle, osutus tulemus oodatust palju palju paremaks kui ilma lisaläätseta! Illustratsioonil on kõrvuti pildid, mis tehtud ilma luubita ja koos luubiga. Fotod on originaalsuuruses ja töötlemata. Head katsetamist!

Paremklikk pildil, kopeeri pildi aadress ja kleebi see aadressiribale, nii jõuate paremasse vaatesse.
telefonipildid.jpg
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.
Kogun vanemaid Eesti aladel käibinud münte ning Rootsi kuld- ja hõbemünte.

Kasutaja avatar
fengarm
Topeltkroon
Postitusi: 362
Liitunud: 25 Apr 2011, 16:28

Re: Müntide pildistamine

Postitus Postitas fengarm » 07 Jaan 2013, 22:14

Otsustasin teha ka lühivõrdluse müntide pildistamise ja skännimise vahel.

PILDISTAMINE: Müntide pildistamise juures on võimalik muuta paljusid aspekte, mis lõpptulemust mõjutavad. Valgusega mängides saab välja tuua iga mündi isemoodi omadusi, valida saab pildistamisnurkasid jne. Samas on pildistamine aeganõudvam ning vajab ka oluliselt rohkem kogemusi ja oskusi. Samas on võimalik saavutada võrreldamatult paremaid tulemusi kui skännide puhul.

SKÄNNIMINE: Mündi skännimise peamine eelis pildistamise ees on protsessi kiirus ja mugavus. Samas tuleb enamike skännerite puhul pilt üsna elutu, väga ühtlase valgustuse tõttu on vähe ruumilisust. Enamasti ei ole võimalik pildile saada paatinat ning templiläige on üldiselt nõrgendatud või koguni puudu, pildid võivad olla üsna hägused ja hea tulemuse annavad vaid üksikud skännerid. PS: igasuguse mündi skännimise puhul tuleb igal juhul kasutada skänneri maksimaalset resolutsiooni!

Alloleval illustratsioonil on kolm pilti ühest ja samast mündist. Kaks ülemist näitavad, kui palju muudab foto ilmet üksnes valguse suuna muutmine, alumisel pildil on skänn samast mündist. Pane tähele, kui väheütlev on skänn kahe foto kõrval. Ülemine foto näitab vähese templiläike olemasolu (kella 2 ja 10 suunas) ja keskmisel pildil on selgelt näha värvikirev paatina, samas kui skännil ei tule esile kumbki efekt. Kasutasin HP ScanJet 3300C skännerit ja Canon PowerShot A630 fotoaparaati. Pilte ei ole töödeldud.
fotovsskänn.jpg
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.
Kogun vanemaid Eesti aladel käibinud münte ning Rootsi kuld- ja hõbemünte.

platinum
Viiekroonine
Postitusi: 612
Liitunud: 19 Mai 2012, 00:02

Re: Müntide pildistamine

Postitus Postitas platinum » 24 Sept 2013, 20:15

Leidsin ühe hea lingi kus õpetatakse pildistama münte.
http://www.coinpeople.com/index.php/top ... /?p=607198" onclick="window.open(this.href);return false;

platinum
Viiekroonine
Postitusi: 612
Liitunud: 19 Mai 2012, 00:02

Re: Müntide pildistamine

Postitus Postitas platinum » 20 Nov 2014, 22:40

Olen tasapisi ehitanud endale väikest fotostuudiot müntide pildistamiseks. Enamus asju olemas, paar asja veel puudu. Kuna ma ei tea fotograafiast midagi, siis murekoht on objektiiv.
Paar linki millest mu idee selline asi kokku ajada:
1 on kohe link ülemises postist, postid #3 ja 4

Color and luster:
http://www.coinpeople.com/index.php?/to ... nd-luster/" onclick="window.open(this.href);return false;
post# 11, 19, ja 36. Prantsuse külvaja on nii hea pilt, et võtab sõnatuks.

