Eesti müntide säilivused

Üldine (informatiivne münditeemaline) arutelu. Kõik teemad müntidest, mis mujale ei sobi
Vasta
Allan
Topeltkroon
Postitusi: 265
Liitunud: 28 Apr 2017, 20:47

Eesti müntide säilivused

Postitus Postitas Allan » 14 Mai 2017, 23:53

Ma ei tea kas ma postitan nüüd selle arutelu õigesse kohta. Kuna ma ise ei ole selle teemaga nii hästi kursis siis kuidas on kõige lihtsam hinnata nt I Eesti aegsete müntide seisukorda (Unc, XF, VF, F, vms). Kas keegi on koostanud tabeli, kus on erinevas seisukorras mündid ning kategooria mille alla ta läheb?

Samuti kuidas suhtuda määrdunud müntidesse. Igasugused pruunid, mustad, rohelised laigud jm jama, mis kõik nende müntide peal on. Nt kui on rokane unc münt või ilusa paatinaga XF münt siis kumma eest on mõtet rohkem maksta? Selles suhtes, et mündi peal võib olla midagi sellist, mis sealt maha ju ei tule. Või tuleb nii maha, et sellest ilusast UNC mündist saab VF münt.
Peamiselt huvitavad mind täna Eesti Wabariigi vigamündid.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Eesti müntide säilivused

Postitus Postitas muhfff » 15 Mai 2017, 08:27

Allan kirjutas:Kas keegi on koostanud tabeli, kus on erinevas seisukorras mündid ning kategooria mille alla ta läheb?
Jah, selline tabel on täitsa olemas - http://mynt.spikriladu.net/phpBB3/viewt ... ?f=19&t=83
Allan kirjutas:Igasugused pruunid, mustad, rohelised laigud jm jama, mis kõik nende müntide peal on. Nt kui on rokane unc münt või ilusa paatinaga XF münt siis kumma eest on mõtet rohkem maksta? Selles suhtes, et mündi peal võib olla midagi sellist, mis sealt maha ju ei tule. Või tuleb nii maha, et sellest ilusast UNC mündist saab VF münt.
UNC mündist puhastamise käigus üldjuhl VF ei saa (selleks peaks ikka natuke vaeva nägema, münti peab kõvasti nühkima, et detailid piisavalt ära kuluks), samas AU on üsna reaalne. Enamasti saab UNC mündist puhastamise käigus siiski UNC details münt. Ehk siis enamasti rikutakse pöördumatult mündi tagapõhi. Kui mündil on oksiidiplekid, siis enamjaolt on juba enne puhastamist teada, kas oksiid on läinud mündi pinna sisse (details münt) või on veel midagi päästa.
Aga "rokane UNC vs ilusa paatinga XF" sõltub müntidest. Kui rokane UNC on "päästetav", siis kindlasti UNC. Samas, kui tegemist on pinna sisse söönud oksiidiplekkidega UNCiga, siis ilusa paatinaga XF on ilmselt parem valik.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: Eesti müntide säilivused

Postitus Postitas mvahtra » 15 Mai 2017, 11:35

Tervist !

Lisan seda.et ära Sa müüjate poolt öeldud säilivusastmeid eriti tõsiselt võta,ka siin foorumis on küllalt juttu ,et ostetud UNC säilivuses münt on kätte saades VF säilivuseks osutunud.Õnneks on olnud ka vastupidist.Enam-vähem võid usaldada sertifitseerimisfirmade hinnagut..
Osad "rokased" UNC mündid saavad hindamisel ikkagi puhta MS hinde,aga hinne lihtsalt langeb mõne astme võrra tänu plekkidele.Seepärast lastakse ka kallimaid münte proffesionaalidel puhatada(NGC-s puhastamine ca.25€),et parem hinne tuleks.

Siin on aasta algusest veel üks minu postitus puhastuse kohta,polnud küll kallis münt aga lasin puhastada selleks ,et osturaha vähemalt tagasi saada...

http://mynt.spikriladu.net/phpBB3/viewt ... =960#p9641

MS62

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Eesti müntide säilivused

Postitus Postitas aldok2 » 15 Mai 2017, 13:37

Allan kirjutas:Samuti kuidas suhtuda määrdunud müntidesse. Igasugused pruunid, mustad, rohelised laigud jm jama, mis kõik nende müntide peal on. Nt kui on rokane unc münt või ilusa paatinaga XF münt siis kumma eest on mõtet rohkem maksta?
Ega siin lõplikku tõde ei ole. Minu meelest on peamine, et ise rahul oled. Ja alati tasuks eelkõige hinnata münti ennast, mitte hinnet karbil. Aga see viimane on ju nii ahvatlev ja oma peaga mõtlemist mitte-eeldav nii öelda "võtmed-kätte" lahendus. Samas võimalikul tulevasel edasimüügil võib kõrgem hinne seda lihtsustada. Aga on olnud ka juhuseid, kus karbis mündid on ilmselgelt üle hinnatud ja ka turg on selle läbi näinud.
Samuti ei tasuks alahinnata visuaalset atraktiivsust. Ma ise hindaks pigem väga ilusat XF münti kui koledate plekkidega UNC-i, kus neid plekke tõenäoliselt pinda kahjustamata maha ei saa. Visuaalne atraktiivsus on veel eriti oluline väga vanade müntide juures, kus ka UNC münt võib olla viltu ja kohati nõrgalt löödud, nii et osa legendist on loetamatu. Kuigi tehniliselt on see UNC... Aga valiku pead lõpuks ikkagi ise tegema.

