7. sept - 1. okt 2023 - NUMISBALT E-LIVE AUCTION NR. 29

Tead mõnda huvitavat üritust? Anna teada!
Suletud
Kasutaja avatar
muhfff
Site Admin
Postitusi: 5029
Liitunud: 25 Apr 2011, 08:45
Kontakt:

7. sept - 1. okt 2023 - NUMISBALT E-LIVE AUCTION NR. 29

Postitus Postitas muhfff » 19 Sept 2023, 08:31

Midagi jalustrabavat ma ei silmanud, kuid üht-teist huvitavat leidub

https://auction.numisbalt.com/auctions/ ... tion-nr-29
Ostan Eesti, Tsaari-Vene ja NSVL münte, kodurahasid jne. Huvi korral raha kohe kätte! Pakkumised kas PM või eestimynt@gmail.com

Kasutaja avatar
Andvari
Kümnekroonine
Postitusi: 1629
Liitunud: 25 Apr 2011, 20:18

Re: 7. sept - 1. okt 2023 - NUMISBALT E-LIVE AUCTION NR. 29

Postitus Postitas Andvari » 19 Sept 2023, 20:15

muhfff kirjutas:
19 Sept 2023, 08:31
Midagi jalustrabavat ma ei silmanud, kuid üht-teist huvitavat leidub
Kõike läbi ei sirvinud, kuid näiteks sellist https://auction.numisbalt.com/lots/view ... -1776-ti-r 10 rublast just eriti tihti sellises säilivuses müügis ei ole näinud. Aga jah, minul ei ole sellist raha, et seda endale lubada.

121
Topeltkroon
Postitusi: 259
Liitunud: 18 Okt 2020, 21:50

Re: 7. sept - 1. okt 2023 - NUMISBALT E-LIVE AUCTION NR. 29

Postitus Postitas 121 » 19 Sept 2023, 22:24

Nii hinnaliste sertifitseerimata müntide puhul tekib mul alati kahtlus, et kas on siis puhastatud, et müüakse sertifitseerimata või millisel põhjusel need sertifitseerimisele kuluvad sendid (võrreldes mündi hinnaga) on üritatud kokku hoida. Võibolla on seda kunagi tehtud, aga ei soovita puhastamise märget näidata. Nagu näiteks Katz oksjonitel tihti on (ei tea küll nii hinnaliste müntide kohta, aga üldiselt), et müüakse UNC ja/või templiläike kirjeldusega ja seda see münt ka on, aga on puhastatud, ning seda ei mainita kirjelduses kunagi. Ollakse justkui professionaalid, et UNC/templiläige osatakse välja tuua, aga ilma luubita nähtavad puhastamise jälgede juures professionaalsus lõpeb, justkui ei oleks kogujate jaoks see üldse tähtis, et seda võiks välja tuua. :lol:

aldok2
Viiekroonine
Postitusi: 935
Liitunud: 23 Aug 2015, 08:44

Re: 7. sept - 1. okt 2023 - NUMISBALT E-LIVE AUCTION NR. 29

Postitus Postitas aldok2 » 23 Sept 2023, 09:49

121 kirjutas:
19 Sept 2023, 22:24
Nii hinnaliste sertifitseerimata müntide puhul tekib mul alati kahtlus, et kas on siis puhastatud, et müüakse sertifitseerimata või millisel põhjusel need sertifitseerimisele kuluvad sendid (võrreldes mündi hinnaga) on üritatud kokku hoida.
Selle Katariina 10 rublase puhul võiks nõustuda, et sertifitseerimine lisab kindlust ja võiks olla soovitatav, eriti müügi korral. Kuid muidu on asi ka maitses: karpide hoidmine võtab palju rohkem ruumi, münte ei saa enam korralikult kätte võtta jne. Müntide pikaajalisele säilimisele tuleb karbistamine tänase teadmise valguses kasuks, aga võtab samas ära osa kogumise võlust.

Kui koguda laiemalt mingit teemat, siis kallite müntide osakaal on enamasti väike ja nende karbistamine ei ole tõesti mündi enda hinnaga võrreldes kallis. Kuid kui karbistada kõik kogus olevad mündid, et kõik oleksid samasuguses pakendis, siis võib rahaline väljaminek olla juba vägagi märkimisväärne. See võib maksta isegi rohkem kui müntide enda hind ja siis võib tekkida küsimus, kas kogutakse münte või karpe. Kui aga panna osad mündid karpi ja osad mitte, siis jälle on see ebamugav.

Lõpuks muidugi saab riske vähendada sellega, et ostetakse ainult usaldusväärsetelt müüjatelt, kes pealegi pakuvad ka tagastusvõimalust jne. Ja ei tasu ka unustada eneseharimise tähtsust - kui ikka ise müntidest midagi ei jaga ja usaldad vaid hinnet karbil, siis see ei ole olukord, kus vähemalt mina ennast mugavalt tunneks. Kuid foto järgi võib jälle olla keeruline säilivust ja vahel ka ehtsust hinnata.

Ideaalset lahendust polegi, kuid ma ei julgeks väita, et kõik sertifitseerimata mündid on kahtlased. Kahtluse korral on alati võimalus jätta pakkumine tegemata või pakkuda defektidega mündi hinda.

Suletud