Müntide kapseldamise poolt ja vastu

Üldine (informatiivne münditeemaline) arutelu. Kõik teemad müntidest, mis mujale ei sobi
Vasta
mphelps
10 senti
Postitusi: 41
Liitunud: 05 Mär 2012, 16:09

Müntide kapseldamise poolt ja vastu

Postitus Postitas mphelps » 22 Apr 2014, 10:45

Eks neid Eesti münte on MS66-67 kvaliteedis kõvasti, eriti siinsete kogujate seas. Lihtsalt keegi ei taha ja ei viitsi tegeleda selle hindamisse saatmisega. Kindlasti on nende sertifitseeritud müntide väärtus kõvasti suurem, kui niisama lahtiselt olevatel müntidel. Tuleks arvestada, et paljud suurkogujad ei viitsi üldse jännata mingi väikese Eesti rahadega ja seetõttu pole kapseldatud Eesti müntide hulk veel väga suur. Samas eks trend ole ikkagi sertifitseeritud müntide suunas, sest jutud käivad, et paberrahadega tahetakse sama teha. Uuem koolkond tahab, et enamus paberraha pandaks pakenditesse ja sertifitseeritaks. Seevastu vanemkoolkond sõdib sellele vastu ja eks teatud õigustusega, sest iga hindaja määrab oma äranägemise järgi ja tihti on ka valesti hinnatud ning kogu selle jama eest maksad päris kopsaka summa.

platinum
Viiekroonine
Postitusi: 612
Liitunud: 19 Mai 2012, 00:02

Re: Sinu kogu pärl

Postitus Postitas platinum » 22 Apr 2014, 17:10

mphelps kirjutas:Eks neid Eesti münte on MS66-67 kvaliteedis kõvasti, eriti siinsete kogujate seas.
Millest selline arvamus? Ma olen kaua münte kogunud ja kindlasti on käes olnud vast 50 ringis neid toompea 2 krooniseid. Alati kui parem sain, müüsin vana ära. Ostsin ühe vana koguja kollektsiooni kus oli u. 25 toompead, parima jätsin endale ja see oli üldse parim mis ma olin näinud. NGC-st sain MS62, pildid on teises teemas olemas.
Hinnatud on neid ikka üksjagu 77 tk 2 firma peale + ANACS-i omad. Seda on päris palju kui nt. vaadata tsaari hõbekopikaid millede tiraažid on miljonites aga hinnatud osasi aastaid väga vähe. Nende kogujaid ja kapseldajaid juba jagub.
Need eesti kogude mündid on varem või hiljem lapiga ikka üle käidud, nõukaaegne harimatus.
Säilivusele lisaks MS67 jaoks on vaja täis templit. Muidu sama hästi hoitud münt võib saada nõrgema/kulunuma templiga MS65/64
mphelps kirjutas:Lihtsalt keegi ei taha ja ei viitsi tegeleda selle hindamisse saatmisega
Kui arvad, et on pakkuda MS67 münte, siis tulen 2-4 mai Eesti. Tallinn ja Viljandi. Ma võiksin hea meelega korraldada selliste müntide hindamise.
2+ kuud läheb aga tooksin ise mündid tagasi ka veel ilma tasuta kui jälle tulen. Maksma peaks ainult 20 eur/münt ja muud midagi teha pole vaja.
Sellesmõttes igati plussis ettevõtmine, et viimasel coins.ee oksjonil müüdi ju laulupidu vähe alla 300 eur MS64. Sa proovi müüa lahtiselt seda münti, isegi 200-ga keegi ei osta.
MS67 laulupeo eest 500 ikka peaks saama.

Toon rahaliselt ühe näite sama tavalise mündiga kui meie toompea 2 kr.
Vene sepa 50 kop, mõlemad lõppesid sama aeg, päev vahet.

