Kogumisvastane seadus Saksamaal-petitsioon 2015

Üldine (informatiivne münditeemaline) arutelu. Kõik teemad müntidest, mis mujale ei sobi
Vasta
aldok2
Topeltkroon
Postitusi: 369
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Kogumisvastane seadus Saksamaal-petitsioon 2015

Postitus Postitas aldok2 » 23 Aug 2015, 12:01

Saksamaal kütab kirgi uus kultuuriväärtuste seaduse eelnõu, mis teeb pea kõikide veidigi vanemate müntide kogumise kui mitte võimatuks, siis väga keeruliseks. Kui see seadus vastu võetakse, siis tuleb riigile edaspidi tagasiulatuvalt tõestama hakata, kus kõnealune üle 100 eur väärtune vana münt (vist oli piiriks üle 100 a vana) on asunud viimase 20 aasta jooksul ja kui tõendusmaterjali esitada ei suudeta, siis on riigil õigus see konfiskeerida. Müntide puhul tähendab see seda, et väga suur osa neist võivad muutuda hoobilt illegaalseteks, sest ammusest ajast perekonnas hoitud müntidel ei ole ega saagi olla ostudokumente, eraisikutelt (kokkutulekutelt) ostes ostutsekke ei jagata, ka poe/oksjoniarveid ei pruugita nii pika aja peale säilitada. Eriti absurdseks teeb teema see, et tõestamiskohustus pannakse mündi omanikule, kes ise peab tõestama, et ta ei ole kaamel. Kuidas see seadus rikub süütuse presumptsiooni põhimõtet, eraomandi puutumatust ja on ilmselt vastuolus põhiseadusega jne on ka Saksamaal diskusioonides ära toodud, nii et pole kindel, et seadus sellisel kujul läbi läheb. Kui aga läheb, siis tuleb turul suur kukkumine ja väheste "paberitega" müntide hinnad tõusevad taevasse.

Igatahes on Saksamaa numismaatikud algatanud petitsiooni sellise seaduse vastu, millele saab üle maailma avaldada toetust. Tekst on saksa ja inglise keeles. Aadress on siin: https://www.openpetition.de/petition/on ... n-sammelns
Allkirja saab anda ka anonüümselt. Algatajad on väga tõsiseltvõetavad numismaatikud, seega on asi tõsine. Kultuuriväärtuste eest võitlejad kas ei taju müntide erinevat olemust vanade maalide jms-ga võrreldes (kus ehk dokumentatsiooni niikuinii peetakse ja kogused pole sadades miljonites) või tahaksidki nad kogu antiigituru ära kaotada ja sundida eraisikuid oma kogud riigile (muuseumile) kinkima.

Ei tasu naiivselt arvata, et teema meid ei puuduta või rõõmustada, et siis saab saksast odavalt münte osta. Saksamaa on münditurgude jaoks ülioluline ja kui seal midagi sellist läbi läheb, siis leidub kindlasti meilgi isikuid, kes sooviksid sellist seadust Eestis kehtestada ja Saksa eeskujule oleks juba väga mugav viidata.

Vasta