Belgia patagon 1666

Esialgu ühine koht kõigile maailma müntidele. Hiljem võib-olla jagab laiali (Venemaa eraldi jne)
Vasta
Grivennik
Kroon
Postitusi: 109
Liitunud: 24 Mai 2011, 17:07

Re: Belgia patagon 1666

Postitus Postitas Grivennik » 24 Mär 2016, 07:33

Tänud selgitamast! Tundub loogiline, et mida suurem hõbedakogus/sisaldus seda väärtuslikum on. Ja see, et see hõbe on mündi kujul garanteeris siis autentsuse...kuigi võltsiti , või vähemalt üritati seda teha vist juba toona.

Terv.
Ega´s raha pole rukis, mida kord aastas saab! ;)

Grivennik
Kroon
Postitusi: 109
Liitunud: 24 Mai 2011, 17:07

Re: Belgia patagon 1666

Postitus Postitas Grivennik » 27 Mär 2016, 17:16

Niiet patagoni ja taalri vahele võib seega siis = märgi tõmmata?

Mis vahe on üldse riigitaalril ja lihtsalt taalril?

Tänud ette!
Ega´s raha pole rukis, mida kord aastas saab! ;)

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Belgia patagon 1666

Postitus Postitas aldok2 » 27 Mär 2016, 18:59

patagon=konditaaler=ristitaaler=albertustaaler=hõbetukat (hõbedasisalduse järgi). Aja jooksul võib nendes muidugi olla vahel väikesi erinevusi sõltuvalt väljaandjast ja ajastust, kuid üldiselt on see nii.

Riigitaaler oli vanadest 16-18. saj taalrisortidest kõige väärtuslikum, kaaluga ca 29 grammi. Kui oli ka erandeid, nt Preisimaa 18.saj riigitaaler oli väiksem (seal oli mingi teine rahasüsteem), ma ei ole uurinud Saksa riigikeste 19. saj taalreid, seal taaler ilmselt pahenes. 18. sajandil tekkis veel uue taalritüübina konventsioonitaaler (oli vist ligikaudu sama hõbedasisaldusega kui patagon), neid tüüpe on veel teisigi.

Taaler ilma täienduseta on lihtsalt üldnimetus. See võib olla milline iganes eri taalrisortidest, kuid sõltuvalt muidugi kontekstist/ajastust kas lõvitaaler, riigitaaler, patagon või midagi muud. Sama on tänapäeval: kroon rahaühikuna on üldnimetus, mis võib olla sõltuvalt kontekstist nt Eesti, Rootsi või Taani oma ja selle väärtusest ei saa enne aimu, kui on selge, millist krooni mõeldi. Kui mingis tekstis täiend puudub, siis pidi vaikimisi mõeldud taalrisort teada olema, iseasi kas hilisem lugeja sellest alati aru oskab saada. Taaler võis olla ka arvestusühikuks, st kohapeal käibiv raha arvestati mingi kursiga taalrisse ja kui läks maksmiseks, siis kokkulepitud hind väljendati küll taalrites, kuid maksti kohalikus mündis. Asja teeb keerulisemaks see, et arvestusühikuna käsitletava taalri väärtus ei pruukinud võrduda taalriga mündis.

Kogu taalri temaatika on väga lai ja seda ei ole võimalik peensustes lihtsalt paari sõnaga kokku võtta. Samuti ei ole väga mõttekas tegevus võtta suvalisest allikast mingi väide (eriti kui ei ole täpsustatud, millist taalrit mõeldi ja kas taalrit käsitleti seal arvestusühikuna või mündina) ja kanda see meelevaldselt üle teise konteksti, tulemus võib tulla absurdne.
Viimati muutis aldok2, 28 Mär 2016, 09:54, muudetud 3 korda kokku.

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Belgia patagon 1666

Postitus Postitas aldok2 » 28 Mär 2016, 09:07

Riigitaalrist veel- see oli lihtsalt Püha Rooma riigi laialt tuntud ja kasutatud rahaühik, millel oli rahvusvaheline tähtsus, st seda kasutati ka teistes riikides, eelkõige kaubandusmündina. 1 riigitaaler sisaldas 1/9 Kölni marka puhast hõbedat=25,984g. Kuid riigitaalreid lõid hiljem ka teised riigid, nt Rootsi ja Poola. Võimalik, et veidi teisel mündialusel, kuid nad ei saanud sellest ka eriti kõrvale kalduda, vastasel juhul ei oleks nende münte enam rahvusvaheliselt aktsepteeritud.

Kui igasugused väikemündid olid igas riigikeses sageli löödud erineval mündialusel ja nad olid rahakäibes lokaalse tähtsusega, st väljaspool riigipiire ei pruugitud neid vähemalt nimiväärtusega vastu võtta (neid rikuti sageli ka koledal kombel, inflatsioon ei ole mingi tänapäevane nähtus), siis (riigi)taaler suutis oma väärtuse rahvusvaheliselt enam-vähem säilitada.

