Müntide pildistamine

Üldine (informatiivne münditeemaline) arutelu. Kõik teemad müntidest, mis mujale ei sobi
Vasta
Kasutaja avatar
fengarm
Topeltkroon
Postitusi: 315
Liitunud: 25 Apr 2011, 16:28

Müntide pildistamine

Postitus Postitas fengarm » 28 Apr 2011, 16:02

Kindlasti on paljud kogujad osta.ee's või mujal taolistes kohtades puutunud kokku jubedate udukogudega, mis suurt fantaasiat kasutades võivad isegi mündifotot kaudselt meenutada. Et edaspidi taoliste müügipiltide osakaalu vähendada, tegin siia teema, kuhu igaüks võib lisada linke mündifotograafia õpetustest, jagada omi nippe või küsida nõu.

Alustuseks räägin ära põhitõed:

MAKROVÕTE- üldjuhul on tavainimesele mõeldud fotokaameratel eraldi olemas makro ehk lähivõtte funktsioon, aga igaüks ei pruugi seda teada. Üldlevinud tähistuseks on sellel tulbi märk Pilt, mis on tarvis enne ühegi mündi pildistamist sisse lülitada. Peegelkaameratel on selleks otstarbeks samuti see nupp olemas, kuid parima tulemuse saavutab siiski spetsiaalselt lähivõteteks välja töötatud makroobjektiividega. Hakkama saab ka universaalobjektiivide makroseadistusega.

STATIIVILT PILDISTAMINE- et vältida käevärinast tekkinud udusust on statiiv tähtis abimees, kuid selle puudumisel võib abi olla ka muust toest nagu näiteks raamatuvirn.

VALGUSTUS- väga tähtis aspekt müntide pildistamise juures, kuna automaatsätete puhul lühendab hea valgustus säriaega ehk ajaühikut, mille jooksul on avatud fotoaparaadi katik ja mille jooksul kantakse pilt filmile või mälukaardile. Mida lühem see aeg on, seda vähem liikumist jõuab toimuda ja seda teravam saab pilt. Säriaega on suuremal osal kaameratest võimalik muuta ka manuaalselt, ent ka sellisel juhul tuleb valgustust kindlasti silmas pidada. Nimelt mida lühem on säriaeg, seda vähem valgust jõuab langeda filmile (digitaalsetel fotoaparaatidel valgussensoritele) ja seda tumedam saab pilt. Seega isegi juhul kui panna säriaeg väga lühikeseks ent valgustus on siiski nõrk, on tulemuseks lihtsalt väga tume pilt, kehvemal juhul täiesti must väli. Üldjuhul annab väga hea tulemuse loomulik päevavalgus, ent katsetada tasub ka erinevate hõõg- ja päevavalguslampidega.

TAUST- Kõige paremini on mündi detailid näha valgel taustal, ent imago eesmärgil võib katsetada erinevatega. Üks odavamaid abimehi valge tausta saavutamiseks on valguslaud.

SKÄNNIMINE- selle meetodi juures tasub alati silmas pidada, et võimalusel tuleks resolutsioon muuta võimalikult suureks ja skänneri klaas hoida täiesti puhas. On siiski üldtuntud tõde, et oskuslikult teostatud foto on alati parem kui mistahes skänneriga tehtud mündipilt. Paberrahade jmt jaoks on skänner siiski asendamatu abimees.

JÄRELTÖÖTLUS- vahel võib juhtuda, et pilt ei ole päris nii hea kui münt tegelikkuses. Selle probleemi kõrvaldamiseks on mitmeid fototöötlusprogramme, neist tuntuimad on tasuta allalaaditav gimp ja kallihinnaline, ent omataolistest vaieldamatult parim photoshop, mille põhjal on tehtud ka baasfunktsioonidega tasuta online versioon. Põhitööriistad pildi originaalile lähendamiseks on brightness/contrast ja levels. Kui värvid erinevad oluliselt originaalist, siis on abi tööriistast selective colour. Kui mündi ümber on liiga palju tausta, siis ebavajalikust saab lahti lõigates mündi välja tööriistaga crop.

MUUD ABIVAHENDID- Üks parimaid asju valge taustaga makrovõtete teostamiseks, mis pakub ühekorraga ka ideaalset valgustust on Photo-eBox

ERINEVAID SELLETEEMALISI LINKE-

* Mark Goodmani mündifotograafia
* Inglisekeelne õpetus müntide pildistamise kohta
* Inglisekeelne õpetus müntide pildistamise kohta no2
* Jeremy Katz'i mündifotograafia

TEENUSEPAKKUJAD EESTIS-

*http://www.coins.ee/labor

NÄITEID OMALT POOLT-

Kuna tegutsen ise suuremas jaos samade menetluste järgi, oleks sobilik panna ka paar omapoolset näidet, et juttu illustreerida. Näha on, et tekst käib ka muu pisikraami mitte üksnes müntide kohta. Vasakul tsaariaegne Pihkva gümnaasiumi nööp, keskel 25 senti 1928 ja paremal 1 kroon 1934.

