Koroona ja münditurg

Üldine (informatiivne münditeemaline) arutelu. Kõik teemad müntidest, mis mujale ei sobi
Vasta
Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Koroona ja münditurg

Postitus Postitas muhfff » 15 Apr 2020, 20:54

Üks hea uudis ka.
Kuna PCGS pakub münditurule oluliset likviidsust ja on seetõttu "hädavajalik teenus", on neil lubatud tegevust jätkata.
Today we’re happy to announce that PCGS is re-opening the operations of our Orange County, California office.

Due to the liquidity we provide to numismatic trading markets worldwide, PCGS is essential and able to operate as needed during the current global pandemic. However, out of an abundance of caution for both our employees and customers, we took a measured and responsible approach and briefly closed our offices. During our temporary closure, we developed and implemented an ongoing safety plan that ensures the well-being of both employees and customers alike. It was only then, along with the commitment of our team, that we chose to reopen our doors.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kriks
Kroon
Postitusi: 175
Liitunud: 10 Veebr 2018, 14:31

Re: Koroona ja münditurg

Postitus Postitas Kriks » 16 Apr 2020, 15:23

"Hädavajalik teenus" on see tõesti. :D
Läheb veidi samasse kanti toidutootjate, meditsiiniga jms elutähtsate teenuste osutajatega.
Siiski kuna vastav haigus on ka minul küljes ja endiselt põen seda, siis nendin, et kui "office" avatakse ja gradeerimisega jätkatakse, siis see vähendab oluliselt selliste haigussümptomite nagu, närvilisus, külmavärinad, peavalu ja närvipinge" vähenemist.
Pluss raha ei saa ju rahvale kätte jätta. :D

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Koroona ja münditurg

Postitus Postitas muhfff » 16 Apr 2020, 15:38

Kriks kirjutas:
16 Apr 2020, 15:23
Läheb veidi samasse kanti toidutootjate, meditsiiniga jms elutähtsate teenuste osutajatega.
Nojah, aga kogumine on üsna raske haigus, seejuures veel aastatega süvenev. Kui mingi aja järel uut "doosi" peale ei saa, tekivad võõrutusnähud.
Seega PCGS ja NGC näol on tegemist põhimõtteliselt meditsiinifirmadega :D
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kriks
Kroon
Postitusi: 175
Liitunud: 10 Veebr 2018, 14:31

Re: Koroona ja münditurg

Postitus Postitas Kriks » 16 Apr 2020, 21:51

muhfff kirjutas:
16 Apr 2020, 15:38
Kriks kirjutas:
16 Apr 2020, 15:23
Läheb veidi samasse kanti toidutootjate, meditsiiniga jms elutähtsate teenuste osutajatega.
... PCGS ja NGC näol on tegemist põhimõtteliselt meditsiinifirmadega :D
Sarnane asutus nagu leprosoorium, sanatoorium ja numismatoorium.

(P)ediaatria, (M)ammoloogia, (G)ünekoloogia - paberraha huvilistele ja
(N)efroloogia, (G)astroenteroloogia, (C)ardiokirurgia - mündihuvilistele.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Koroona ja münditurg

Postitus Postitas muhfff » 22 Juun 2020, 19:06

USAs on koroonaviiruse tõttu järjekordne "huvitav" probleem tekkinud - peenraha nappus.
https://www.npr.org/2020/06/21/88095866 ... ilet-paper

USA rahapajad on üsna pikalt kinni olnud ja pole uusi münte verminud. Kuid probleem pole tegelikult isegi selles, et peenraha poleks, vaid et see lihtsalt ei ringle.
Ma pole viimasel ajal USAs käinud, kuid aastaid tagasi oli seal päris paljudes poodides selline süsteem, et mündid andis kassa tagasi automaatselt. Ehk siis ostja andis paberraha, müüja andis tagasi ka paberraha, kuid mündid andis kassaaparaat ise tagasi. Ja ostjatelt münte vastu ei võetud. Sedasi siis mündid kuhjusid, kuni oli võimalik kuskil need tipiks jätta või snäkiautomaadis ära kasutada (aga ainus reaalselt käibiv münt on ses mõttes 25-sendine, muid münte saab harva kuskile automaati toppida).
Üldjuhul eeldati vist, et rahvas vahetab oma mündid Coinstari automaatides paberrahaks ja ring hakkab otsast peale. Aga Covidi tõttu neid Coinstari automaate ei hooldatud ja need ei töötanud, mistõttu sealtkaudu siis ka münte ringlusesse tagasi ei tulnud. Hämmastavalt ebaefektiivne süsteem selles mõttes.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Koroona ja münditurg

Postitus Postitas mart » 22 Juun 2020, 19:22

muhfff kirjutas:
22 Juun 2020, 19:06
Ma pole viimasel ajal USAs käinud, kuid aastaid tagasi oli seal päris paljudes poodides selline süsteem, et mündid andis kassa tagasi automaatselt. Ehk siis ostja andis paberraha, müüja andis tagasi ka paberraha, kuid mündid andis kassaaparaat ise tagasi. Ja ostjatelt münte vastu ei võetud.
arvestades tööjõu hinda võis tempo tõstmiseks olla odavam osta münte tagastavad automaatkassad ja tellida inkassaatoritelt münte, kui hakata edasi-tagasi peenrahaga tegelema, seda enam, et ka juba eestis ei pruugi kassapidajad enam osata 100 piires arvutada (muidugi juhtub vigu ka hajameelsusest), rääkimata kehvema haridusega riikidest, youtube on selliseid videoid täis, uuriti ka paberrahade vigasid, mis on muidugi suurem kahju

euromüntide osas kordan, et iga pood on kohustatud vastu võtma 50 ükskõik millist kehtivat euromünti:
Euro kasutusele võtmise seadus
"§ 2. Euro piiranguteta vastuvõtmise kohustus

(1) Eesti Pank ja Eestis tegutsevad krediidiasutused on kohustatud euro münte ja pangatähti vastu võtma piiranguteta.