50 kop 1925 MS65, 481$
http://coins.ha.com/c/item.zx?saleNo=231416&lotNo=63136" onclick="window.open(this.href);return false;

50 kop 1926(parem aasta!) MS64 176$
http://coins.ha.com/c/item.zx?saleNo=3032&lotNo=32847" onclick="window.open(this.href);return false;
Maailm on veider

mphelps
10 senti
Postitusi: 41
Liitunud: 05 Mär 2012, 16:09

Re: Sinu kogu pärl

Postitus Postitas mphelps » 23 Apr 2014, 10:31

Arvamus on selline sellepärast, et hindajad on erinevad ja see, et korra saad MS67 ja üli super tunne, siis võib kätte sattuda veel parem ja teed uuesti hindamise ning saad hoopis sitema. Selline on lihtsalt olukord. Ja kui käest on läbi käinud üle 50 mündi siis on hea. Vähemalt on valikuvõimalust. Ma tean ka seda, et on inimesel mitu kotitäit (originaal panga kotid) Toompea münte kodus seisnud, mis vaikselt maha müüdi. Hinnangute arv üle 77 on tõenäoliselt ikkagi viimase aja trend. Nagu te ise välja tõite, siis tsaarimüntide tiraažid ja teatud aastate kapseldatud müntide hulgad on väga väikesed. Mina vaatan sellest kohe, et paljud ei taha lihsalt oma münte kapslisse panna. Eriti veel võttes arvese kogujate hulka, kes vene münte korjavad. Siin kohal tuleb ka mainida seda, et arvatavasti üle 70 % tehingutest kogujate hulgas tehakse oksjoni väliselt ja me ei tea kunagi millistest summadest ja säilivustest jutt käib (seda üksikute müntide puhul). Üld tehingud on sadadesse tuhandetesse eurodesse küündivad.
See, kas lapiga on üle käidud või mitte, sõltub juba sellest, kellega tegu on. Need, kes on tegelenud ikka 40-50 aastat kogumisega, pole sihukeste lollustega hakkama saanud.

20 eur/münt on ikka piisavalt suur summa, et seda Eesti müntide eest välja käia. Kui mündi väärtus ületaks 500 eurot, siis oleks täiesti normaalne see ära teha, aga meil ületavad seda väärtust vähesed. Paberrahaga on praegu ka seis selline, et 30 eur/kupüür ja seda on mõtekas teha ikkagi rahale, mille väärtus algab 600-1000 euro vahelt. Mina ei näe selles hindamises muidu mõtet.

Ja see teie toodud näide on lihtsalt tavaline situatsioon oksjonil. Üks hea asi läheb väga odava hinnaga, samas teine läheb kallilt, mis ei olegi võibolla nii palju väärt. Seda võib kohata pidevalt. See võib juhtuda hasardist, kiusust, et teine maksaks rohkem (tavaline ülepakkumine, tõstmaks hinda) jne. Näiteks hiljuti lõppes Ostas ühe väga haruldase Eesti Vabariigi raha oksjon. Tegemist oli 1000 margasega, seeria Aa. Selle seeria tavakupüüre tean ainult 3-4 eksemplari, kuid selle PROOVe on liikvel väga palju ja ometigi lõppes oksjon ainult 455 euroga. Kupüüri säilivus ei olnud just kiita, kuid see on niivõrd haruldane kupüür, et pakkujaid oleks pidanud ometi olema. Sama seeria raha kõvasti paremas konditsioonis läks oksjonite väliselt kaubaks üle 3000 euro. Seega nii maailma toimibki.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Sinu kogu pärl

Postitus Postitas muhfff » 23 Apr 2014, 18:56

Säilivuse hindamine ja mündi selles säilivuses hoidmine (kapsli sees olevat münti on tunduvalt raskem ära rikkuda) on ainult "pool arvutust".
Teine, vähemalt sama oluline külg on minu meelest mündi ehtsusele hinnagu andmine. Vaadates kui palju on viimasel ajal kasvõi osta.ee'sse koopiaid tekkinud (isegi suhteliselt odavatest müntidest), hakkab kapseldamise mõte mulle aina enam meeldima.