Pilt
Vana aja asjad (mündid, medalid, kuld- ning hõbeesemed jne) - kui Sa neid ei vaja, pakun võimalust teha vahetust eurode vastu. Kontakt: werromynt@gmail.com või privaatsõnumi teel.

Kasutaja avatar
fengarm
Topeltkroon
Postitusi: 315
Liitunud: 25 Apr 2011, 16:28

Re: Müntide pildistamine

Postitus Postitas fengarm » 03 Juun 2012, 15:11

Kuna vahepeal ikka kerkib üles teema, kuidas püüda pildile mündi erinevaid kvalitatiivseid omadusi nagu templiläige ja paatina, siis otsustasin selle kohta natuke sõna võtta.

Üldiselt seisneb kõik erinevas valguse langemise suunas, mis koostöös katse-eksituse meetodiga annab lõpuks hea tulemuse. Iga mündi pildistamine on sellele omase reljeefi tõttu omaette tsirkus ning põhireeglid ei pruugi päris iga kord kehtida. Siiski püüan järgnevaga anda nii põhjaliku info, kui mu kogemused lubavad.

EFEKTID

Templiläige (ingl. k. luster) on tavalisel juhul üsna sarnane vinüülplaadi läikele, kus valgus peegeldub pinnalt tagasi keskmest algavate ja väljapoole laienevate koonuseliste aladena. Sellise või sarnase efekti olemasolu mündil annab tunnistust vähesest või olematust käibimisest ja väga puhtast uue templiga löödud vermingust, mistõttu on niisugused mündid kogujate seas väga hinnatud. Seepärast tasub igal juhul proovida templiläiget müügipildile saada, kui ta mündil originaalis olemas on ja mingi muu väärtuslik omadus seda üles ei kaalu.

Paatina (ingl. k. patina) on mündile aja jooksul tekkinud imeõhuke ja keemiliselt vastupidav oksiidikiht, mis kaitseb münti edasiste reaktsioonide eest. Selle värvus on väga varieeruv, esineb pruuni, rohelist, sinist, musta, kollast jne paatinat, ka väga kuulsat nn vikerkaarepaatinat. Viimane on üldiselt uskumatult kirju ja eriti ihaldatud efekt. Samas on ta ka kõige raskemini pildistatav ning seetõttu räägingi just sellest. Ühetoonilised paatinad jäävad fotole ilma suurema vaevata.

KUIDAS NEID PILDISTADA?

Templiläiget pildistades peab valgus mündile paistma väga väikese nurga all ja objektiiv asetsegu mündipinnaga risti. Selle võtte puhul tulevad fotol välja kõik pisemad detailid reljeefis, kuid samas jäävad suuremad osad üsna lamedana paistma. Paraku teistviisi seda efekti naljalt pildistada ei saa. Võimalik on mängida mitme eri suunas paistva valgusallikaga, mis võib aidata välja tuua ka reljeefi kõrgemad osad. Tehke ühest mündist katsetuseks paarkümmend pilti eri kauguselt kergelt erineva valgustusega ning valige siis parimad välja.

Paatinat pildistades peab valgus langema mündile otse ning objektiiv asugu kuskil, kus ta ei sega valgusvihku. Enamasti pole niiviisi pildistades suuremat probleemi reljeefi välja joonistumisega, kuid võimalike raskuste korral saab valgusega vähem mängida.

Pilt

MÄRKUSED

Ilmselgelt ei ole igal mündil olemas paatinat ega templiläiget, kuid sellegipoolest võib neid pildistamisviise proovida ka siis - ehk tulevad nad kasuks muude detailide püüdmisel. Väga harva on ühel mündil olemas nii templiläige kui ka paatina. Mõlemat korraga fotole saada on peaaegu võimatu, otsustada tuleb kas ühe kasuks või teha kummastki poolest kaks pilti.

NÄITED

Sellele kahekroonisele annab isikupära väga ilus laustempliläige, kuid kõrval on tehtud pilt ka teise valgustusega, et näidata erinevusi reljeefi välja joonistumises.
Pilt

See ühesendine on ilmekas näide kaunist vikerkaarepaatinast. Vale valgustusega kaotab münt oma sära.
Pilt
Vana aja asjad (mündid, medalid, kuld- ning hõbeesemed jne) - kui Sa neid ei vaja, pakun võimalust teha vahetust eurode vastu. Kontakt: werromynt@gmail.com või privaatsõnumi teel.

