Belgia patagon 1666

Esialgu ühine koht kõigile maailma müntidele. Hiljem võib-olla jagab laiali (Venemaa eraldi jne)
Vasta
Kasutaja avatar
platinum
Viiekroonine
Postitusi: 611
Liitunud: 19 Mai 2012, 00:02

Re: Belgia patagon 1666

Postitus Postitas platinum » 31 Mär 2016, 17:31

Ma nõustun Mardi ja Kaupoga, et koguda tuleb korralikku münti. See ei oma mingit tähtsust, et sul on 5000 münti aga kõik f-xf tavalised asjad näiteks koguväärtusega 10 000 eur. Minu silmis on see kõvem koguja kellel on ainult 1 münt viimase peal säilivusega, 10k eur väärtusega.
Veel pole midagi valesti kui aastas tuleb kogule juurde ainult 3 münti aga need on ka siis hoolikalt valitud pärlid. Kui näpud sügelevad ja tahaks tihedalt münte näppida (see komme väheneb tunduvalt mida kauem/rohkem koguda) siis võib ju alati osta->müüa või osta->hinnata->müüa ja saadud tuluga rahastada enda kogu jaoks millegi parem ostu. Mina harrastan sellist või vähemalt üritan :roll:
muhfff kirjutas:Aga asi pole (minu puhul) isegi investeerimises (100 eurost münti on tunduvalt lihtsam müüa kui 1000 eurost münti!)
Minu diiler on sellele absoluutselt vastupidisel arvamusel. 100 ja alla selle müntide müük on peavalu ja tingimine. 5000-50000 eur müntide müümine on lihtne ja ladus. Ka 120k münt (euroopa keskaegne kuld) leidis omale uue omaniku nädalaga. Tõsi, see tuli ise kohale viia.
aldok2 kirjutas:Toon näite: antud (riigi)taalrid on üle keskmise säilivuses (ca VF-VF+), kuid kaugel tippkvaliteedist. Minu arvates küllaltki hea hinna-kvaliteedi suhtega eksemplarid. Rahakotile on selliste ostmine palju vähem koormavam kui templiläikes isendite tagaajamine.
Eks ta ole aga ma toon ka ühe näite. Võtan lihtsalt sama oksjonimaja ja mündi millest ma midagi jagan, A3 kroonimine 1883
10 a tagasi, 2006
XF, servatäks, puhastatud jne 213$
MS62 460$

2016
XF det. NGC 258$
MS62 1350$

Võiksin neid näiteid tuua kümneid aga arvan, et saate mustrist aru. ;)
mart kirjutas:UNC on UNC, verminguvärskus-puutumatus, kõike arvesse võttes saab keskaja müntide tipp olla UNC details+erinev vigade kirjeldus(+environmental damages).
http://www.pegasusauctions.com/u98-hung ... 6g-ngc-ms6
http://www.pegasusauctions.com/u99-hung ... 2g-ngc-ms6
Maa seest leitud 8tk, kõik sama säilivus. Omanik oli skeptiline hindamise osas, et maha visatud raha. Tahtis 3500 eur tükist. Diiler võttis 2 ja saatis hindamisele, mõlemad MS66. Mõlemad müüsid tunniga ja 7000 eur/tk. Mis arvate kas teisi omanik juba tahtis hinnata:D

Keskaja kogujad võivad tunda ennast Eestis üksikuna aga tegelikult see turg on euroopas väga suur. Lihtsalt arvan, et vanemad härrad on nii kaua kogunud, et kõik see lihtsam värk mis meil levib on neil olemas ja ka tundub huvi väiksem nende vastu.
Mu tekst pole mõeldud vahetamisega või "tädi reisilt tõi münte kaasa" tüüpi kogujatele. Te laske samas vaimus edasi ja tundke mõnu hobist, mäletan isegi kui tore see oli kooliajal vahetada nt. Jaapani, USA või Itaalia kogujatega münte ja see oli siiras rõõm. Aga kui ikka pool palgast läheb müntide alla siis peaks ka mõtlemist muutma!