Mida enam liigub müntide ost-müük internetti, seda enam on kapseldamisel mõtet. Oksjoniväliselt käest-kätte tehingute korral on võimalik münti ise vaadata ja hinnata, kuid netist ostes on alati oht, et pildid petavad. Kapseldatud münt annab kindluse, et tegemist on ehtsa kraamiga ning ära jääb olukord, kus müüja jaoks on münt XF+++++ ja ostja jaoks VF----.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1624
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Sinu kogu pärl

Postitus Postitas Andvari » 24 Apr 2014, 03:15

Tere.
Pole näinud, aga olen kuulnud ka seda, et nendest kapslitest on välja võetud münte. 100% kindlust, et asi õige ei anna sulle see, et ta karbis on. Ja see, et karbis olev münt üldse originaal on selles ei tohiks ka ikka 100% kindel olla. Näide meil ju siin foorumis olemas kus 5 margane 1926 karbis koopia. Sama teada ka OST kopikatega.
Hindamise osalise subjektiivsusega olen nõus. Kuid siiski on olemas täpsed parameetrid mille alusel neid hinnanguid pannakse. Täpselt ei tea, aga arvan, et ühele mündile annavad hinnagu mitmed töötajad. Mitte üks ainuisikuliselt ei otsusta seda.
H.
Viimati muutis Andvari, 24 Apr 2014, 09:17, muudetud 1 kord kokku.

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5016
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Müntide kapseldamise poolt ja vastu

Postitus Postitas muhfff » 24 Apr 2014, 08:31

Andvari kirjutas:Kaupo - pead vist osa juttu kuhugi ümber tõstma siit
Õige tähelepanek. Poolitasin teema.
Andvari kirjutas:100% kindlust, et asi õige ei anna sulle see, et ta karbis on
Tõsi ta on. Mida ma silmas pidasin oli see, et NGC ja PCGS annavad oma tööle garantii. Ehk siis vähemalt teoorias ostavad nad võltsmündi tagasi (ma küll ei tea, kuidas neile mündi mitteehtsust ära tõestatakse). Ehk siis kapseldatud münti on julgem osta. Eriti internetist.
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

platinum
Viiekroonine
Postitusi: 612
Liitunud: 19 Mai 2012, 00:02

Re: Sinu kogu pärl

Postitus Postitas platinum » 24 Apr 2014, 21:54

mphelps kirjutas:Arvamus on selline sellepärast, et hindajad on erinevad ja see, et korra saad MS67 ja üli super tunne, siis võib kätte sattuda veel parem ja teed uuesti hindamise ning saad hoopis sitema. Selline on lihtsalt olukord.
"veel paremat" pole seal rohkem, see ongi lagi. Ei tea kas olete käes hoidnud MS67 münte aga seal pole millegi üle nuriseda.
See jutt, et inimesel oli kotiga nurgas, otse pangast: seal kotis ei saa lihtsalt olla enam MS67-t. Minu arusaama järgi on MS67 sealt mündipressi alt kinni püütud münt mis pole kotti kukkunud + uue templiga esimesed xxx arv münte.
platinum kirjutas:Need, kes on tegelenud ikka 40-50 aastat kogumisega, pole sihukeste lollustega hakkama saanud.
On ja see on fakt ;)
platinum kirjutas:20 eur/münt on ikka piisavalt suur summa, et seda Eesti müntide eest välja käia. Kui mündi väärtus ületaks 500 eurot, siis oleks täiesti normaalne see ära teha
Kusotsast see 20 nüüd suur raha on. Vanadel pidavat lademetes olevat täiesti veatuid münte mis on vanast ajast, keegi ei mäleta isegi mis nende eest makstud.
Nüüd teha 20 eur investeering ja ma pakun motivatsiooniks 450 eurot MS67 TÜ ja sama palju laulupeo eest. Hulgi ei huvita aga mõlemat ühe ostaksin.
Äriliselt on hea plaan juba see, et sul on veatu 6 eurone münt, lased ära kapseldada ja hea münt obv 65+, saad 36 euroga müüdud. 10 eur kasumit. Tundub tüütu? Saada korraga 100 münti ja see on juba äri!
Jutt äsja ebays lõppenud rootsi 1kr 1939 MS66-st.