Kasutaja avatar
fengarm
Topeltkroon
Postitusi: 315
Liitunud: 25 Apr 2011, 16:28

Re: Müntide pildistamine

Postitus Postitas fengarm » 05 Jaan 2013, 14:51

Tegin täna katsetuse mobiiltelefoniga müntide pildistamisel. Vähegi kriitikat kannatava tulemuse sain, kui pildistasin automaatse pildistamiseolude tuvastamise režiimis niiet telefon lülitas end ise lähivõttefunktsiooni. Selliselt peaks toimima enam vähem igasugune kaameraga nutitelefon. Kel niisugune olemas, see saab vajadusel küllaltki fookuses pildid tehtud. Fotoaparaatidega ei hakka telefon muidugi mingilgi määral konkureerima, kuid üliudused pildid vabandusega "telefon ei tee paremat" ei peaks üldjuhul paika pidama. Viga on vaid selles, et inimene kipub objektiivi mündile liiga lähedale toppima ja telefon ei suuda lihtsalt teravustada. Olge mõistlikud ja pildistage sealt, kust telefon ütleb, et kaader on teravustatud!

Teine katsetus telefoniga seisnes selles, et asetasin objektiivi ette luubi. Kasutan Leuchtturmi 20x suurendusega luupi ja kui telefon vaatas münti läbi selle, osutus tulemus oodatust palju palju paremaks kui ilma lisaläätseta! Illustratsioonil on kõrvuti pildid, mis tehtud ilma luubita ja koos luubiga. Fotod on originaalsuuruses ja töötlemata. Head katsetamist!

Paremklikk pildil, kopeeri pildi aadress ja kleebi see aadressiribale, nii jõuate paremasse vaatesse.
telefonipildid.jpg
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.
Vana aja asjad (mündid, medalid, kuld- ning hõbeesemed jne) - kui Sa neid ei vaja, pakun võimalust teha vahetust eurode vastu. Kontakt: werromynt@gmail.com või privaatsõnumi teel.

Kasutaja avatar
fengarm
Topeltkroon
Postitusi: 315
Liitunud: 25 Apr 2011, 16:28

Re: Müntide pildistamine

Postitus Postitas fengarm » 07 Jaan 2013, 22:14

Otsustasin teha ka lühivõrdluse müntide pildistamise ja skännimise vahel.

PILDISTAMINE: Müntide pildistamise juures on võimalik muuta paljusid aspekte, mis lõpptulemust mõjutavad. Erinev valgus toob välja iga mündi erinevad omadused, valida saab pildistamisnurkasid jne. Samas on pildistamine aeganõudvam ning vajab ka oluliselt rohkem kogemusi ja oskusi. Samas on võimalik saavutada mitu korda paremaid tulemusi kui skännide puhul.

SKÄNNIMINE: Mündi skännimise peamine eelis pildistamise ees on protsessi kiirus ja mugavus. Samas tuleb enamike skännerite puhul pilt üsna elutu, väga ühtlase valgustuse tõttu on vähe ruumilisust. Enamasti ei ole võimalik pildile saada paatinat ning templiläige on üldiselt nõrgendatud või koguni puudu, pildid võivad olla üsna hägused. Hea tulemuse annavad vaid väga kvaliteetsed skännerid. Olen näinud, et müntide skännimiseks sobib hästi Canoni mudel CanoScan 5600F. Igasuguse mündi skännimise puhul tuleb igal juhul kasutada skänneri maksimaalset resolutsiooni!

Alloleval illustratsioonil on kolm pilti ühest ja samast mündist. Kaks ülemist näitavad, kui palju muudab foto ilmet üksnes valguse suuna muutmine, alumisel pildil on skänn samast mündist. Pane tähele, kui väheütlev on skänn kahe foto kõrval. Ülemine foto näitab vähese templiläike olemasolu (kella 2 ja 10 suunas) ja keskmisel pildil on selgelt näha värvikirev paatina, samas kui skännil ei tule esile kumbki efekt. Kasutasin HP ScanJet 3300C skännerit ja Canon PowerShot A630 fotoaparaati. Pilte ei ole töödeldud.
fotovsskänn.jpg
Sul pole õigusi, et siin postituses manuseid näha.
Vana aja asjad (mündid, medalid, kuld- ning hõbeesemed jne) - kui Sa neid ei vaja, pakun võimalust teha vahetust eurode vastu. Kontakt: werromynt@gmail.com või privaatsõnumi teel.