(2) Käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetamata isikud on kohustatud vastu võtma korraga kuni 50 kehtivat euro münti sõltumata nende väärtusest, pangatähti aga piiranguteta.

(3) Vastutus käesolevas paragrahvis ja käesoleva seaduse § 3 lõikes 2 sätestatud kohustuse rikkumise eest sätestatakse tarbijakaitseseaduses."
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Rendimeister
5 senti
Postitusi: 5
Liitunud: 07 Mär 2020, 12:02

Re: Koroona ja münditurg

Postitus Postitas Rendimeister » 23 Veebr 2021, 16:02

mvahtra kirjutas:
19 Mär 2020, 16:22
vähemalt münte pole viimasel ajal ostnud-Margid/postkaardid jne..
Tervist kõigile mündihuvilistele!
Vabandan kohe ette ära, aga ei osanud oma postitust kuhugi paremasse kohta panna.
Olen enda lõbuks ostnud mõned esimese Vabariigi karbistatud krooni mündid. Esimese vabariigi müntide kasuks olen otsustanud seepärast, et meeldib Eesti ajalugu ja pealegi on nad ilusad. Karbistatud müntidele on valik langenud jällegi seepärast, et nagunii on üsna keeruline võhikul mündi säilivust ja seisukorda hinnata ning nüüd on minu eest see töö väikese raha eest ära tehtud. Olen enda jaoks väikese exel-i teinud, kuhu olen märkinud hinnad, millega olen ise ostnud ja millega on lõppenud osta.ee-s oksjonid, mind huvitavate müntide hindadega. Ostsin ühe raamatu, millele autor lahkelt oma autogrammi pakkus ja mis minu silmaringi selles vallas oluliselt avardanud on. Nüüd on aga on väike hämming, mis ajendas ka mind esimest postitust tegema-nimelt on osta.ee-s müügis mind huvitav münt,aga see hind??? Jutt käib 1-e kroonisest "viikingilaevast." Mul on "laulupidu" MS65 ja selle eest ei maksnud ma kindlasti üle 400€ (exel töö arvutis ja hetkel ligi ei saa) pigem tahaks öelda, et alla 300-ja. Kuna münt on ostetud kellegi siinse kasutaja käest, siis oskate ehk "puusalt pihta panna" mis hinnaga oksjon lõppes. Kui lähtuda minu teejuhiks olnud raamatu andmetest, siis on nende müntide tiraazivahe 10-e kordne.(laulupidu 351767 ja viiking 3305000 ja samas mõlemad MS 65) Olen täiesti nõus sellega, et hetkehinna määrab turu seis, aga selle lühikese ajaga, mis mina olen münte vaadanud ei ole ometi võimalik selline hinnatõus? Arvestades asjaolu, et mul on veel puudu näiteks ülikool MS63 ja üles ning selle mündi tiraaz on olnud 101307 eksemplari, siis pean ilmselt öövahi koha lisaks otsima või mõne muu hobi valima :D

Mõnusat talve jätku soovides
Rendimeister alias Meelis.

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1624
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Koroona ja münditurg

Postitus Postitas Andvari » 23 Veebr 2021, 17:07

Vastus su küsimusele on ju imelihtne! Viikingi toorik on nii sitt, et ilusat on väga keeruline leida.
Hõbedaga ei juhtu ajaga suht midagi.
Viimasel ajal on NGC andmetel siiski ka kõrge hindega Viikingeid juurde tulnud. Praegu MS65 hinnatud 22tükki. ja 5 tükki MS66.
Laulupidu seevastu aga NGC andmetel MS65 hinnatud 94 tükki, lisaks 12 tükki 65+ ning 42 tükki MS66, üks ms66+ ja üks ms67.
Sellest ka suur hinnavahe. Kui kaupa lihtsalt ei ole, siis ongi hind kõrge. Kuigi minu arvates on Viikingeid ms65 hinnatud piisavalt, et see hind võiks olla 250-300.- kandis mitte rohkem.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Koroona ja münditurg

Postitus Postitas muhfff » 23 Veebr 2021, 18:03

Nagu Hannes (Andvari) juba ütles, siis Viikingilaevaga 1-kroonine on MS65 säilivuses tunduvalt haruldasem kui Laulupeo 1-kroonine samas säilivuses.
Peale selle, et Viikingilaevade toorikud on kehvemast materjalist, siis ega neid väga sahtlipõhja mälestuseks ka ei kogutud. Need mündid ikkagi käibisid ja seega ka kulusid.
Ilusas säilivuses ongi kõige lihtsam tegelikult "hõbedast kolmikut" (Laulupeo kroon ning Toompea ja Ülikooli 2-kroonised) leida. Tammelehtedega 1-sendist võib-olla ka. Aga kõigi teiste müntide puhul on see suuremat või väiksemat sorti väljakutse.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Rendimeister
5 senti
Postitusi: 5
Liitunud: 07 Mär 2020, 12:02

Re: Koroona ja münditurg

Postitus Postitas Rendimeister » 23 Veebr 2021, 18:18

Suured tänud teadmisi jagamast!
Viitsite lingi visata, kuskohast saaksin vaadata kui palju ja mis hindega münte liikvel on?

Tänud ette!
Tervitades
Rendimeister.

Vasta