Säilivus-säilivus-säilivus. MS65-st algab BU. Välismaa foorumied lugeda, siis ühe enam tuleb vastu poste kus on juttu, et hakati kogume münte ainult MS65+.
Kui on müügil MS64 ilus münt, siis need tegelased ei vaata isegi neid. Keskenduvad ainult parematele, sellised tavaliselt jõukamad ka.
Homme otsin üles mis diiler kirjutas kapseldamise kohta.

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Sinu kogu pärl

Postitus Postitas mart » 24 Apr 2014, 22:23

platinum kirjutas:
platinum kirjutas:Need, kes on tegelenud ikka 40-50 aastat kogumisega, pole sihukeste lollustega hakkama saanud.
On ja see on fakt ;)
võta hoogu maha, ära hilja õhtul hakka end peegli ees näkku lööma... või siis tsiteeri õigesti :P
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

platinum
Viiekroonine
Postitusi: 612
Liitunud: 19 Mai 2012, 00:02

Re: Müntide kapseldamise poolt ja vastu

Postitus Postitas platinum » 25 Apr 2014, 06:50

Also the stuff what Heritage are selling on there auctions is many times over graded, and this comes from the fact that Heritage is the biggest customer of NGC and they simply dictate the grades, so its simply "business as usual" kind of thing.
But unfortunately I see slabbed coins are more and more on fashion... and if we don't follow the trend we cannot sell.

Mart, jagan lihtsalt oma kogemusi, ära hakka lärtsuma. Kindlasti on korralikke kogujaid palju ja kui tundsid end solvatuna, siis vabandused.
Kogud mida olen ostnud, parimad ainult jätsin omale ja olen lasknud hinnata. Kõik kuradi rublad sain surf. hairlines.
Kunagi käisin Võhmas ühel kogujal külas, mälu järgi reklaamis, et kogus oli üle 3000 mündi. Vana pensionär. Mul olid vahetusmündid kaasas ja ta käis enda omasi köögist toomas, kuulsin kuidas kraan lahti keerati ja vee all sulistati. Tõi mulle ühe korraga frotee rätikus, tegemist oli moskva OM hõbe 10 rublastega.
Vanasti sai palju münte ostetud ahti55-lt, kindlasti sulle kui osta.ee komandandile tuttav nimi. Sai palju ka ilma oksjonita ostetud kui ta oli kuskilt mingi vana kogu saanud. Mul oli peale kirjutatud müntidele kust saadud. Hiljem kui arukamaks sain, siis kõik, iga viimne kui üks olid pindmiste kriimudega.
Rohkem ma ei jaksa, saatke ise ja õppige oma vigadest kui minu omadest ei taha.

platinum
Viiekroonine
Postitusi: 612
Liitunud: 19 Mai 2012, 00:02

Re: Müntide kapseldamise poolt ja vastu

Postitus Postitas platinum » 27 Apr 2014, 12:26

http://www.osta.ee/tsaariaegne-hobedast ... 65503.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Õnneks saab pildid suureks ja head pildid ongi tehtud. lihtsalt minu 5 senti, pildi järgi AU details. Just sama nühitud nagu osta standard. Hinnatud müntidega seda jama pole, sellepärast ma läksingi üle. Kui kõik oskaks nii häid pilte teha, siis ostaksin rohkem tooreid münte.
Meil kõigil on kogus 1912 50 kop olemas, hästi tavaline münt. MS65 maksaks oksjonil üle 2000$ ja ühtegi paremat siiani välja pole tulnud. Taaskord motivatsiooniks kes arvab, et hindamine on tülikas ja mõttetu.

Vasta