Kasutaja avatar
platinum
Viiekroonine
Postitusi: 604
Liitunud: 19 Mai 2012, 00:02

Re: Müntide pildistamine

Postitus Postitas platinum » 24 Sept 2013, 20:15

Leidsin ühe hea lingi kus õpetatakse pildistama münte.
http://www.coinpeople.com/index.php/top ... /?p=607198" onclick="window.open(this.href);return false;

Kasutaja avatar
platinum
Viiekroonine
Postitusi: 604
Liitunud: 19 Mai 2012, 00:02

Re: Müntide pildistamine

Postitus Postitas platinum » 20 Nov 2014, 22:40

Olen tasapisi ehitanud endale väikest fotostuudiot müntide pildistamiseks. Enamus asju olemas, paar asja veel puudu. Kuna ma ei tea fotograafiast midagi, siis murekoht on objektiiv.
Paar linki millest mu idee selline asi kokku ajada:
1 on kohe link ülemises postist, postid #3 ja 4

Color and luster:
http://www.coinpeople.com/index.php?/to ... nd-luster/" onclick="window.open(this.href);return false;
post# 11, 19, ja 36. Prantsuse külvaja on nii hea pilt, et võtab sõnatuks.

Objektiivide testid:
http://coinimaging.com/can35_bel.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ülevalt BACK, siis saab teiste juurde. Antud canon on ainult bellowsi makro objektiiv, ehk näeb ka veider välja. Ülimalt hea oleks see die crackide/erimite kogujatele. Kõikide nende objektiivide all on ka näidispildid müntidest.

Kavatsen kasutada auto bellowsi varianti ja sinna objektiiv otsa. Kogu süsteem fikseeritud kopeerimislaua jala külge (kaiser copy stand)
Millist obje mul vaja on? Kas macro või mitte? Kas spets bellowsi oma või saab ka tavalisega?
Mida tähendavad objektiividel 50mm/75mm/105mm jne, mida need mõjutavad?
Mida teeb F/2.8 või F/4.5 jne ja millist mul vaja oleks? Kas fikseeritud või reguleeritavat? Mis on 1:4?

Seal objektiivide testist nt. selle canoni leidmine tundub keeruline. Palju on müügil rodenstock apo rodagon asju aga variante on palju ja hinnad on kordades erinevad.
Väike lootus, et siit abi saab aga üritada tasub.
Aitäh

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 3920
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Müntide pildistamine

Postitus Postitas muhfff » 20 Nov 2014, 22:57

Pildistamise osas olen võhik, kuid makroobjektiiv tundub loogiline. Makroobjektiivi mõte peakski olema lähedalt suure detailsusega pildistamine. Muud objektiivid ei pruugi suuta ära teravustada.

Võib-olla leiad siit midagi kasulikku - http://metshein.com/index.php/graafika/ ... kaugus-ava" onclick="window.open(this.href);return false;
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
platinum
Viiekroonine
Postitusi: 604
Liitunud: 19 Mai 2012, 00:02

Re: Müntide pildistamine

Postitus Postitas platinum » 21 Nov 2014, 18:05

Suured tänud! Hea leht, seletab asju lahti ka näidete/piltide abil. Üldisetele asjadel sai vastused küll, seda, millist mul just vaja ainult müntide pildistamiseks, seda oskaks soovitada ainult inimene kes bellowsiga münte pildistab.
Sooviks jõuda umbes sellise tulemuseni:
http://www.jkcoinphotography.com/exampl ... rev_sm.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.jkcoinphotography.com/exampl ... obv_sm.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Gringo
10 senti
Postitusi: 27
Liitunud: 25 Jaan 2013, 11:07

Re: Müntide pildistamine

Postitus Postitas Gringo » 11 Mai 2015, 19:35

Tervist


Kas kellegil oleks võimalik see münt Tallinnas üle pildistada.
Nimelt pilt pole päris fookuses, ülemine osa mündist ok aga alumine udune.
Tahaks nimelt väga teravat ja zoomitavat pilti kus ka valgus paigas.

http://postimg.org/image/kgsad9a9b/" onclick="window.open(this.href);return false;

Olen nõus rahaliselt tasuma.
Sõnumina või +372 5135592

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2640
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Müntide pildistamine

Postitus Postitas mart » 11 Mai 2015, 20:36

mis puhul oleks vaja investeerida selle mündi piltidesse?
erim ta on: mõra läbi "EESTI VA" (neid on mul vist u 3 erinevate mõradega läbi EESTI VABARIIK), aga karmi pinnakorrosiooniga
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Vasta