Grivennik
Kroon
Postitusi: 109
Liitunud: 24 Mai 2011, 17:07

Re: Belgia patagon 1666

Postitus Postitas Grivennik » 28 Mär 2016, 17:03

Tänud jällegi minu harimise eest! :)

Mõnevõrra huvitav on see, et enamik neid Belgia patagone on üsna kulunud, et võrdlemisi suur vääring ja käive peaks väike/väiksem olema... ning kuluvuse aste väike... :roll:
Ega´s raha pole rukis, mida kord aastas saab! ;)

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5011
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Belgia patagon 1666

Postitus Postitas muhfff » 28 Mär 2016, 19:39

Pealiskaudne ülevaade taalritest on olemas ka Wikipedias:
https://en.wikipedia.org/wiki/Thaler

Joachimsthaler, Reichsthaler, Conventionsthaler, Vereinsthaler, daalder, rijksdaalder jne jne. Kui süvitsi minna, siis on tõenäoliselt avastamist aastateks : )

Kui mul oleks põhjatud taskud, siis ma täitsa kaaluks taalrite korjamist. Saksa erinevate vürstiriikide taalrid on väga detailirikkad ja ilusad. Aga heas säilivuses väga kallid...
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Grivennik
Kroon
Postitusi: 109
Liitunud: 24 Mai 2011, 17:07

Re: Belgia patagon 1666

Postitus Postitas Grivennik » 29 Mär 2016, 06:49

Tere

Olen seda wikipedia versiooni lugenud küll, ent inglis keelega on nii nagu on..

Ma ei ütleks, et mul taskud põhjatud on, kuid kui millegi konkreetse vastu kindel huvi tekib siis leian ka alati võimaluse selle ostmiseks.

Korralike säilivuste puhul on hinnad tõesti üle prahi!
Ega´s raha pole rukis, mida kord aastas saab! ;)

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 930
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: Belgia patagon 1666

Postitus Postitas aldok2 » 29 Mär 2016, 12:55

Tegelikult on taalreid igas hinnaklassis ja isegi ilus säilivus ei pruugi tingimata väga suurt hinda tähendada. Enam-vähel korralikus säilivuses VF+ 17.-18. saj münte võib leida juba hinnaklassist 80-200 eurot. Arvestades seda, kui palju paremas säilivuses EV müntide eest välja käiakse, on see suht peenraha. Kui muidugi soovida templiläikes münte, siis tuleb enam välja käia, kuid see on antud juhul nii oluline?

Küll aga tuleks taalrite kogumisel ära unustada kogu täielikkuse tagaajamine. Suur osa neist võis mingil ajajärgul ka Eestis teoreetiliselt käibida, kuid täielikku kogu Lääne-Euroopa taalritest ei ole vist küll mitte kellegi võimalik kokku ajada, ka väljaspool Eestit. Kuna puudu jääb igal juhul palju, siis võib kallimad asjad rahumeeli kõrvale jätta. Samas võib ju alati võtta nt mingi valiku ka Eestis käibinud enamlevinud müntidest vms, mis ei olegi nii väga kallis. Arvestades, et suur osa täna haruldasi ja kalleid taalreid olid haruldased juba väljalaskmise ajal lubab kahelda, kas nad üldse käibimise ajal praktiliselt Eestisse üldse jõudsid analoogiliselt nt Monaco euromüntidega.

Küll aga on taalrid Eestis täna küllaltki haruldased, va ehk patagonid, hõbetukatid jms viletsasti löödud masstoodang. See tähendab, kui ei ole soovi nuumata Eesti antiigikaupmehi, kelle taalrihinnad (kui neid üldse müüakse) ei pruugi olla korrelatsioonis nende harulduse ja hinnaga Lääne-Euroopas, siis tuleb neid välismaalt otsida.

Grivennik
Kroon
Postitusi: 109
Liitunud: 24 Mai 2011, 17:07

Re: Belgia patagon 1666

Postitus Postitas Grivennik » 29 Mär 2016, 17:19

Jah, seda küll - Täielikkust pole siin mõtet taga ajada.

Ühed minu järgmised huviobjektid on Saksamaa taalerid Brunswick Wolfenbuttel 1609. ja 1618. a. omad. Nende proov/hõbedasisaldus peaks ka jääma sinna 875 ligi ja hind ka kuni 400€... Kõrraliku säilivuse puhul ;)

Plaanis ikka välismaalt osta, sest meil kui on, siis on üldjuhul hingehinnaga ja viletsas säilivuses... Mõned korrad olen siiski ostas trehvanud neid. :)
Ega´s raha pole rukis, mida kord aastas saab! ;)

Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5011
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

Re: Belgia patagon 1666

Postitus Postitas muhfff » 29 Mär 2016, 21:44

aldok2 kirjutas:Kui muidugi soovida templiläikes münte, siis tuleb enam välja käia, kuid see on antud juhul nii oluline?
Ma kardan, et ma olen nii mündihoolik, et minu jaoks on... :(
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Vasta