Objektiivide testid:
http://coinimaging.com/can35_bel.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ülevalt BACK, siis saab teiste juurde. Antud canon on ainult bellowsi makro objektiiv, ehk näeb ka veider välja. Ülimalt hea oleks see die crackide/erimite kogujatele. Kõikide nende objektiivide all on ka näidispildid müntidest.

Kavatsen kasutada auto bellowsi varianti ja sinna objektiiv otsa. Kogu süsteem fikseeritud kopeerimislaua jala külge (kaiser copy stand)
Millist obje mul vaja on? Kas macro või mitte? Kas spets bellowsi oma või saab ka tavalisega?
Mida tähendavad objektiividel 50mm/75mm/105mm jne, mida need mõjutavad?
Mida teeb F/2.8 või F/4.5 jne ja millist mul vaja oleks? Kas fikseeritud või reguleeritavat? Mis on 1:4?

Seal objektiivide testist nt. selle canoni leidmine tundub keeruline. Palju on müügil rodenstock apo rodagon asju aga variante on palju ja hinnad on kordades erinevad.
Väike lootus, et siit abi saab aga üritada tasub.
Aitäh

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Müntide pildistamine

Postitus Postitas muhfff » 20 Nov 2014, 22:57

Pildistamise osas olen võhik, kuid makroobjektiiv tundub loogiline. Makroobjektiivi mõte peakski olema lähedalt suure detailsusega pildistamine. Muud objektiivid ei pruugi suuta ära teravustada.

Võib-olla leiad siit midagi kasulikku - http://metshein.com/index.php/graafika/ ... kaugus-ava" onclick="window.open(this.href);return false;
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

platinum
Viiekroonine
Postitusi: 612
Liitunud: 19 Mai 2012, 00:02

Re: Müntide pildistamine

Postitus Postitas platinum » 21 Nov 2014, 18:05

Suured tänud! Hea leht, seletab asju lahti ka näidete/piltide abil. Üldisetele asjadel sai vastused küll, seda, millist mul just vaja ainult müntide pildistamiseks, seda oskaks soovitada ainult inimene kes bellowsiga münte pildistab.
Sooviks jõuda umbes sellise tulemuseni:
http://www.jkcoinphotography.com/exampl ... rev_sm.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.jkcoinphotography.com/exampl ... obv_sm.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Gringo
10 senti
Postitusi: 32
Liitunud: 25 Jaan 2013, 11:07

Re: Müntide pildistamine

Postitus Postitas Gringo » 11 Mai 2015, 19:35

Tervist


Kas kellegil oleks võimalik see münt Tallinnas üle pildistada.
Nimelt pilt pole päris fookuses, ülemine osa mündist ok aga alumine udune.
Tahaks nimelt väga teravat ja zoomitavat pilti kus ka valgus paigas.

http://postimg.org/image/kgsad9a9b/" onclick="window.open(this.href);return false;

Olen nõus rahaliselt tasuma.
Sõnumina või +372 5135592

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Müntide pildistamine

Postitus Postitas mart » 11 Mai 2015, 20:36

mis puhul oleks vaja investeerida selle mündi piltidesse?
erim ta on: mõra läbi "EESTI VA" (neid on mul vist u 3 erinevate mõradega läbi EESTI VABARIIK), aga karmi pinnakorrosiooniga
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Gringo
10 senti
Postitusi: 32
Liitunud: 25 Jaan 2013, 11:07

Re: Müntide pildistamine

Postitus Postitas Gringo » 11 Mai 2015, 21:30

mart kirjutas:mis puhul oleks vaja investeerida selle mündi piltidesse?
erim ta on: mõra läbi "EESTI VA" (neid on mul vist u 3 erinevate mõradega läbi EESTI VABARIIK), aga karmi pinnakorrosiooniga
Lihtsalt selleks, et see mul olemas oleks.
Ja miks mitte teha kogu digitaalseks.

Vasta