Allan
Topeltkroon
Postitusi: 265
Liitunud: 28 Apr 2017, 20:47

Re: Eesti müntide säilivused

Postitus Postitas Allan » 23 Mai 2017, 12:36

muhfff kirjutas:
Allan kirjutas:Kas keegi on koostanud tabeli, kus on erinevas seisukorras mündid ning kategooria mille alla ta läheb?
Jah, selline tabel on täitsa olemas - http://mynt.spikriladu.net/phpBB3/viewt ... ?f=19&t=83
Allan kirjutas:Igasugused pruunid, mustad, rohelised laigud jm jama, mis kõik nende müntide peal on. Nt kui on rokane unc münt või ilusa paatinaga XF münt siis kumma eest on mõtet rohkem maksta? Selles suhtes, et mündi peal võib olla midagi sellist, mis sealt maha ju ei tule. Või tuleb nii maha, et sellest ilusast UNC mündist saab VF münt.
UNC mündist puhastamise käigus üldjuhl VF ei saa (selleks peaks ikka natuke vaeva nägema, münti peab kõvasti nühkima, et detailid piisavalt ära kuluks), samas AU on üsna reaalne. Enamasti saab UNC mündist puhastamise käigus siiski UNC details münt. Ehk siis enamasti rikutakse pöördumatult mündi tagapõhi. Kui mündil on oksiidiplekid, siis enamjaolt on juba enne puhastamist teada, kas oksiid on läinud mündi pinna sisse (details münt) või on veel midagi päästa.
Aga "rokane UNC vs ilusa paatinga XF" sõltub müntidest. Kui rokane UNC on "päästetav", siis kindlasti UNC. Samas, kui tegemist on pinna sisse söönud oksiidiplekkidega UNCiga, siis ilusa paatinaga XF on ilmselt parem valik.
Tänud kommenteerimast. Lugesin selle tabeli ka ise läbi aga probleem on pigem selles, et minu käest ei ole nii palju Eesti münte läbi käinud, et oskaksin perfektselt hinnata millised on kõrgemad detailid, mis kohe ära kuluvad ja milline templiläige on lubatud selles kategoorias või milline mitte. Raamatus olevatest piltidest ei ole samuti siinjuures abi kuna pilt on väike ja mündid ei ole kõik puhtad uncid. Oleks abiks kui keegi kunagi viitsib sama postituse teha koos mündipiltidega.

Kusjuures kas kuskil siin foorumis on olemas ka Eesti müntide tänapäeva müüghinnad kuna praegu osade eest küsitakse oluliselt rohkem kui raamatus kirjas?
Peamiselt huvitavad mind täna Eesti Wabariigi vigamündid.

mvahtra
Viiekroonine
Postitusi: 950
Liitunud: 21 Veebr 2012, 11:15

Re: Eesti müntide säilivused

Postitus Postitas mvahtra » 23 Mai 2017, 14:44

Tervist !

Üks hea lihtne EW müntide säilivusastet tuvastada on vaadata lõvide ninasid,kui ninad on kulunud siis tegu pole UNC mündiga. Samas saad ka ise uurida -alafoorumis "Mündid hindamiseks" on palju postitusi ,kus kirjas foorumlaste "saak" NGC-s. Sisesta foorumis olevad serdinumbrid sisse ja võrdle ,mis on vahet näiteks Toompea AU 58 ,MS61 ja MS65 mündil.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Eesti müntide säilivused

Postitus Postitas muhfff » 23 Mai 2017, 16:17

Allan kirjutas:Oleks abiks kui keegi kunagi viitsib sama postituse teha koos mündipiltidega
Mul on ähmaselt meeles, et 2-krooniste kohta ma midagi sarnast isegi tegin. Aga ei leia hetkel üles.
USAs on iga mündi kohta omad raamatud, kus on iga säilivuse jaoks ülisuured pildid ja kirjeldused. Eestis ei tasuks sellise raamatu tegemine muidugi ära. Seega soovitan internetist hinnatud münte vaadata ja siis hinnet hindekirjeldusega võrrelda ja aru saada, miks üks või teine münt mingi hinde on saanud.
Näiteks võid alustada siit. Tegemist on küll Morgan-dollaritega, aga kõik mündid kuluvad ühte moodi. Kõigepealt kõrgemad pinnad ja siis madalamad.
Allan kirjutas:Kusjuures kas kuskil siin foorumis on olemas ka Eesti müntide tänapäeva müüghinnad kuna praegu osade eest küsitakse oluliselt rohkem kui raamatus kirjas?
Hind sõltub säilivusest. Ma pigem ütleks, et pea kõikide müntide hinnad on võrreldes euro tuleku ajaga hoopis langenud. Kallimaks on läinud ainult EW kvaliteet-mündid, tipusäilivused.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1624
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Eesti müntide säilivused

Postitus Postitas Andvari » 23 Mai 2017, 23:36

Rain on teinud väikse ülevaate:

Aga kui keegi tahab koduste vahenditega (s.o oma silmaga) münte hinnata siis väike spikker:
MS 61 avers ja revers
MS 62 avers ja revers
MS 63 avers ja revers
MS 64 avers ja revers
MS 65 avers (1932! kahjuks ei teinud pilti, kui Andvari MS65 minu käes oli)
MS 66 avers ja revers[/quote]

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Eesti müntide säilivused

Postitus Postitas muhfff » 24 Mai 2017, 07:24

Andvari kirjutas:Rain on teinud väikse ülevaate:
Vot seda postitust ma mõtlesingi, kuigi seda ei teinud mitte Rain, vaid mina : )
http://mynt.spikriladu.net/phpBB3/viewt ... =100#p5628
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1624
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Eesti müntide säilivused

Postitus Postitas Andvari » 24 Mai 2017, 08:37

:) andke pimedale kass Basiiliale andeks tema eksimused.

Vasta