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Belgia patagon 1666

Postitus Postitas mart » 31 Mär 2016, 20:12

platinum kirjutas:
mart kirjutas:UNC on UNC, verminguvärskus-puutumatus, kõike arvesse võttes saab keskaja müntide tipp olla UNC details+erinev vigade kirjeldus(+environmental damages).
http://www.pegasusauctions.com/u98-hung ... 6g-ngc-ms6
http://www.pegasusauctions.com/u99-hung ... 2g-ngc-ms6
Keskaeg kui suht äsja mainitud KUNI 1492/1550.
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Kasutaja avatar
platinum
Viiekroonine
Postitusi: 611
Liitunud: 19 Mai 2012, 00:02

Re: Belgia patagon 1666

Postitus Postitas platinum » 31 Mär 2016, 21:29

su väide oli palju rohkem väär kui minu 100 aastat. Säh, siin sulle üks environmental damages
http://www.pegasusauctions.com/image/data/ze66.jpg

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Belgia patagon 1666

Postitus Postitas aldok2 » 31 Mär 2016, 22:17

platinum kirjutas: Võtan lihtsalt sama oksjonimaja ja mündi millest ma midagi jagan, A3 kroonimine 1883
10 a tagasi, 2006
XF, servatäks, puhastatud jne 213$
MS62 460$

2016
XF det. NGC 258$
MS62 1350$

Võiksin neid näiteid tuua kümneid aga arvan, et saate mustrist aru. ;)
See näide tuletas mulle meelde hoopis midagi muud. 2006 oli umbes see aeg, kui paremate tsaarimüntide hinnad üle mõistuse kõrgeks hakkasid minema (või siis saavutasid õiglase hinnataseme, vaatenurga küsimus). Edasi tuleb meelde investeerimisprospektides kirja pandud lause "Mineviku tootlus ei garanteeri samasugust tootlust tulevikus". Praegu on Venemaal suhteliselt keerulised ajad ja kui kitsikus hakkab massidesse jõudma, siis on kallimal kaubal suht enam kukkumisruumi, see käib ka müntide kohta. Kuuldavasti olla Vene münditurul probleemid juba käes, hulk raha on turult kadunud, kuigi midagi väga hullu pole ka veel? juhtunud. Lihtsalt asju enam endiste hindadega ei osteta, aga erilist kukkumist pole ka toimunud. Kuid kui probleemid jätkuvad, ehk on siis odavam kaup hoopis liiga odav või õiglaselt hinnatud, kuid kallim kraam ülehinnatud? Kui keskmine vene koguja on sunnitud enam raha lugema, siis hakkab võib-olla enam vaatama odavat kraami. Meie oma konnatiigis vene münditurgu mõjutada ei jõua. Pluss muidugi ka see, et 10 aastaga on ka inflatsiooniuss seda rahakest veidi näksinud.

Mis aga puutub tippkvaliteedis asjade ulmehindadesse, siis mulle tundub, et see turg on suuresti hindamismajade enda tekitatud, sest see loob automaatselt suure vajaduse nende teenuste järele. Minu mäletamist mööda hakkas see kapseldamine suuremas mahus pihta nii paarkümmend aastat tagasi. Varem ei olnud minu meelest nt EV templiläikes müntidel nii suuri hinnavahesid, sõltuvalt sellest kas saadi hindeks MS-60 või MS-65. Kõik oli enam vähem üks templiläige, kedagi eriti ei huvitanud need "punktisajandikud", vähemalt hinnas see eriti ei kajastunud. Ehk olin siis liiga noor ja mulle tippasju ei näidatud? Võimalik. Juhtusin ühel varasemal eluetapil teatud regulaarsusega tutvuma mingite Ameerika mündiajakirjadega, seal oli sageli pea pool mahust juttu sellest, kuidas tuleb jahtida absoluutselt parimat kvaliteeti ja kuidas see eristab tõelist numismaatikut pühapäevakogujast. Ma olen võib-olla veidi küüniline, kuid mulle tundus see kohati kinnimakstud jutuna. Kuigi ma kontseptuaalselt vähemalt mõistan täiuseihalust, mida selline ülipeen punktiskaala nüüd siis saavutada aitab. Ja turgudel on ju alati õigus...Kuna kriitiline mass on saavutatud, siis nüüd ongi tekkinud ka Eestis piisavalt palju tippkvaliteedi huvilisi ja kuna nüüd tänu hindamisagentuuride tööle on tippkvaliteeti võimalik ka enam vähem mõõta, siis ongi see turureaalsus.

Grivennik
Kroon
Postitusi: 109
Liitunud: 24 Mai 2011, 17:07

Re: Belgia patagon 1666

Postitus Postitas Grivennik » 03 Apr 2016, 10:36

Mnjh..kaldun arvama, et mina olen ka pigem see, kes eelistab "kallimat kohvi". :roll: Oli ju valida ka selle mündi puhul kehvema säilivuse ja parema vahel. VF seisukorras mündi oleks saanud ca. 150-200€ kätte, kuid selle kvaliteet oleks olnud vilets ja münt oleks olnud päris kulunud, ning ei oleks suutnud sellest mündist rõõmu tunda. Mina otsustasin parema (ss+, VF+) säilivuse kasuks, ning olen rahul, et sellise otsuse tegin. Reversi poolel on paar kriipimis jälge, ning seetõttu ilmselt ka VF+ säilivus, muidu oleks xF, või selle ligilähedane. 8-)
Ega´s raha pole rukis, mida kord aastas saab! ;)

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5011
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Belgia patagon 1666

Postitus Postitas muhfff » 03 Apr 2016, 14:26

aldok2 kirjutas:Varem ei olnud minu meelest nt EV templiläikes müntidel nii suuri hinnavahesid, sõltuvalt sellest kas saadi hindeks MS-60 või MS-65. Kõik oli enam vähem üks templiläige, kedagi eriti ei huvitanud need "punktisajandikud"
MS60 ja MS65 on tegelikult siiski suur vahe. Kui võtta mõni konservatiivsem hindamisskaala (F-VF-XF-UNC), siis MS60 on pigem XF kui UNC. "Tõeline" Unc (ehk siis konservatiivsema hindamisskaala Unc) hakkab umbes MS63 pealt (aga see on mu isiklik arvamus ja kõigil on õigus sellega mitte nõustuda. Aga üldiselt on USA skaala suhteliselt leebe). Kui nüüd võtta "punktisajandikud", siis jah, sama (Eesti) mündi eest võib heal päeval saada 65, halval 63 ja keskmiselt 64. USA müntide hindamisel on USA kolmanda poole hindajad vist väheke stabiilsemad. Aga üldiselt tasuks ostes vaadata eelkõige kapslis olevat münti, mitte kapslit.
Aga sellega olen nõus, et umbes kümmekond aastat tagasi hakkas kvaliteet Eestis hinda minema. Minu meelest on anomaalia pigem see, et varem sai osta erinevas säilivuses münte sama hinna eest : )
Grivennik kirjutas:Oli ju valida ka selle mündi puhul kehvema säilivuse ja parema vahel. VF seisukorras mündi oleks saanud ca. 150-200€ kätte, kuid selle kvaliteet oleks olnud vilets ja münt oleks olnud päris kulunud, ning ei oleks suutnud sellest mündist rõõmu tunda.
Mündikogumise peamine eesmärk peakski olema kogumisest rõõmu tundmine. Seega, hea ost!
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5011
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Belgia patagon 1666

Postitus Postitas muhfff » 19 Apr 2016, 20:35

muhfff kirjutas:Teemasse kah... Praegu pakkumisel taalrihuvilistele (käibisid kindlasti Eesti aladel):
Riia taaler aastast 1573
Riia taaler aastast 1557

Ja natuke teemast mööda:
Kettleri topeltkulden aastatest 1559-1561
Riia 4-tukatiline aastast 1646

Ei ole ideaalsed mündid, kuid ikkagi peab oligarh olema...
Müüdi maha... 8225, 17625, 64625 ja 64625 dollarit. Ütleme nii, et mul jäi nende ostmiseks ümaralt 150000 puudu : )
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5011
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Belgia patagon 1666

Postitus Postitas muhfff » 12 Juul 2016, 18:04

Kui patagonid või taalrid peaksid väikseks jääma, siis varsti tuleb Heritage's müüki 10-taalrine:
http://coins.ha.com/itm/german-states/b ... 48-54060.s

MS61 säilivuses, 286.6 grammi, alustassi suurune : )
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

mart
Kahekümneviiene
Postitusi: 2963
Liitunud: 12 Dets 2011, 19:52
Asukoht: Tallinn

Re: Belgia patagon 1666

Postitus Postitas mart » 12 Juul 2016, 19:49

Esimest korda näen NGC karbil kaalu, aga ka silt on suurem, kuhu mahub rohkem infot.
mind huvitavad rohkem tsaari-vene mündid

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1623
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: Belgia patagon 1666

Postitus Postitas Andvari » 05 Nov 2018, 21:36

Leidsin sellise raamatu:
Handbook of world exchange rates, 1590-1914
Ehk on abiks väärtuse hindamisel.

https://books.google.ee/books?id=8XBBDg ... &q&f=false

Vasta